Sztuczne tarliska

/ 18 komentarzy / 4 zdjęć


Jak ważne stworzenie jest odpowiednich warunków dla rozrodu oraz utrzymania narybku w dobrej kondycji na naszych łowiskach nie trzeba nikomu mówić. Sposobów jest co najmniej kilka- jednym z nich jest stworzenie tarlisk z naturalnych materiałów a pora ku temu jest jak najbardziej odpowiednia. Na naszym łowisku wykorzystujemy materiał pozyskany z drzew rosnących w naszym lesie- wiatr  robi swoje (oczywiście za zgodą i wiedzą leśniczego)- rozłożyste gałęzie a niejednokrotnie konary sosny są wyśmienitym materiałem do tworzenia wspaniałych kryjówek dla narybku i nie tylko a pokrywa lodowa bardzo ułatwia zadanie. Jest to też sposób na pozbycie się naszych poświątecznych choinek- korzyść obopólna… Od czasu, kiedy zaczęliśmy budować tarliska zauważalnie wzrosła ilość drobnej ryby co ma wpływ na dobrą kondycję- nielicznego u nas ale jednak- drapieżnika. Pomysł jest przedni a co najważniejsze- koszty praktycznie żadne...


 

 


4.2
Oceń
(19 głosów)

 

Sztuczne tarliska - opinie i komentarze

Jakub WośJakub Woś
-1
Ludzka głupota nie zna granic. Rozwalic naturalne tarliska a potem wrzucić sosne do jeziora i zrobić sztuczne... (2017-01-16 21:28)
z@melaz@mela
+2
W sumie efektywne tarło to podstawa i z tym bynajmniej w mojej okolicy jest problem ponieważ w zbiornikahc zaporowych króluje karp i amur dlatego też nie ma ani jednej rośliny zanurzonej jedynie czasami trzcina , pałka wodna ale to i tak mało do tego woda robi się zielona jak zupa i w takich akwenach z rybami nie jest za wesoło chyba że po zarybieniu . Inaczej wygląda sprawa w innych sztucznych zbiornikach gdzie spływa woda z nawozami (azotany , fosforany) , nikt tych zbiorników nie zarybia , jest bardzo dużo roślin takich jak moczarka , rdestnica kędz. , pływająca i wiele innych . W tych akwenach wiosną i latem a nawet jesienią jest zawsze pełno drobnicy do tego sporo szczupaków i kłusowników bo to wody nie PZW a ryb nie brakuje. Jaki z tego morał - podstawa to rośliny to w nich i na nich ryby glownie skladają ikrę a później kryje się wylęg. (2017-01-16 21:59)
pstrag222pstrag222
+4
budowanie tarlisk i krześlisk to podstawa (2017-01-17 08:51)
kabankaban
+3
Kiedy nasze koło miało jeszcze dzierżawę na jednym z wyrobisk robiliśmy to co roku a teraz na rzece nie widzę sensu. Jakby nie było to każda praca na rzecz naturalnego tarła jest godna pochwały. Kilka naszych pomysłów dotyczących rzek w zarządzie okręgu Rzeszów umarło śmiercią naturalną bo lepsze zbiorniki i karpie... (2017-01-17 11:54)
piotr48piotr48
+2
DOŚWIADCZENI WĘDKARZE JEŚLI MAJĄ SWOJE POMOSTY TO NA OSTATNIM LODZIE KŁADĄ GAŁĘZIE I JAŁOWIEC I W TEN SPOSÓB WZBOGACAJĄ REJON SWOJEGO ŁOWISKA TANIO I SKUTECZNIE (2017-01-17 14:46)
Jakub WośJakub Woś
-2
A ja to widzę tak. Pomost na pomoście, trzcina wydarta żeby pomosty postawić i łowisko zrobić, zielenina z dna wydarta żeby było gdzie sypać zanętę. Ryba się nie ma gdzie trzeć to walne choinkę w wodę. A drobnicy wszędzie dużo bo drapieżników nie ma. (2017-01-17 17:18)
pstrag222pstrag222
-2
Śmiać się czy płakać nie wiadomo :/ (2017-01-17 20:28)
piotr48piotr48
-2
proponuję przemilczeć (2017-01-18 12:30)
pstrag222pstrag222
0
A nie pomyśleliście , że nie wszędzie tak jest? wkładać wszelkie patologie do jednego wora. Jest wielu fanatyków co robią tarliska na rzekach, zbirnikach, jeziorach , bo tarlisk nigdy za dużo. Ile razy byliście na takiej akcji? Chwała tym co się chce iśc i coś robić, ale lepeij krytykować coś dobrego bo niby ktoś zniszczył tarlisko , teraz odbudowuje parodia i tyle. Szacun za włożoną pracę (2017-01-18 20:19)
Jakub WośJakub Woś
+1
Panie Karpiczku, minusy dostaje od trzech grup. Pierwsza to multikonta. Druga to osoby opóźnione umysłowo a trzecia osoby niedoinformowane. Większość z nich narzeka na PZW. A nie zauważy że ktoś kto pełni funkcje w PZW pozwoli na zniszczenie roślinności w zbiorniku, odłowy sieciowe przez rybaków. Wystarczy że ten sam człowiek powie wrzućcie choinkę do wody a będziemy mieć ryby a ci już klaszczą uszami i bezmyślnie potakują. (2017-01-18 20:31)
