Zaloguj się do konta

Sum z Ebro

Jeszcze niecały tydzień i wyruszam na sumy. Zapytacie gdzie? Oczywiście nad Ebro do hiszpańskiej Mequinenzy leżącej w pobliżu miasta Lleida, które leży na trasie pomiędzy Barceloną, a Saragossą. Rzeka słynie z rekordowych sumów, sam zdążyłem się już o tym przekonać.
Nad Ebro, moje ulubione łowisko sumów, wyruszam już czwarty raz z rzędu. Jeżdżę tam zazwyczaj w kwietniu, a drugi raz w październiku. Kwiecień jest bardzo dobrym miesiącem na łowy, ponieważ w Ebro odbywa się wówczas tarło karpia, za nim natomiast podąża sum, przenosząc się w płytkie wody. Najważniejsze więc, żeby udając się na taką wyprawę trafić w pogodę, jeśli bowiem karp nie ma tarła suma trzeba szukać głębiej, a to już nie taka prosta sztuka.

W Hiszpanii można łowić od rana do wieczora, ale nie po zachodzie słońca. Najistotniejsze, moim zdaniem jest dobre przygotowanie łowiska. Nie wystarczy echosonda, konieczna jest również dobra penetracja łowiska, mocny sprzęt i najlepiej łowienie w zespole. Jest to nie tylko bezpieczniejsze, ale po prostu łatwiejsze – jeden wędkarz np. może być na łodzi, a drugi na brzegu. Poza tym holu 50-60-kilogramowego suma może nie wytrzymać niejeden wędkarz, w momencie gdy łowi kilku, a każdy z nich ma licencje na dwie wędki (co jest dozwolone w Hiszpanii), szanse na udany połów są większe.

Jeśli chodzi o sprzęt, to musi być on przede wszystkim trwały. Zestaw to bardzo mocna plecionka, ciężarek 150-300 g i 70-centymetrowy przypon. Wędka musi być mocna, sumowa wędka, bo 2-metrowy sum to standard i nad Ebro nie robi on na nikim większego wrażenia,. Łowimy go na plecionkę na 50-60 m, na wypadek ucieczki ryby. Najlepiej jeśli po zacięciu mamy możliwość holowania z brzegu, możemy wówczas cofnąć się kilka kroków do tyłu – wówczas hol jest bezpieczniejszy, ponieważ jeśli rybie uda się uciec w krzaczory nie mamy żadnych szans. W przypadku kołowrotków odrzucamy zdecydowanie te z wolnym biegiem, które na suma są po prostu zbyt delikatne.

Jak i czym nęcić suma? Ja najczęściej przygotowuję kulki proteinowe z białka zwierzęcego z ryb, Używam też ziarek peletu – swoistej paszy na suma, wrzucam ok. 10 kulek o średnicy 1,5-2 cm, uformowanych w cięte walce. Minusem niestety jest dosyć wysoka cena peletu. Ważne żeby nęcić punktowo, po wrzuceniu zestawu, tak aby przynęta leżała w pelecie. Musimy pamiętać, aby grunt był dokładnie zbadany, tzn. nie może być mulisty, dobrze jeśli jest to lekkie zbocze. Właśnie nie zwracanie uwagi na podłoże jest przyczyną porażek wielu wędkarzy, którzy znajdują co prawda suma na echosondzie, ale ze względu na muł, w którym wszystko ginie, nic nie łowią. Nad Ebro próbuję łowić sumy na kalmary, które czasami mieszam z niezawodnym peletem.

Podsumowując przy łowieniu sumów najważniejsza jest moim zdaniem organizacja – wszyscy w zespole pracują i wtedy widać efekty. Nie można dać się zniechęcić, że za pierwszym, drugim czy trzecim razem nie udaje nam się nic złowić. Jak będzie tym razem, okaże się za kilka dni – moja wyprawa na hiszpańskie sumy będzie trwać od 12 do 19 kwietnia.

Opinie (6)

blazer

Taka sobie rybcia... [2008-04-07 21:44]

lawdzoj82

Piękne sumy :) [2008-04-08 15:51]

Szalona

Mój największy i zaraze jedyny wąsacz miał 40 cm:D:D ale taka wyprawa jest moim marzeniem...może kiedyś uzbieram kaskę i zmierzę się z sumami znad Ebro. Czekam na relacje! [2008-04-13 20:31]

siluro

Witam Panie Andrzeju widzac takie fotki nic tylko slowa uznania nasuwają sie na język. Ale dorzeczy chciałem pana spytac bo Planuje wyjazd na sumy ale nie nad Ebro tylko nad Rzekę Pad w północnych włoszech. Jest ona w swojej delcie ponoć porównywalna z Ebro i zbiornikiem Caspe. jest niestety jeden problem niewiele mozna znależć na temat tej rzeki jak i na temat zorganizowania sobie pryweatnego wypadu nad tę rzekę. wędkarstwo połączone z wakacjami, gdyby mial Pan jakieś informacje na ten temat będę wdzięczny. Pozdrawiam no i oczywisćie życzę połamania kija nad Ebro.Tomek [2008-08-06 07:55]

dam

super okazy ! [2008-12-11 20:27]

KACZORpolnica

Te okazy to w niekturych krajach były by rekordy... [2009-03-24 10:16]

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze Internautów.

Czytaj więcej

Na ryby do Szwecji

Rejony Słupska, Lęborka, Gdańska i Koszalina, a w wakacje Szwecja –…