Szkółki dla młodzieży
Paweł Kołodziejczyk (garbus)
2009-02-18
W ostatnich dniach pojawiło się kilka informacji dotyczących młodzieży jak również o tym, że tak naprawdę nikt się nimi nie zajmuje. Otóż jednym ze Statutowych celów PZW, a dokładniej paragraf 7 punkt 14 brzmi: "Popularyzowanie idei wędkarstwa i działalności PZW wśród dzieci i młodzieży oraz prowadzenie pracy oświatowo - wychowawczej w tym zakresie".
Żeby było jeszcze weselej kompetencje Zarządów Okręgu i Zarządów Kół zobligowane są do takiej pracy i tak do kompetencji Zarządu Okręgu określonego w paragrafie 46 punkt 17 i kompetencji Zarządów Kół w paragrafie 56 punkt 14 Statutu PZW o takim samym brzmieniu zapisane jest:"Organizowanie pracy z młodzieżą wędkarską i finansowanie jej". Jak wiecie podstawową jednostką PZW jest koło więc to tu właśnie powinno się zacząć pracę z dziećmi a Zarządy Okręgów i inne wyższe szczeble naszej organizacji mają służyć tylko pomocą.
Zawsze najprostszym sposobem jest krytyka i bierna postawa każdego z nas że nikt nic nie robi. A nic prostszego jak tylko trochę zaangażowania, wysiłku oraz determinacji i efekt gwarantowany co my również uczyniliśmy.
A wyglądało to mniej więcej tak.
Kiedy to wspólnie z kolegami podjęliśmy decyzję o Stworzeniu Młodzieżowej Szkółki Wędkarstwa przyjęliśmy pewien plan działania według którego zaczęliśmy realizację tego projektu. Od początku wiedziliśmy że projekt ten wymagał będzie od nas wiele wysiłku, wyrzeczeń i mnóstwo pracy. Lecz to właśnie te czynniki skłoniły nas do ralizacji, a efekty wynagrodzą nam wszystko. Ponad pół roku trwały przygotowania i tak od 16 lutego br. Młodzieżowa Szkółka Wędkarstwa przy Zespole Szkół Samorządowych w Lubniewicach, zaczęła swoje funkcjonowanie.
Pierwszym podstawowym krokiem było zgromadzenie materiałów, które pomogą nam w realizacji tego projektu na wysokim poziomie merytorycznym i wychowawczym. A jak wiecie lub nie, PZW posiada takie ciało a jest nim Rada ds. Młodzieży, która od wielu lat zajmuje się przygotowywaniem takich materiałów a więc nic prostszego jak napisać prośbę o przysłanie w/w materiałów lub zwrócić się do swojego okręgu bo tam też powinni mieć.
Drugim krokiem było znalezienie partnerów społecznych, którzy pomogą w realizacji służąc wszelaką pomocą i tak też się stało. Podpisaliśmy umowy partnerskie z Zespołem Szkół Samorządowych w Lubniewicach, który z racji codziennej działalności i zaplecza dydaktycznego służy nam pomocą oraz udostępnił pomieszczenia do prowadzenia takich zajęć. Podpisaliśmy również Umowę Partnerską z Urzędem Miejskim w Lubniewicach, który wspiera nasze działania finansowo jak również pomaga pozyskać środki zewnętrzne na finansowanie naszej akcji. A Burmistrz Lubniewic objął patronat honorowy nad szkółką.
Trzeci i zarazem jeden z najtrudniejszych elementów takiego przedsięwzięcia, który odstrasza potencjalnych organizatorów to sfinansowanie lub dofinansowanie takiej szkółki. Otóż i tu można bez problemu sobie poradzić jeżeli się chce. Rok rocznie instytucje takie jak: Urząd Marszałkowski oraz Starostwa Powiatowe zobligowane są ustawowo do ogłaszania konkursów ofert na realizację zadań publicznych wykonywanych przez między innymi organizację pozarządowe. A czym że jest PZW jak nie Stowarzyszeniem działającym w myśl ustawy o stowarzyszeniach, a co za tym idzie organizacją pozarządową. Więc wystarczy tylko złożyć ofertę i sprawa załatwiona.
Istnieje też możliwość finansowania i dofinansowania szkółki ze składek członkowskich bo trzeba wam wiedzieć że z każdej złotówki ze składki członkowskiej jedna złotówka stanowi fundusz do pracy z młodzieżą a wystarczy tylko przemnożyć ilość członków w okręgu przez jeden złoty i wyjdzie wam kwota jaką rok rocznie gromadzą okręgi na tego typu cele. Więc wystarczy napisać wniosek o dotację skierowany do Zarządu Okręgu.
Czwarty punkt tyczy się wyrzeczeń od organizatorów jakie za sobą niesie taka szkółka i jej realizacja. Widzę po sobie jak brakuje mi czasu chociażby na wędkowanie. Lecz satysfakcja płynąca z pracy z dziećmi wynagradza mi to po stokroć.
Nie chcąc załatwić tematu pobieżnie przyjęliśmy założenie, że czas trwania naszej szkółki pokryje się z drugim semestrem roku szkolnego i trwać ona będzie pół roku. Jest to długi czas dlatego poszerzyliśmy zakres wiedzy z podstaw samego wędkarstwa do kształtowania postawy proekologicznej, wiedzy o życiu zwierząt i ptaków, wiedzy o lasach, o zagrożeniu środowiska naturalnego i zapobieganiu tym zjawiskom i wiele innych. Czyli wszystko to czym powinien charakteryzować się współczesny wędkarz w świetle obowiązującego prawa i przyjętych trendów społecznych kształtujących postawę wędkarza funkcjonującego w XXI wieku.
Jak sami widzicie nie ma w takich działaniach nic trudnego, owszem są czasochłonne i wymagają ogromnej determinacji w celu osiągnięcia zakładanych celów. Nie chcąc was zanudzać tym wszystkimi szczegółami służę pomocą i doświadczeniem gdyby ktokolwiek z was zechciał coś podobnego realizować.