Sztuczne przynęty jesienią – Bzura

/ 8 komentarzy

Chciałem dziś opisać Wam nieco przynęty, które stosuję nad rodzimą Bzurą. Ich dobór zależy nie tylko od pory roku, ale również stanu wody. Wiosną, gdzieś w okolicach maja, Bzura niesie bardzo brudna wodę. Łowiąc o tej porze lepiej więc stosować jasne, kontrastowe kolory, takie jak seledyn, perła, żółty.

Po kilku miesiącach, od sierpnia, zwłaszcza gdy nie ma zbyt dużo opadów, woda zaczyna się krystalizować i wtedy lepiej łowić na gumki o stonowanych kolorach – wiśnia, brąz, brokat. O tej porze bardzo dobrze spisują się też twistery na główce od 3 do 10 gramów, w skrajnych przypadkach główki 15-gramowe. Należy je prowadzić bardzo powoli, szczególnie we wszelkiego rodzaju zagłębieniach, zadrzewieniach.

W październiku ryby żerują bardzo chimerycznie, więc przynętę trzeba prowadzić bardzo powoli na lekkich główkach. W momencie, kiedy występują przymrozki i jest zimno, woda się schładza i stosowanie woblerów może nie przynosić spodziewanych efektów, lepiej sprawdzają się gumy, twistery 5-7- centymetrowe, które śmiało można poprowadzić na bocznym troku.

Czasami o tej porze roku zdarza się taki dzień, że ryba żeruje bardziej agresywnie i wtedy może się okazać, że skuteczniejsze są na cięższej główce, a boczny trok może się nie sprawdzić. Wówczas skuteczniejsza okazuje się przynęta prowadzona na przeciążonej główce z prądem, szczególnie przy połowie okoni. Ryba ta wychodzi wieczorami na płytką wodę, maksymalnie do pół metra głębokości, i wtedy łowienie w dołkach nie ma sensu, wystarczy ustawić się kilka metrów wcześniej i łowić na płyciznach przed dołkiem.

Dodam Wam jeszcze, że spacerując brzegiem Bzury wielokrotnie widziałem pojawiające się stadko okoni, które ganiało drobnice pod powierzchnią. Próbowałem je zawsze łowić główką w granicach 3-5 g, ale nie dawało to żadnych efektów. Po jakimś czasie postanowiłem zastosować mniejszą główkę i okazało się to strzałem w dziesiątkę. Główka 1,5-2 g od razu po wpadnięciu przynęty do wody i prowadzeniu jej w toni na głębokości 10-15 cm, powoduje natychmiastowe brania, okonie atakują taką gumkę jak w amoku.

Warto też pamiętać, że Bzura jest rzeką bardzo wolno płynącą, więc dobrze sprawdzają się wszelkiego rodzaju rippery, kopytka, od najmniejszych do 5 cm (na okonie) oraz od 4 do10 cm (na szczupaki). Zawsze stosuję zasadę, - jak większa przynęta, to i cięższa główka nawet do 15-20 g.

 


4.6
Oceń
(55 głosów)

 

Sztuczne przynęty jesienią – Bzura - opinie i komentarze

jacek65jacek65
0
Ciekawy opis,ja też łowię najczęściej na Bzurze w okolicach Orłowa.Wiosną i jesienią na spina .Najczęściej używam przynęt gumowych ,a kolor czy wielkość dobieram w zależności od pogody i na co najbardziej się nastawiam (2008-11-15 11:34)
mario841mario841
0
Fajny artykuł...o naszej Bzurze.
W ostatnim czasie tj. lipiec / sierpień dobre przyłowy odnotowywali na żywca.
A jak z feederkiem, skuteczny na Bzurze?...oczywiście delikatny...:) Interesuje mnie rejon Kompiny i nieco bliżej w stronę Sochaczewa...pozdro.
(2010-08-10 13:28)
nanusnanus
0

Witam

Kolego fajnie to opisałeś masz piątke.  A ta nasza bzura potrafi zaskakiwać, sam łowię w okolicy soboty czy chruślina i sprawdzają się gumowe przynęty zarówno na okonia jak i na szczupaka a i sandacz się trafi na żółty lub biały kolor gumy,pozdrowienia i połamania kija .

(2010-08-18 18:38)
u?ytkownik32820u?ytkownik32820
0
Napisałeś że w październiku brania są chimeryczne ja się z tym nie zgadzam to najlepszy okres na drapieżniki wraz z majem (2010-10-12 19:39)
ajoszajosz
0

Bardzo ciekawy opis daje *****...!~

Pozdrawiam i zapraszam do odwiedzenia mojego bloga ...!

http://ajosz.wedkuje.pl/blog/index.php?ID=89770

(2011-11-20 16:55)
camelotcamelot
0
Piszesz, że w październiku żerują chimerycznie. - Zmieniła się pora roku. Więc i my musimy zmienić taktykę i dostosować do zmian. Ale widzę, że sobie radzisz !   Pozdrawiam serdecznie ! (2011-12-10 01:43)
kolejorz16kolejorz16
0
u mnie w na zbiorniku zaporowym sprawdzają się srebne i srebne z czerwonymi paskami blachy dragona i gumki reno kiler srebne z czerwonym grzbietem oraz podobne predatory (2012-09-15 12:13)
maverick314maverick314
0
Bardzo ciekawy artykuł piąteczka za opis. Pozdrawiam (2012-09-20 23:14)

skomentuj ten artykuł