Sztuka nęcenia ryb

/ 26 komentarzy / 3 zdjęć


Nęcenie jest bardzo ważnym elementem wędkowania, mającym na celu zwabienie i przytrzymanie ryb na naszym stanowisku Zanętą jest wszystko to, co wrzucamy do wody w celu zwabienia ryb. Należy przy tym pamiętać, aby ich nie przekarmić. Nasycenie ryb spowoduje, iż po krótkiej 'fali' dość intensywnego żerowania częstotliwość brań będzie spadać aż w końcu zupełnie ustanie. Aby temu zapobiec musimy pamiętać o rozdrobnieniu składników spożywczych i odpowiednim ilościowym dawkowaniu.

Często większość wędkarzy bez potrzeby wrzuca do wody zbyt duże ilości zanęty dodatkowo przyczyniając się do przeżyźnienia zbiorników. Takie miejsce gdzie zalega zanęta ryby będą omijać z daleka. Duża ilość związków chemicznych powstałych z rozkładu materii organicznej systematycznie przyczynia się do zwiększenia żyzności wody. W efekcie daje się zaobserwować bardzo szybki przyrost roślinności, której szczątki opadają na dno, rozkładają się, powodując znaczny ubytek tlenu, wzrost siarkowodoru i innych substancji trujących. Musimy, więc zdawać sobie sprawę, iż nawet najmniejsza ilość niepotrzebnie wrzuconej zanęty przyczynia się do nieobliczalnej w skutkach degradacji środowiska wodnego.

Pamiętajmy, więc, że najczęściej od ilości dużo większe znaczenie ma jej jakość i umiejętność podania. Częstym błędem popełnianym przez początkujących wędkarzy jest rozproszenie ławicy na dość dużym obszarze. Przyczyna tego, to duży obszar oraz zbytni rozrzut w trakcie nęcenia lub zła spoistość i ciężar zanęty (szczególnie w rzekach). Zbyt wolne wymywanie składników może spowodować, że ryby stracą zainteresowanie zanętą natomiast zbyt szybkie odprowadzi z miejsca łowienia gdyż podążą za spływającymi z nurtem drobinami zanęty.

Zanętę powinniśmy dostosować również do techniki łowienia oraz spodziewanego miejsca żerowania ryb - tuż pod powierzchnią, przy dnie, w toni wodnej, przy brzegu, na płyciznach czy też w miejscach głębszych. W zależności od tego powinna ona rozpadać się w momencie zetknięcia z powierzchnią wody lub szybko opaść na dno i dopiero tam zacząć 'pracować' a czasem najpierw szybko opadać a następnie zacząć się rozpraszać w toni wodnej. Składniki zanęt podzielić możemy na dwie grupy. Do pierwszej zaliczyć należy spożywcze, mające na celu zwabienie i utrzymanie ryb w łowisku, natomiast do drugiej mineralne, które mają nadać zanęcie odpowiednią spoistość i ciężar. Niektóre składniki spożywcze mają również wpływ na spoistość zanęty. Na własności składników wpływa również stopień ich rozdrobnienia. I tak np. mielone herbatniki mają właściwości silnie klejące, odwrotnie niż mąka kukurydziana.

Do zanęt rzecznych najczęściej dodaje się glinę lub inne substancje wiążące w ilości zależnej od prędkości nurtu. W celu dodatkowego dociążenia zanęty można również dodać żwir. Wędkując w wodach stojących glinę zastępujemy ziemią lub piaskiem.
Bardzo często spoistość zanęty można regulować ilością dodanej przy rozrabianiu wody. Ta sama mieszanka nawilżona niewielką ilością wody będzie bardzo wolno opadać, uwalniając po drodze część składników natomiast mocno nawilżona - natychmiast opadnie na dno i tam dopiero zacznie się rozmywać. Nie istnieją 'magiczne' zanęty są tylko prawidłowo dobrane do charakteru łowiska, występującego w nim rybostanu i techniki łowienia.


