Zaloguj się do konta

Szczupak na żywca

Wśród metod połowu szczupaka istnieje jedna, która nie wymusza na wędkarzach przemierzania wielu kilometrów, jak przy spinningowaniu. Jest to właśnie metoda na żywca.
Na początek kilka słów o sprzęcie potrzebnym do połowu szczupaka tą metodą. Wędzisko powinno być wytrzymałe, lecz jednocześnie w miarę elastyczne. Wytrzymałość dotyczy przede wszystkim momentu zarzucania. Im dalej zamierzamy zarzucić tym mocniejszą musimy mieć wędkę. Moim zdaniem 120 gram wyrzutu to minimum, jednakże wędki o mniejszej wytrzymałości też mogą wystarczyć (jeżeli są solidnej firmy). Wędzisko powinno być również elastyczne. Chodzi tu o moment holowania ryby do brzegu. Elastyczność wędki przejmie część ciężaru holowanej ryby na siebie co w znacznym stopniu odciąży żyłkę czy plecionkę. Kołowrotek powinien być wytrzymały i powinien mieć sprzęgło umożliwiające regulację luzowania żyłki pod naciskiem. Na kołowrotek musimy nawinąć oczywiście żyłkę bądź plecionkę. Jeżeli chodzi o średnicę to 0,2 mm to minimum. Polecam jednak coś grubszego i przede wszystkim wytrzymałego. Jeżeli chodzi o spławik to moim zdaniem powinien mieć minimum 10 g. Mniejszy spławik żywiec będzie wciągał pod wodę i możemy pomylić to z braniem szczupaka. Im większy spławik tym żywiec będzie spokojniejszy, więc nie możemy przesadzić z gramaturą. Jako obciążenie polecam ołów przelotowy. Zaciskowe kuleczki mogą osłabić żyłkę w miejscu ich założenia. Do kompletu potrzebujemy jeszcze stalkę. Można kupić gotową stalkę co przyspieszy montaż zestawu. Wystarczy stalka 20 – 30 centymetrów. Nie musimy używać wolframu, który jest bardziej elastyczny. W połowie na żywca stalka jest w zupełni wystarczająca. Do skompletowania zestawu potrzebujemy jeszcze dużego haka przeznaczonego do połowu tą metodą bądź kotwiczki. Ja jestem zwolennikiem kotwic, ponieważ moim zdaniem zwiększają one skuteczność wędkowania. Wielkość kotwicy zależy oczywiście od wielkości rybek będących przynętą.
Teraz wystarczy wybrać odpowiednie miejsce do połowu i można zaczynać zabawę. Idealnymi miejscami są starorzecza, zbiorniki zalewowe oraz odnogi rzek czy zakola. Nie możemy zapominać również o jeziorach i pozostałych zbiornikach. Szczupak lubi trzymać się niedaleko roślinności brzegowej, gdzie jest drobnica, którą się on żywi.
To do zabawy i powodzenia.
'Tekst zgłoszony na konkurs wedkuje.pl'

Opinie (2)

pstrag222

za artykuł dałem 4 a to dlatego ponieważ uważam ze jak żywiec wciąga spławik pod wodę to dodatkowo pracuje w większym obszarze łowiska nie da się tego pomylić z braniem,oraz ze wolfram jest dużo lepszy niż zwykła stalka , nie usztywnia zestawu.pzdr. pstrag222 [2011-05-23 14:24]

Franek1987

Podobnie jak przedmówca zgodzę się w kwestii spławika , mam też takie swoje spostrzeżenie napisałeś ze z żywcówka jest inaczej niż z spinningiem , ja uważam ze tak nie jest nie j jednokrotnie siedząc w na jednej miejscówce nie mając brani zmieniam ja .Jeżeli nie dzieje się nic 2/3 godziny idę i szukam ryby niejedno krotnie przeszedłem z żywcówka długie kilometry ale były i tego wyniki a siedząc bez brani  sam pomyśl . Mam nadzieje ze nie uraziłem Pozdrawiam

[2011-12-02 02:11]

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze Internautów.

Czytaj więcej