Surfcasting jak spróbować?

/ 9 komentarzy / 4 zdjęć


Chciałbym Wam, krótko opisać jak zacząć swoją przygodę z surfcastingiem małym kosztem, aby sprawdzić czy to dla Nas. Poniższy opis przeznaczony jest dla osób, które pierwszy raz będę mierzyły się z wędkarstwem plażowym jak ktoś już bawi się tą metodą nie znajdzie tu zapewne nic nowego, ale zachęcam, aby doradzali początkującym w komentarzach o rzeczach o których zapomniałem, bądź ująłem zbyt ogólnikowo.

Pierwszą, podstawową sprawą w moim wypadku było pytanie czy trzeba coś zapłacić za połów z plaży i jakie są przepisy. Po wymianie maili z Urzędem Morskim w Szczecinie otrzymałem informację, iż należy uiścić odpowiednią opłatę na konto i mieć przy sobie dowód wpłaty, koszt takiej przyjemności to:

  • Na 1 tydzień - opłata pełna 30,00 zł; z ulgą 50% - 15 zł; z ulgą 75% - 7,50 zł
  • Na 1 miesiąc - opłata pełna 70,00 zł; z ulgą 50% - 35 zł; z ulgą 75% - 17,50 zł
  • Na 12 miesięcy - opłata pełna 140,00 zł; z ulgą 50% - 70 zł; z ulgą 75% - 35,00 zł.
Informacje odnośnie wysokości opłat, numeru konta, w jaki sposób opisać przelew itp. znajdują się tutaj:

http://szczecin.oirm.gov.pl/dla-interesantow/informacje-dla-wedkarzy/

Także koszt nie duży, i warto to mieć na uwadze, aby przez coś takiego nie popsuć sobie wyjazdu. Ponadto warto zaznajomić się z przepisami odnośnie wymiarów ryb, ilości i wielkości dozwolonych haków itp. ja znalazłem takie przepisy tutaj:

http://szczecin.oirm.gov.pl/main_libs/files/assets/1/Przepisy/wedkarskie_2015.pdf

Jednakże nie dam sobie ręki obciąć (ani nic innego), że już nie ma nowszych ja na takowe nie trafiłem.
Ok jak już sprawy formalne mamy za sobą, możemy przejść do konkretów, które Nas interesują czyli wędkowanie. Polecam pierwszy raz spróbować swoich sił z wędkarstwem plażowym latem, aby móc wejść do wody, dzięki czemu nie odczujemy aż tak braku wędek surfcastingowych (które potrafią ładnie ciepnąć naszym zestawem).
Co do sprzętu w miarę sprawdzą się mocne wędki karpiowe, bądź feedery, najlepiej jak najdłuższe i z kołowrotkami o szpuli big pit, aby móc wykonać jak najdłuższy rzut (choć oczywiście nie zawsze jak najdalej w odniesieniu do ryb jest równoznaczne z wynikami, czasem bliżej znaczy lepiej).

UWAGA!!! Pamiętajmy, aby po takim wędkowaniu dokładnie oczyścić wędki i „umyć” kołowrotki ze słonej wody. Oczywiście zasolenie w Bałtyku jest rzędu 2–12‰ zwłaszcza niskie przy brzegu, dlatego można złowić z plaży ryby słodkowodne np. leszczyka, ale lepiej jak to mówią dmuchać na zimne i jak mamy jakiś ukochany karpiowy kręciołek, za który zapłaciliśmy kwotę 3-cyfrową, to ja osobiście bym go nie brał.
Co do ustawiania wędek na plaży polecam wybrać się do jakiegoś marketu budowlanego i zakupić 2 sztywne rury np. kanalizacyjne PCV 110, mogą być też cieńsze i przyciąć je u dołu na strzałkę, aby lepiej wchodziły w ziemię. Dodatkowo należy pamiętać o gumowym młotku, który znacznie ułatwia całą operację. Wędki powinny stać pionowo, aby żyłka wpadała jak najdalej w morze dzięki czemu ostatnie fale nie zakłócają nam obserwacji brań na szczytówce. Wiem co myślicie jasne jak wezmę jakiegoś mocnego feedera to spoko, ale jak mam obserwować brania na karpiówce i tu mam dla Was rozwiązanie. W tym celu można zakupić zestaw szczytówek surfcastingowych np. firmy DEGA, w zestawie są 2 szt. i ostatnia przelotka na wędkę. Jasną sprawą jest, że nie będziemy demontować ostatniej przelotki z naszych ukochanych karpiówek, aby coś takiego założyć, dlatego warto sobie do mocować na końcu wędki (oczywiście nie na stałe) cienką rureczkę i w nią wetknąć szczytówkę. Można np. przywiązać plecionką taką rureczkę.

