Szczupak z płytkiej wody


Witam...

Dziś podzielę się z wami łowieniem szczupłego z płytkiej wody.
Jak wiemy płycizna przyciąga żerujące szczupaki łatwo dostępnym pożywieniem.Przebywa tutaj bardzo dużo małych ryb,które drapieżnik z łatwością je chwyta.
W polowaniu sprzyjają mu rośliny porastające płyciznę.Tworzą skupiska lub rozległe łąki,umożliwiające czatowanie w kryjówce lub ukradkowe podchodzenie ofiary.Płytka woda szybko nagrzewa się w słońcu i dlatego stanowi dobre łowisko w chłodne dni,szczególnie jesienią.Wędkarz z łatwością skompletuje wędkę i przynęty do złowienia szczupłego w płytkiej wodzie.

Wędka....
Najprostszy zestaw w zakresie 2,7-3,0 m,umożliwi nam daleki zarzut przynętą i właściwą jej prezentację.Masa przynęty powinna być mała bo inaczej będzie szybko tonąć i trudno wtedy złowić zębatego.Twister ( z pękatym korpusem ) lub ripper ( bardzo giętki),o długości 8 - 15 cm,powinien być uzbrojony hakiem jigowym o przedłużonym trzonku i masie 2 - 7g.Duża wyporność szczupakowej gumy wystarczająco zrównoważy masę uzbrojenia,nie pozwalając tonąć przynęcie.W dobrych warunkach pogodowych hak jigowy można zastąpić hakiem offsetowym bez obciążenia,dzięki czemu przynęta osiągnie znacznie lepszą pływalność.Umożliwi to bardzo wolne prowadzenie jej w miejscu domniemanej czatowni szczupaka.Drapieżnik instynktownie wybierze za cel przynętę płynącą wolniej,rezygnując z ataku na szybko płynącą.
Linka główna nie powinna być sztywna aby nie ograniczać ruchów przynęty i nie skracać długości zarzucania.Plecionka w jaskrawej barwie jest szczególnie przydatna bo umożliwia błyskawiczne zacięcie z dużej odległości oraz ułatwia obserwowanie miejsca ulokowania przynęty ( w płytkiej wodzie często widać na powierzchni atak zębatego ). Nie zapominajmy o założeniu przyponu ochronnego.Przypon ochronny powinien być miękki,wiotki aby ułatwiał urozmaicone prowadzenie lekkiej przynęty.

Technika prezentacji....
Po zarzuceniu należy podjąć wolne prowadzenie przynęty.Gdy przepłynie ok 2m,zatrzymujemy ją na 2-3 sekundy,po czym znowu lekko podciągamy - płynnie lub krótkimi skokami.Konstrukcja niektórych przynęt sprawia że po szarpnięciu guma wykonuje szybki skręt w prawo lub lewo,jednocześnie przemieszczając się o 0,5 - 1,5m. Ten ruch wabi szczupłego sugerując mu łatwą zdobycz ( niesprawną rybę ). Należy wykonywać długie i krótkie zarzuty przynętą,gdyż szczupaki penetrują zarówno środek płycizny,jak i strefę brzegową.

Mam nadzieje że mój wpis pomoże trochę początkującym wędkarzom w połowach zębatego drapieżcę :-))).

Pozdrawiam Krzysiek

 


5
Oceń
(4 głosów)

 

Szczupak z płytkiej wody - opinie i komentarze

skomentuj ten artykuł