Szkółka wędkarska wznowiła swoją działalność

/ 10 zdjęć


'Szkółka Wędkarska' wznowiła swoją działalność .

Zgodnie z planem pracy na rok szkolny 2010/2011 w połowie września ruszyła kolejna edycja szkółki. Tak jak przed rokiem pierwsze spotkanie miało odbyć się nad stawem, gdzie zebrani uczniowie mieli uczestniczyć w 'Sprzątaniu Świata'. Kapryśna pogoda pokrzyżowała nam jednak plany i akcja została przeniesiona na drugie spotkanie tj. 24 września.
Pogoda była jak na zamówienie: świeciło piękne słońce i było bardzo ciepło (jak na tę porę roku).


Hasło tegorocznej akcji „Sprzątanie Świata – Polska” brzmi: „Chrońmy bioróżnorodność – segregujmy odpady”.
W jaki sposób fakt selekcjonowania śmieci może mieć wpływ na zachowanie różnorodności biologicznej? Odpowiedź na to pytanie nie jest trudna! Segregacja odpadów, a zaraz po niej ich recykling doprowadza do zachowania nieodnawialnych zasobów Ziemi, a od ich obecności z kolei zależy przetrwanie gatunków.
Dzięki sortowaniu śmieci oszczędzamy drzewa i lasy poprzez powtórne wykorzystanie makulatury albo doprowadzamy do mniejszego zużycia ropy naftowej, poddając recyklingowi zebrany plastik. Chroniąc przed wycinką lasy ratujemy nie tylko same drzewa lecz cały ekosystem od nich zależny - miliony gatunków leśnych połączonych ze sobą nierozerwalnie poprzez łańcuchy pokarmowe i inne sieci zależności.
Z kolei poprzez zmniejszenie zużycia ropy naftowej będziemy emitować mniej dwutlenku węgla oraz zanieczyszczeń takich jak tlenki azotu. Dzięki temu będziemy pozytywnie wpływać na klimat, nie narażając innych gatunków na negatywne konsekwencje globalnego ocieplenia. Ponadto ochronimy przyrodę przed szkodliwym oddziaływaniem zanieczyszczeń. Zyskają na tym przede wszystkim gatunki wyjątkowo wrażliwe takie jak rzadkie, zagrożone wyginięciem rośliny, porosty, czy owady.
Rok 2010 został ogłoszony przez ONZ Międzynarodowym Rokiem Różnorodności Biologicznej. Fundacja Nasza Ziemia oraz Fundacja „Sprzątanie Świata – Polska” również pragną zwrócić Waszą uwagę na potrzebę ochrony bioróżnorodności. Pamiętajmy, że najprostszym sposobem ochrony zagrożonych gatunków są nasze codzienne, świadome decyzje. Segregując odpady, oszczędzając wodę i energię, zastępując samochód komunikacją publiczną lub rowerem chronimy zarówno przyrodę w całej jej złożoności, jak i nas samych!
(źródło- www.naszaziemia.pl)

Po krótkim wstępie i omówieniu zagadnienia konieczności segregacji odpadów prowadzący akcję kol. Zbigniew Stankiewicz wydał rękawice i worki na znalezione śmieci. Szkoda tylko, że nie dysponowaliśmy kolorowymi workami odpowiadającymi segregowanym odpadem.
Postaraliśmy się jednak aby w oddzielnych workach lądowały: butelki, plastik, czy papier.
W sumie zebraliśmy około 100 litrów śmieci. Ucieszył nas najbardziej fakt, że wśród zebranych śmieci nie było opakowań pozostawionych przez wędkarzy po zanętach, czy przynętach.
A także ilość odpadów była trzy krotnie mniejsza niż w roku ubiegłym.
Stajemy się co raz dumniejsi z faktu, że świadomość ekologiczna wędkarzy wzrasta. Życzyli byśmy sobie również a żeby lista uczestników takich akcji jak nasza, z roku na rok stawała się dłuższa.

 


4.2
Oceń
(11 głosów)

 

Szkółka wędkarska wznowiła swoją działalność - opinie i komentarze

skomentuj ten artykuł