PAMIĘTAJMY!!!, aby nigdy nie zarzucać z założoną taką szczytówką, mocujemy je jak już ustawiamy wędkę w stojaku, one mają zamiast przelotki taki specjalny ala haczyk, który łatwo idzie przełożyć przez żyłkę.
Co do zestawów końcowych to jak zaczynamy, jest sprawą oczywistą, że nie mamy o tym pojęcia więc najlepiej kupić kilka gotowych zestawów i dodatkowo kilka ciężarków z tzw. wąsami (które pomagają „zakotwiczyć” nasz zestaw). Z czasem będziemy sami budowali zestawy bardziej dopasowane do naszych oczekiwań. Wagę ciężarka dopasujmy do możliwości naszych wędzisk.
Warto również pamiętać o przyponie strzałowym, aby przy zarzucie nie zerwać wszystkiego i nie zrobić komuś krzywdy lecącym w nieokreślonym kierunku ciężarkiem. Przypon strzałowy można wykonać z grubej żyłki, plecionki, bądź zakupić specjalną żyłkę koniczną do surfcastingu, która rozszerza się płynnie np. z 0,22 do 0,48 mm.

PAMIĘTAJMY!!! aby w przypadku łączenia 2 linek zastosować odpowiedni węzeł i aby był on jak najmniejszy, bo duży węzeł grozi zahaczeniem o przelotki, co może prowadzić do zerwania zestawu, a nawet uszkodzenia wędziska.
Jeśli tak jak sugerowałem wybierzemy się latem to polecam wejść z wędziskiem do wody i zarzucać np. z pierwszej rewy (pierwsze takie wypłycenie jakie napotkamy idąc w morzu), dzięki temu wydłużymy odległość położenia zestawu.
Na co łowić to już zależy od pory roku i od rybek w jakie celujemy, zacznijmy od czerwonych robali i kombinujmy.

Kończąc chciałby Was prosić, abyście przy wyborze miejsca połowy na pierwszym miejscu mieli względy bezpieczeństwa. Nie wybierajmy miejsc w, których ludzie pływają, bądź mogą przepływać, biegają dzieci albo ludzie leżą sobie na leżakach i się opalają. Jeśli zerwiemy ciężarek przy zarzucaniu i poleci jakimś dziwny zrządzeniem losu nie w kierunku pustej wody, a wzdłuż plaży to może się zdarzyć nieszczęście (sami pomyślcie sekundę co może zrobić rozpędzony 100gr ciężarek w kształcie pocisku z wystającymi metalowymi drutami wyrzucony z dużą siłą), bądź jeśli jakieś dziecko zaplącze się w wodzie w naszą żyłkę. Lepiej zabierzmy mniej gadżetów np. zamiast fotela weźmy koc i idźmy dalej, gdzie nikt nam nie będzie przeszkadzał, a i my będziemy mogli cieszyć się bez obaw nową przygodą i dużymi rybami czego i Wam i sobie życzę.

POŁAMANIA!!!

 


4.5
Oceń
(12 głosów)

 

Surfcasting jak spróbować? - opinie i komentarze

kumkakumka
0
Genialne. W końcu coś o surfcastingu dla początkujących. Mam jednak do ciebie prośbę o zdjęcia tego jak zamontowałeś tę szczytówkę za pomocą dodatkowej rurki. Opis opisem, a jednak dobrze zrobione zdjęcie powie więcej niż tysiąc słów. (2016-10-17 12:07)
PoznanskiWedkarzPoznanskiWedkarz
+2
Ja akurat zaopatrzyłem się już w wędki do surfcastingu i zmieniłem w nich ostatnią przelotkę. Jednakże ciekawa taka ala recenzja i sposób montażu została przedstawiona na filmie: https://www.youtube.com/watch?v=Sh3o90HdB6c Dokładnie jest to widoczne na 1:26, tak też ja to robiłem jak wędkowałem z plaży karpiówkami. (2016-10-17 12:24)
Rutra65Rutra65
0
Super porady!!!!!!! (2016-10-17 17:05)
PoznanskiWedkarzPoznanskiWedkarz
0
Dzięki :-) (2016-10-17 19:26)
erykomerykom
0
W końcu coś ciekawego ! :) (2016-10-17 19:42)
kabankaban
0
Co do kutra się już wypowiedziałem, ale to to coś czego naprawdę chciałbym spróbować tak jak polowanie na belony. Ilość kilometrów do przejechania to jak dla mnie ciągle zbyt dużo i nie chodzi o koszty a czas... . Pozdrawiam. (2016-10-17 19:56)
PoznanskiWedkarzPoznanskiWedkarz
+1
Polecam z całego serca samo siedzenie na nockę, na plaży latem i wsłuchiwanie się w fale super sprawa. PS. Pamiętajcie o świetlikach :-), aby zamocować je do szczytówek DEGA na ich końcach dowiązałem sobie małą rureczkę. (2016-10-17 21:12)
Krzysi3kKrzysi3k
0
czy ma sens rzucać z brzegu plaży spining. idzie coś złowić? (2016-10-18 22:32)
PoznanskiWedkarzPoznanskiWedkarz
+1
Ja osobiście nie spinningowałem w morzu, ale widziałem wędkarzy co się w to bawili, ale nie z plaży tylko stali dość daleko w morzy, chyba na pierwszej rewie bądź kawałek dalej. Mieli wody tak troszkę ponad pas. Czy coś złowili nie wiem. Z plaży raczej nie ma sensu bo nie zarzucisz za daleko. (2016-10-19 08:42)

skomentuj ten artykuł