Składniki zanęt:
Spożywcze
· Chlebem mielonym można czasem zastąpić bułkę. Należy jednak pamiętać, że ma tendencje do szybkiego kwaśnienia w wodzie.
· Otręby pszenne - dodawane są najczęściej do zanęt dennych. Dzięki nim mieszanka nabiera 'puszystości'. Nie kleją.
· Kaszka kukurydziana - jeden z najczęściej dodawanych składników. Nie posiada tendencji klejących.
· Płatki owsiane - składnik mocno klejący, głównie dodawany do zanęt dennych. W postaci zmielonej właściwości klejące są większe.
· Mączka kukurydziana - lubią ją wszystkie ryby.
· Mączka sojowa - słabo klejący przysmak uklejek.
· Mąka pszenna - składnik bardzo silnie klejący.
· Mielone biszkopty - mają tendencje klejące, po wyprażeniu tracą je. Przysmak wielu ryb.
· Mielone herbatniki - są również przysmakiem wielu ryb. Bardzo silnie kleją pozostałe składniki zanęty.
· Kasza manna - ma szczególne właściwości klejące.
· Ziemniaki gotowane - popularny składnik zanęt dennych. Wabią duże ryby.
· Pszenica - po ugotowaniu wabi liny, leszcze, płocie.
· Siemię lniane (mielone) - przysmak wszystkich ryb karpiowatych. Uprażenie podnosi 'atrakcyjność' tego dodatku i nadaje mu specyficzny zapach.
· Siemię konopne - aromatyczny przysmak szczególnie płoci. Można dodawać w postaci mączki, po uprzednim uprażeniu lub gotowane w całości.
· Kukurydza konserwowana - wabi ryby karpiowate.
· Granulat pstrągowy (pellet) - wykonany z mączek rybnych i wypełniaczy zbożowych. Rozpuszczając się tworzy chmurę zanętową mocno wabiącą karpie.
· Arachid - odtłuszczona śruta poekstrakcyjna z orzeszków ziemnych. Nieodzowna w zanętach płociowych. Lubiana też przez
leszcze. Pobudza. Spulchnia zanętę. Do 20% objętości.
· Bisquit - mieszanka słodkiego pieczywa cukierniczego i składników aromatyczno-smakowych. Do dobrych zanęt karpiowych i
leszczowych. Do 30% objętości zanęty.
· Chleb belgijski - specjalny rodzaj pieczywa do zanęt, wzbogacony zapachowo i smakowo. Do najwyższej jakości mieszanek, w ilości do 10%. C
· Coco Belge - wytłoki orzecha kokosowego. Przyspieszają Przemianę materii i wypróżnianie przewodu pokarmowego, wzmagając apetyt. Do wszystkich zanęt gruntowych. Do 10% objętości zanęty.
· Coprah Melasse - naturalny dodatek smakowo zapachowy. Do najlepszych zanęt leszczowych. Powszechnie stosowany przez producentów europejskich. Pożądany też do zanęt karpiowych i płociowych. 10-25% objętości zanęty.
· Klej - bogaty w proteiny, spaja zanęty i wabi ryby. Opakowanie wystarcza na 2 kg suchej mieszanki.
· Maczka z krwi - naturalny, o wysokiej (do 80%) zawartości białka składnik smakowo-zapachowy i pobudzający, skuteczny na wszystkie ryby, zwłaszcza duże ich egzemplarze. Niezawodny od września do maja, rewelacyjne wyniki daje też czasem w lecie. Stosowanie: 1 łyżka stołowa na 1 kg suchej zanęty; wymieszać przed namoczeniem.
· Melasa cukrowa - nieodzowna w dobrej zanęcie leszczowej. Nadaje się też na karpia i lina. W mieszance gotowej umieścić ja trzeba samemu. Najlepiej melasę rozrobić z wodą i tym rozrabiać zanętę.
· Otręby - składnik objętościowy. Nadaje puszystość, ułatwia rozrobienie. Dawkowanie do 35%.
· PV-1 - składnik wiążący (klej), bogaty w proteiny. Zawiera do 20% cukru. Pożądany w zanętach gruntowych.10-25% objętości zanęty.
· Słonecznik: Pobudza i tworzy obłok przyciągający uwagę ryb. Skuteczny we wszystkich rodzajach zanęt. Do 20% objętości suchej mieszanki.
· Soja - produkt wysokobiałkowy, pożądany składnik zanęt karpiowych i leszczowych, szczególnie na duże okazy. Do 30% objętości.
· Suchar - mielone suchary pszenne (słodkie). Podstawowy składnik zanęt gruntowych, ma właściwości zlepiające.

Mineralne
· Piasek - obciąża zanętę ale i rozprasza.
· Glina - obciąża i skleja zanętę. Najlepiej używać w postaci suszonej i zmielonej mieszając z 'suchą' zanętą i dopiero taką mieszankę nawilżać wodą.
· Ziemia z kretowiska - obciąża i przyciemnia zanęty. Należy ja wcześniej przesiać
· Żwirek - obciąża zanętę. Dodany w większej ilości spowoduje szybkie wymywanie zanęty.Szanowni wędkarze, wędkarstwo jako sport jest sztuką, który wymaga wielu godzin, lat spędzonych nad wodą.
Proszę pamiętać, że nie ma cudownych zanęt wędkarskich.

Zapraszam do zapoznania się z nasza ofertą:
http://www.geerspolska.pl/index.php/pl/samet/

http://monsterfishing.pl/zanety_samet.html

Życzę „połamania kija”.
Marcin Samet

 


4.9
Oceń
(61 głosów)

 

