Szkółki dla młodzieży

/ 6 komentarzy

W ostatnich dniach pojawiło się kilka informacji dotyczących młodzieży jak również o tym, że tak naprawdę nikt się nimi nie zajmuje. Otóż jednym ze Statutowych celów PZW, a dokładniej paragraf 7 punkt 14 brzmi: "Popularyzowanie idei wędkarstwa i działalności PZW wśród dzieci i młodzieży oraz prowadzenie pracy oświatowo - wychowawczej w tym zakresie".

Żeby było jeszcze weselej kompetencje Zarządów Okręgu i Zarządów Kół zobligowane są do takiej pracy i tak do kompetencji Zarządu Okręgu określonego w paragrafie 46 punkt 17 i kompetencji Zarządów Kół w paragrafie 56 punkt 14 Statutu PZW o takim samym brzmieniu zapisane jest:"Organizowanie pracy z młodzieżą wędkarską i finansowanie jej". Jak wiecie podstawową jednostką PZW jest koło więc to tu właśnie powinno się zacząć pracę z dziećmi a Zarządy Okręgów i inne wyższe szczeble naszej organizacji mają służyć tylko pomocą.

Zawsze najprostszym sposobem jest krytyka i bierna postawa każdego z nas że nikt nic nie robi. A nic prostszego jak tylko trochę zaangażowania, wysiłku oraz determinacji i efekt gwarantowany co my również uczyniliśmy.

A wyglądało to mniej więcej tak.

Kiedy to wspólnie z kolegami podjęliśmy decyzję o Stworzeniu Młodzieżowej Szkółki Wędkarstwa przyjęliśmy pewien plan działania według którego zaczęliśmy realizację tego projektu. Od początku wiedziliśmy że projekt ten wymagał będzie od nas wiele wysiłku, wyrzeczeń i mnóstwo pracy. Lecz to właśnie te czynniki skłoniły nas do ralizacji, a efekty wynagrodzą nam wszystko. Ponad pół roku trwały przygotowania i tak od 16 lutego br. Młodzieżowa Szkółka Wędkarstwa przy Zespole Szkół Samorządowych w Lubniewicach, zaczęła swoje funkcjonowanie.

Pierwszym podstawowym krokiem było zgromadzenie materiałów, które pomogą nam w realizacji tego projektu na wysokim poziomie merytorycznym i wychowawczym. A jak wiecie lub nie, PZW posiada takie ciało a jest nim Rada ds. Młodzieży, która od wielu lat zajmuje się przygotowywaniem takich materiałów a więc nic prostszego jak napisać prośbę o przysłanie w/w materiałów lub zwrócić się do swojego okręgu bo tam też powinni mieć.  


Drugim krokiem było znalezienie partnerów społecznych, którzy pomogą w realizacji służąc wszelaką pomocą i tak też się stało. Podpisaliśmy umowy partnerskie z Zespołem Szkół Samorządowych w Lubniewicach, który z racji codziennej działalności i zaplecza dydaktycznego służy nam pomocą oraz udostępnił pomieszczenia do prowadzenia takich zajęć. Podpisaliśmy również Umowę Partnerską z Urzędem Miejskim w Lubniewicach, który wspiera nasze działania finansowo jak również pomaga pozyskać środki zewnętrzne na finansowanie naszej akcji. A Burmistrz Lubniewic objął patronat honorowy nad szkółką.

Trzeci i zarazem jeden z najtrudniejszych elementów takiego przedsięwzięcia, który odstrasza potencjalnych organizatorów to sfinansowanie lub dofinansowanie takiej szkółki. Otóż i tu można bez problemu sobie poradzić jeżeli się chce. Rok rocznie instytucje takie jak: Urząd Marszałkowski oraz Starostwa Powiatowe zobligowane są ustawowo do ogłaszania konkursów ofert na realizację zadań publicznych wykonywanych przez między innymi organizację pozarządowe. A czym że jest PZW jak nie Stowarzyszeniem działającym w myśl ustawy o stowarzyszeniach, a co za tym idzie organizacją pozarządową. Więc wystarczy tylko złożyć ofertę i sprawa załatwiona.

Istnieje też możliwość finansowania i dofinansowania szkółki ze składek członkowskich bo trzeba wam wiedzieć że z każdej złotówki ze składki członkowskiej jedna złotówka stanowi fundusz do pracy z młodzieżą a wystarczy tylko przemnożyć ilość członków w okręgu przez jeden złoty i wyjdzie wam kwota jaką rok rocznie gromadzą okręgi na tego typu cele. Więc wystarczy napisać wniosek o dotację skierowany do Zarządu Okręgu.

Czwarty punkt tyczy się wyrzeczeń od organizatorów jakie za sobą niesie taka szkółka i jej realizacja. Widzę po sobie jak brakuje mi czasu chociażby na wędkowanie. Lecz satysfakcja płynąca z pracy z dziećmi wynagradza mi to po stokroć.

