Swing-tip - domowy sposób wykonania

/ 2 komentarzy / 3 zdjęć


Tym razem krótki opis jak wykonać mało u nas popularny, a bardzo czuły wskaźnik brań o nazwie swingtip. Potrzebne nam będą:
-szczytówka od feedera lub pickera (może być złamana) lub cokolwiek innego, prostego. ja uzywam prętów lub rurek węglowych
-gumka wętlowa lub bardzo giętki wężyk
-przelotki lub spinacze biurowe
-pilniczek do paznokci (najlepiej piaskowy lub diamentowy)

Sposób wykonania:
obcinamy kawałek szczytówki (5cm), od strony wędziska. najlepiej będzie to zrobić pilniczkiem, gdyż mamy dużą pewność, że nie rozwarswi się nam włókno. To będzie nasz uchwyt do swingtipa, który będziemy wkładać tak samo, jak szczytówkę drgającą.

Foto 1

następnie obcinamy 3-4cm kawałek wężyka i naciągamy go na wcześniej obcięty kawałek szczytówki. z pozostałej części szczytówki wycinamy 20cm kawałek tak, aby grubszą część dało się włożyć do wężyka, a na końcu cieńszej części była przelotka. jeśli nie mamy szczytówki, to zamiast niej możemy użyć kawałka plastiku, włókna czy czegokolwiek innego. na tym kawałku mocujemy przelotki (2 sztuki), lub co będzie tańsze formujemy oczka z drutu ze spinaczy. poźniej pozostaje tylko malowanie całości

Foto 2 i 3

czasami do połowu płoci taki zestaw jest jednak zbyt toporny. wtedy do dość twardej szczytówki, której na ogół nie używamy doczepiamy za pomocą omotki ten kawałek, który powinnismy wkładać w wędkę. taki zestaw o wiele trudniej zarzucic, ale przy odrobinie wprawy i kilku próbnych rzutach udaje sięto bez wiekszych kłopotów. przy takim umieszczeniu swingtipa ryby się nam nie spinają, a tempo połowu jest porównywalne z łowieniem na tyczke, a czasem lepsze. porównanie czułości najdelikatniejszej nawet szczytówki drgającej ze swingtipem wypada zawsze na korzyść tego drugiego sygnalizatora.

wadą jest bardzo ograniczona możliwość stosowania na wodzie bieżącej oraz przy wietrznej pogodzie. zaleta jest na pewno ogromna czułość takiego zestawu.

Zdjęcia przedstawiają swinga zrobionego z rurki węglowej zaklejonej z kazdej strony.

pozdrawiam. Irek F

 


3.9
Oceń
(26 głosów)

 

Ocena sprzętu (ocen: 0)
Swing-tip - domowy sposób wykonania - opinie i komentarze

bmkbmk
+1
Witam,
posiadam swing-tipa od pazdziernika 2010... kupilem sobie feederka i od razu w sklepie dokupilem sobie gotowa szczytowke do tej metody. W pazdzierniku i listopadzie nic nie zlowilem na ta metode, wiec lowilem sobie na bata,na którego tez nic nie zlowilem;/ Natomiast w ta sobote bylem na stawie i stwierdzilem, ze zaloze sobie swing-tipa:) i jakie bylo moje zdziwienie jak ledwo zarzucilem zestaw a szczytówka już szaleje! wyciągam zestaw a tu płotka, znowu zarzucam...kolejna płotka. Stwierdziłem, że zmieniam haczyk na wiekszy zeby pozbyc sie drobnicy. Zarzucam, chwile czekam a tu lin:) i tak z tymi linami już zostało:) przechodzac do meritum... metoda bardzo czuła, świetnie widac na niej kazde delikatne pyknięcie! polecam osobom, ktore posiadaja juz feederka a chcialyby miec jeszcze bardziej czula szczytowke:) za artykuł 5! ponieważ metoda mało znana a warta popularyzacji:D
(2011-05-16 07:35)
u?ytkownik159047u?ytkownik159047
+1
Zamierzam to wypróbować jeśli tylko uda mi się dokupić gotowy zestaw. jeśli nie użyję dokuipionej szczytówki od pickera ;) (2013-07-10 16:05)

skomentuj ten artykuł