Świeże śedzie - Jak zasolić zasolić?

/ 4 komentarzy


  • konto usunięte
JAK ZASOLIĆ ŚWIEŻE ŚLEDZIE
Witam wszystkich kolegów,zbliża się tu unas nad morzem wielkimi krokami sezon na śledzia.Wtym czasie główki i nabrzeża są gęsto oblegane przez masę wedkujących,spodkałem kolegów po kiju którzy przyjeżdżają po kilkaset kilometrów żeby nałowić śledzi bo jest naprawdę niezapomniana frajda.
Chciałbym podać przepis na zasolenie śledzi,bo jak ktoś ma daleko a połowi raz czy dwa to może sobie je zapeklować i mieć rybki swoje pachnące przez cały rok.
Najleprzym pojemnikiem do zasolenia śledzi jest duży kamienny gar lub mała dębowa beczułka, ale może być równiez wiadro po kupnych śledziach.
No i bieżemy się do dzieła- przygotowujemy odpowiednią ilość świeżych śledzi mowa tu o kilku lub więcej kilo,rybki skrobiemy,patroszymy,odcinamy głowy i oczywiście myjemy.
Gdy już mamy rybki sprawione bierzemy GRUBĄ SÓL do przetworów i obficie solimy każdego śledzia z osobna wewnątrz i na zewnątrz i układamy je w przygotowanym pojemniku.Kiedy wszystkie rybki są już zasolone i ułozone w pojemniku przykrywamy go i odstawiamy do spiżarni na dwa tygodnie.
Po dwóch tygodniach wyciągamy śledzie z zamkniętego pojemnika(nie myjemy ich !!) wylewamy sok który póściły ryby,bo sól je ładnie wyczyściła ,myjemy pojemnik.
Następną czynnością jest przygotowanie solanki do końcowego zalania ryb.
Najleprzą metodą na odpowiednie nasycenie wody solą jest metoda na jajko kurze.
Otuż wlewamy wodę do naczynia ,wkładamy do niej surowe jajko kurze i ono tonie,dosypujemy grubą sól do wody mieszając żeby się rozpuściła,sypiemy tyle soli aby jajko wypłyneło na powieszchnie wtedy solanka jest prawidłowa.
Układamy śledzie ponownie w pojemniku , zalewamy solanką,przykrywamy i gotowe mamy śledzia na cały rok.Po wyjęciu i wymoczeniu możemy z niego robić cuda.>polecam

 


4.5
Oceń
(12 głosów)

 

Wedkuje.pl poleca

 

Świeże śedzie - Jak zasolić zasolić? - opinie i komentarze

jurekjurek
0
Ale narobiłeś mi Adamie apetytu , chyba skocze do marketu i kupię słoik ze śledziami w occie , chociaż nie ma to , jak świeżo złowione sztuki  i robione natychmiast po powrocie do domu --------- są pyszne -------- Gratuluję dobrego przepisu , już go sobie skopiowałem ------- pozdrawiam Jurek.
(2011-03-20 13:24)
pstrag222pstrag222
0
super ze dodałes taki wspaniały wpis ktory słuzy rada kazdemu kto lubi sledzie. ja sie do nich tez zaliczam. zostawiam ***** i pozdrawiam pstrag222
(2011-03-22 09:24)
marek-debickimarek-debicki
0
To jest przepis, prosty ale skuteczny i za to należy się oczywiście piątka *****. Pozdrawiam (2011-03-22 11:13)
skruczstogiskruczstogi
0
Dziękuję! to jest super przepis,tez go wypróbuję Miłego weekendu i majówki:) (2011-04-28 19:52)

skomentuj ten artykuł

 
Aplikacja