Nie chcąc załatwić tematu pobieżnie przyjęliśmy założenie, że czas trwania naszej szkółki pokryje się z drugim semestrem roku szkolnego i trwać ona będzie pół roku. Jest to długi czas dlatego poszerzyliśmy zakres wiedzy z podstaw samego wędkarstwa do kształtowania postawy proekologicznej, wiedzy o życiu zwierząt i ptaków, wiedzy o lasach, o zagrożeniu środowiska naturalnego i zapobieganiu tym zjawiskom i wiele innych. Czyli wszystko to czym powinien charakteryzować się współczesny wędkarz w świetle obowiązującego prawa i przyjętych trendów społecznych kształtujących postawę wędkarza funkcjonującego w XXI wieku.

Jak sami widzicie nie ma w takich działaniach nic trudnego, owszem są czasochłonne i wymagają ogromnej determinacji w celu osiągnięcia zakładanych celów. Nie chcąc was zanudzać tym wszystkimi szczegółami służę pomocą i doświadczeniem gdyby ktokolwiek z was zechciał coś podobnego realizować.


 


4.5
Oceń
(28 głosów)

 

Szkółki dla młodzieży - opinie i komentarze

p-brzuchp-brzuch
0
Gratuluję podjęcia wyzwania w prowadzeniu ,,szkółki wędkarskiej". Wiem dobrze ile wymaga to czasu i poświęcenia ze strony prowadzących. Dwa lata prowadzę takie warsztaty w szkole podstawowej pod nazwą ,,kółka wędkarskiego". Wcześniejszy zarząd nie miał raczej chęci i odwagi by stawić czoła wezwaniu. Mówiąc o satysfakcji z zajęć, to nie mógł bym sobie tego wcześniej wyobrazić jak bardzo polubiłem dzieciaki i prace z nimi. Coś wspaniałego... Wystarczą szczere chęci i trochę czasu, aby poświęcić godzinkę, lub dwie tygodniowo na takie spotkania. Na efekty nie było trzeba długo czekać. W zeszłym roku wstąpiło do naszego koła 14 nowych członków uczestników. W tym roku napisałem sprawozdanie z działalności ,,kółka wędkarskiego" do Okręgu Zarządu PZW, oraz prośbę o dofinansowanie na dalszą działalność. Otrzymałem odpowiedź, że taki fundusz został nam przyznany. Jeżeli by Cię interesowało jakie były nasze początki to odsyłam na stronę naszego koła (w galeriach jest dużo zdjęć z prowadzenia ,,kółka wędkarskiego, jak również artykuły z prowadzenia zawodów, konkursów i zajęć).Pozdrawiam;) (2009-02-18 11:05)
slawomir66slawomir66
0
Brawo Paweł. Nie dość, że dobry artykuł to jeszcze przedsięwzięcie godne naśladowania przez wszystkich wędkarzy i koła. Mogę tak powiedzieć bo sam w 2000 roku za zgodą zarządu koła zorganizowałem Młodzieżową Szkółkę Wędkarską. Pisząc o materiałach powiem tak. W zdecydowanej większości korzystałem z własnych zbiorów tj. czasopisma oraz książki. W okręgu bida, nie było w tym czasie żadnych pomocy. Muszę pochwalić ZG PZW. Po moim liście otrzymałem paczkę a w niej książki "Wędkarstwo Polskie" oraz poradnik metodyczny. To mi bardzo pomogło. Koledzy warto poświęcić swój czas dla młodzieży, naszych przyszłych następców, dlatego kto i gdzie może zakładajcie podobne szkółki aby dzieciaki miały gdzie się rozwijać i pogłębiać wiedzę wędkarską i ekologiczną. Paweł 5 za artykuł. Pozdrawiam. (2009-02-21 19:20)
zwir73zwir73
0
Jesli ma Pan jakies plany zajec z mlodzieza ktore" wypaliły " lub inne cenne wskazowki(jakiekolwiek materialy) goraca prosba o przeslanie na adres pzwkolumna@poczta.onet.pl razem z kolegą z zaprzyjazninego kola mamy sporo pomyslów ale brak nam doswiadczenia. (2009-02-22 20:58)
ProfesorProfesor
0
Dobry artykulik że o inicjatywie nie wspomne(choć to statutowy obowiązek to większość go unika) !!! U Mnie w Kole (Sum) też jest "szkółka" i stara jak świat prawda( czego nauczysz Jasia to Jan umiał będzie) przydaje się tu bardzo. Oczywiście wymieniajmy się doświadczeniem i poglądami między "starymi " ale przede wszystkim UCZMY dzieciaków - łowienia i odpowiednich zachowań nad wodą. Pozdrawiam !!! (2009-02-23 18:30)
rma6rma6
0
Witam ja chciałbym opisac to z 2 strony czyli ze strony młodzieży a mianowcie mam 18 lat łowię już od kilku ale wszystkiego uczyłem się od dziadka i wujka składki opłacam już kilka lat. Mieszkam w woj. Lubelskim i nie spotkałem się jeszcze nigdy, nigdzie ze szkółką wędkarską nikt mi w niczym nie pomagał oprócz wujka i dziadka. Takich szkół powinno byc jak najwięcej (2009-02-25 15:32)
wiferwifer
0
Witam
Paweł! Potrzebuje pewnej pomocy merytorycznej w ramach finansowania szkółki. Czy możesz podać mi swojego maila?
Mój to wif@onet.eu
(2011-07-29 13:09)

skomentuj ten artykuł