Sztuka nęcenia ryb - opinie i komentarze

RoolRool
0
dobry opis fajnie ze podałeś słabe i dobre strony składników zanęty 5 :D (2012-11-16 11:39)
zarowkazarowka
0
wiele cennych informacji oczywiście ***** pozdrawiam połamania (2012-11-16 12:06)
comtrolcomtrol
0
Opis prawdziwy. Zgadzam się z twierdzeniem, że za dużo nęcimy. ***** (2012-11-16 12:10)
Lin1992Lin1992
0
Bardzo ciekawy opis. Na pewno przyda się nie jednemu wędkarzowi. Zostawiam zadłużone 5 gwiazdek i pozdrawiam. (2012-11-16 12:37)
monsterfishingmonsterfishing
0
Dziękuje za miłe słowa... (2012-11-16 13:39)
andrzej3023andrzej3023
0
Bardzo ciekawy wpis odemnie 5 tak dalej ! (2012-11-16 14:30)
kamil11269kamil11269
0
Piątka za artykuł (2012-11-16 16:07)
janglazik1947janglazik1947
0
Same konkrety , żadnego picowania i dlatego za artykuł piona. Na pewno przyda się nie jednemu wędkarzowi przy połowach na wiosnę (2012-11-16 17:07)
endriu1994endriu1994
0
Bardzo przydatne rady ,miło się czyta. ***** (2012-11-16 17:19)
paawel1paawel1
0
Właśnie takie wpisy powinny się tu znajdować !!!! Zwięźle i w temacie bez owijania w bawełnę i konkretne !!! Dzięki zostawię go sobie na przyszłość No i pisze to mój ziomal )) *&^%$ i browar albo dwa Pozdrowionka (2012-11-16 17:47)
u?ytkownik137197u?ytkownik137197
0
(2012-11-16 18:18)
slawomir66slawomir66
+1
Seba dobry artykuł. Jasno przedstawione elementy i składniki wielu jeśli nie wszystkich zanęt. Teraz wielu młodych wędkarzy będzie mogło samemu komponować swoje mieszanki. Też za młodu tak robiłem. Teraz z racji wieku i "lenistwa" kupuję gotowe zanęty. Ale również je modyfikuję i zmieniam zależnie od spostrzeżeń z wędkowania i brań ryb. Pozdrawiam. (2012-11-16 18:32)
kuzyn78kuzyn78
0
kaszka kukurydziana nie posiada tendencji klejących ??? dziwne ,spróbuj ją zagotować.Ja tylko do klejenia zanęty na rzeki używam właśnie kaszki kukurydzianej (2012-11-16 18:37)
monsterfishingmonsterfishing
+1
Kaszka kukurydziana generalnie klei, ale zależy jak ja zrobisz i jakiej kaszki używasz... Źle to jest ujęte, dzięki za czujność... Można było to szerzej określić:) (2012-11-16 18:48)
okonek1235okonek1235
0
Super, za artykuł piąteczka napisane rzetelnie i fachowo pozdrawiam. (2012-11-16 18:57)
owczarkiowczarki
0
po prostu genialne jakbym czytał w myślach teraz tylko odpowiednio połączyć i na ryby szkoda że max to 5 (2012-11-16 20:01)
Zander51Zander51
+1
Bardzo dobre rady. Jednak zabrakło mi kilku słów o atraktorach, stymulatorach zapachowych, bio-enzymach i aktywatorach zapachowych. Są powszechnie dostępne i trudno sobie wyobrazić obecnie komponowanie zanęty bez nich. (2012-11-17 09:27)
monsterfishingmonsterfishing
+1
Masz kolego rację, o wędkarstwie można wiele pisać, o metodach łowienia, nęcenia, komponentach, atraktorach itd... Obawiam się tylko że nikt tego nie słucha, dobre rady teraz nie są w cenie, wielu wędkarzy chłonie tylko medialną papkę... A szczere i prawdziwe wypowiedzi trafiają do kosza... Komercja zdominowała ten fajny sport oraz hobby, jak mówisz prawdę to masz tylko pełno wrogów i dyskusje które zmierzają donikąd... Pozdrawiam Seba (2012-11-17 13:18)
maverick314maverick314
0
bardzo fajny i pomocny artykuł ode mnie 5 pozdrawiam (2012-11-17 15:30)
SpawciuSpawciu
0
super opis . przyda se (2012-11-17 17:00)
SzynuSzynu
0
Super ten komentarz. Wiele cennych rad. Oczywiście 5-tka i pozdrawiam (2012-11-17 23:14)
u?ytkownik82173u?ytkownik82173
0
super opis, ode mnie ***** (2012-11-17 23:28)
Matys24Matys24
0
Przeczytałem oceniłem na 5 a teraz idę nęcić pozdrawiam (2012-11-18 08:14)
and-staland-stal
0
bardzo ciekawe i pouczający artykuł (2012-11-27 20:40)
u?ytkownik102837u?ytkownik102837
+1
Opis ciekawy a składniki i opis również interesujący. Chociaż temat mogłeś trochę rozwinąć to i tak dobrze to opisałeś. Pozdrawiam i życzę sukcesów w wędkarstwie. Boczny Trok (2014-07-20 15:41)
OMBRE284OMBRE284
0
tymczasem 8 lat pozniej,w 2020 ....wali się zanętę niemal że z taczki... byle grubo bo tak wszyscy robią ...tony kulek i pelletow laduja w wodzie ... (2020-08-28 01:23)

skomentuj ten artykuł