Sztuczna muszka

/ 5 komentarzy / 2 zdjęć


Witam Wszystkich.
Tę metodę nie bez racji uważa się za najszlachetniejszą odmiane wędkarstwa.
Oprócz wartości sportowych wielu pociaga zwykła widowiskowość; te pętle sznura nad głową, ze w naszym kraju jest tak mało rozpowszechniona. Zapewne dlatego, ze kojarzy sie ja głównie z wodami górskimi, z rybami łososiowatymi i lipieniem. A przecież można naą łowić niemal wszystko od uklei, przez płocie, wzdręgi a takze drapiżniki, jak bolenie czy szczupaki- po ryby morskie.
Jej istotą , co zresztą wynika z nazwy jest przynęta; uformowana bezpośrednio na haczyku imitacja owada- od larwy, po postac dorosłą . Stosuje sie tez tzw. muszki fantazujne, nie przypominające niczego rzeczywistego .Ogólnie muszki dzieli sie na suche , czyli pływajace , i mokre czyli tonace.
Zarzucanie takiego zestawu wymaga szczegulnej techniki, zwłaszcz przy wiekszych odległościach. polega ona na serii wymachów. Przy kolejnych stopniowo się wydłuża wysuniętą z kołowrotka część sznurka, by ostatecznie sięgnąć w zaplanowane miejsce.W przypatku muszki pływającej wymachy odatkową rolę; służy jej wysuszeniu po tym.jak nasiąkła wodą przy poprzednim przepuszczeniu. Oprócz tych rzutów standardowych stosuje sie inne m. in. rolowany.
Branie w przypatku muszki suchej po prostu widac. korzysta sie z niej coraz rzadziej z powodu postepowania eutrofizacji naszych wód. Przy mokrej rzecz zalezy od tego czy ł;owimy z prądem ( wtedy je wyczówamy na wedzisku) czy inaczej ( wówczas musimy bacznie obserwowac nabliższy muszce widoczny element sprzętu ,np węzeł łonczący sznur z przyponem). Dla ułatfienia często sie na bocznym przyponie dowiazuje drugą muszkę, suchą , zwaną skoczkiem. Stanowi Ona Swego Rodzaju sygnału brań.

Zdjecia pokazuja- rzuty klasyzne nad głową - rzut rolowany"Tekst przygotowany na konkurs wedkuje.pl"

 


4.5
Oceń
(42 głosów)

 

Sztuczna muszka - opinie i komentarze

Kisza1Kisza1
0
ciekawie napisane morze nie jest do konca wyjasnione ale takie wprowadzenie fakt faktem ciezko wytłumaczyc POZDRO POWODZENIA!!!!!!!!!!! (2009-02-15 20:46)
Kisza12Kisza12
0
Zgodze sie z kuzynem ale ciekawie opisane oczywiscie głusuje pstrag tez fajny POWODZENIA!!!!!!!!!!!! (2009-02-15 20:54)
Majka12Majka12
0
ciekawa wypowiedz. chociaz nie do konńca jest zrozumiale ale jest git!!!!!!!!!! (2009-02-15 21:09)
zimon1zimon1
0
bardzo interesujące spostrzezenia (2009-02-15 21:15)
MisuMisu
0
Ciekawy Artykół takie wprowadzenie do wędkarstwa muchowego POZWODZENIA (2009-02-18 10:36)

skomentuj ten artykuł