ryukon1975ryukon1975
+1
A pod tą choinkę jeszcze tym rybom ze trzy sumy z zarybienia coby się rybki nie nudziły.:) (2017-01-18 20:41)
AskanAskan
0
Trzeba chronić naturalne tarliska.Na wodach gdzie jeżdżę jeszcze pod koniec lat 80-tych zlikwidowano pomosty w trzcinach i na wodzie oraz oznaczono bojami miejsca gdzie ryba się trze.Pierwszy przykład-Kozłowa Góra(Świerklaniec),Pogorie,Pławniowice i wiele innych.Jako gospodarz koła chciałem wytyczyć tarlisko i zwieżć na lód kamienie i pniaki dla sandacza gdzie są podwodne górki i twarde dno ale prezes koła i ichtiolog z okręgu stwierdzili że na Pogorii I nie ma warunków dla sandacza bo woda za CZYSTA.BREDZILI,sandacz tam był od dawna i miał się dobrze tylko że nikt się za bardzo nie chwalił wyłowionymi rybami.I dobrze że nikt nie nastawia się na tą rybę.Mateczniki dla drobnicy też robiłem blisko trzcin ale gałęzie usuwali wędkarze na łódkach boje na tarlisku też,przebijali i topili albo wywozili w krzaki.Nadaremny trud.Mały zbiornik to co innego,można się uporać z wandalami.Życzę aby trud nie szedł na marne.Pozdro (2017-01-19 14:22)
troctroc
+2
Nigdy lub prawie nigdy nie komentuję swoich wpisów ale nie mogę się nie odnieść do złośliwych komentarzy szanownego kolegi. Kol Jakubie, na jakiej podstawie sądzisz " Rozwalić naturalne tarliska a potem wrzucić sosnę do jeziora i zrobić sztuczne..." oraz "A ja to widzę tak. Pomost na pomoście, trzcina wydarta żeby pomosty postawić i łowisko zrobić, zielenina z dna wydarta żeby było gdzie sypać zanętę. Ryba się nie ma gdzie trzeć to walne choinkę w wodę."- a coś bliżej? Czy jest coś, czego nie wiem o naszym łowisku? Nie przeczę, pomostów u nas dostatek - postawione w miejscach gdzie trzcina jest pobożnym marzeniem a dno usłane gałęziami, liśćmi, igłami jak to od strony lasu bywa- nie ma mowy o niszczeniu roślinności zanurzonej jak i wynurzonej. Jeżeli ma to być krytyka- bardzo proszę niech to będzie krytyka a nie wypisywanie bredni i głupot. Pozdrawiam. (2017-01-21 17:03)
piotr48piotr48
0
odnośnie wpisów pana Jakuba o kolegach wędkarzach że są to osoby opóźnione umysłowo i niedoinformowane wystawia jemu samemu świadectwo nadętego bufona (2017-01-22 00:13)
Jakub WośJakub Woś
0
Piotrze48 wyraźnie napisałem ze to dotyczy osób które stawiają mi minusy a nie wędkarzy. Wiec albo nieuważnie czytasz albo szukasz zadymy. Jesli chodzi o tarliska. Większość polskich jezior wygląda tak: Pomost na pomoście. Przy każdym roślinność wytrzebiona bo i lodka trzeba wypłynąć. Dalej jakis porcik do wodowania lodek kolejnie kąpieliska. Ryba nie ma się gdzie wytrzeć. Rzeki wyprostowane i wybetonowane. Jedno haslo PZW i wędkarze sie cieszą. A te cale choinki i sypanie zwirku w rzekach to odwracanie uwagi i zagłuszanie sumienia. Jak wspomniał Askan należy chronić i odrodzić naturalne tarliska. A co robi PZW kiedy wy rzucacie choinki? Robi odlowy sieciowe lub prądem tarlaków. Które po wyciśnięciu sa przerabiane na mączkę. (2017-01-22 08:07)
pstrag222pstrag222
0
Ta jasne odwracanie uwagi i zagłuszanie sumienia. Jakby każdy się oglądał na ZG to by nic tu nie było , a tak są tacy co coś robią i tacy co im wszystko nie pasuję co ktoś robi (2017-01-22 11:46)
u?ytkownik200880u?ytkownik200880
+2
Dokładnie! Najlepiej nie robić nic, natura sama o siebie zadba lepije niż myślicie, wszędzie gdzie człowiek wsadzi łapy coś zaczyna sie psuć. Miliony lat wszystko działało a nagle sie okazuje ze bez choinek ryb nie będzie. (2017-01-22 12:51)
piotr48piotr48
0
panie Jakubie osoby które stawiają panu minusy to wędkarze a nie np. grzybiarze gdyż wędkuje.pl to portal wędkarski , pana sugestie odnośnie nieuważnego czytania czy szukania zadymy nie komentuję dziś w życiu codziennym dość mamy chamstwa i prostactwa aby szukać słownych potyczek i udowadniania swojej racji na forach internetowych natomiast mam jedną uwagę że demokracja polega na tolerowaniu poglądów innych osób nawet nie zgadzając się z nimi jeśli nie czynią one nikomu szkody i nie ubliżają godności innych ludzi (2017-01-22 16:09)

skomentuj ten artykuł