Szybkościowe łowienie uklei, sposobem na wygraną w zawodach

/ 8 komentarzy / 5 zdjęć


Witam! W tym poście chciałbym przedstawić metodę szybkościowego połowu uklei, dzięki której wędkarz z niewielkim stażem w połowach może odnieść sukces na zawodach.

HACZYK
Do połowu tej rybki, zwanej w moim regionie suchą du** możemy używać haczyków w rozmiarach 14, 16, 18, a nawet mniejszych. Niektórzy preferują haczyki bez 'zadziora' bo łatwiej odhaczyć rybę . Ja osobiście używam zwykłych z zadziorem.

PRZYPON I ŻYŁKA
Jeśli chodzi o żyłkę i przypon to żyłka 0,14- 0,12 wystarczy ale i na 0,20 będą wyniki; ale słabsze, przypon 0,10- 0,8. Przypon musi być krótki 5-7 cm

SPRZĘT
Ukleja nie należy to potworów głębinowych tak więc nie będzie nam potrzebny specjalistyczny sprzęt do połowu tejże małej rybki. Wystarczy jakakolwiek wędka z miękką szczytówką, choć najlepiej żeby to była uklejówka lub bat. Batem łowi się szybciej ponieważ nie posiada on kołowrotka i przelotek, po prostu zarzucamy i wyciągamy. Jeśli chodzi o kołowrotek to ukleja nie jest rybą zbyt waleczną, nie potrzebujemy zaawansowanych, profesjonalnych hamulców w kołowrotkach ani innych tego typu bajerów. Zwykły najtańszy ze sklepu wędkarskiego wystarczy.

PRZYNĘTA
Ukleję łowić można na ochotkę, pinkę oraz białego robaka. Na moich wodach biały robak jest 'kilerem' na ukleję. Nie ważne jak już jest 'zużyty' ryba bierze dopóki jest na haczyku. Ochotka jest rzadziej stosowana ponieważ jak wiemy jest bardzo wrażliwa i po jednym braniu może spaść z haczyka. Mi jeden 'białasek' wystarcza na 3-5 brań.

ZANĘTA
Rybę należy cały czas utrzymywać w łowisku i dość często donęcać. Jest to ważne na zawodach. Najlepiej aby zanęta byłą bardzo drobna, musi wyglądać wręcz jak pył. Musimy z niej zrobić błotko które po wrzuceniu do wody utworzy chmurę zanętową, ukleja od razu wpłynie w ten obłok, poznamy to po przebłyskach w wodzie i po ruchach na tafli wody. Po wrzuceniu porcji natychmiast zaczynamy łowić w miejscu wrzucenia zanęty. Donęcamy gdy chmura opadnie. Nie chcę niczego reklamować ale mi dobrze spisują się zanęty Bogusłąwa Bruda

SPŁAWIK
Jeśli chodzi o spławik to 0,5g lub 1g będzie dobry, ładnie widoczne będą brania. Kształt zależeć będzie od łowiska ( na płynącej wodzie bombka lub łezka, a na stojącej podłużny)

USTAWIANIE GRUNTU
Grunt ustawiamy na jak najmniejszy 10-15cm a nawet mniej ukleja zwabiona chmurą zanętową popłynie jej kierunku czyli ku powierzchni. Ukleję zwabia hałas wrzuconego do wody spławika i przynęty jest ciekawska, a ciekawość nie popłaca :D.Czasami szczególnie wtedy gdy jest zimno ukleję znajdziemy w głębszych partiach wody do 1m, ale najczęściej najlepsze efekty daje łowienie przy tafli na krótkim przyponie.

PRZYGOTOWANIE DO ZAWODÓW
Ta część skierowana będzie głównie do początkujących. Koniecznie zabieramy ze sobą szczypce lub wypychacz do haczyków, pamiętajmy że nie ilość a to żeby ryba przeżyła liczy się najbardziej, okulary najlepiej polaryzacyjne, które będą redukować odbłyski od wody i sam spławik będzie dla nas bardziej widoczny, ściereczkę do czyszczenia rąk, czapkę albo kapelutek (kapelusz), spray na komary chyba że ktoś je lubi, wiadro do mieszania zanęty, sito do jej przecierania, siatkę z bardzo małymi oczkami uklejka łatwo przeciska się przez większe, kartę wędkarską, krzesełko wędkarskie, dobre nastawienie, ciepłą herbatkę i kanapkę jakąś.


PAMIĘTAJMY!!!
Mimo że uklei w naszych łowiskach jest sporo to należy o nią dbać, nie wyszarpujmy haczyków bo to nie jest g******* zdobycz tak jak niektórzy brzydko mówią ale stworzenie żywe. Pamiętajmy o tym. Pozwolę sobie jeszcze raz przytoczyć moje powiedzenie: Nie ważna jest ilość a to żeby ryba przeżyła. Dbajmy też o czystość na łowisku, jeśli widzimy śmieci to je sprzątnijmy, dbajmy o przyrodę.

Nie pozostaje mi nic innego jak życzyć udanych zawodów gdy tylko śniegi stopnieją.

 


4.4
Oceń
(32 głosów)

 

Szybkościowe łowienie uklei, sposobem na wygraną w zawodach - opinie i komentarze

robson1robson1
0
Bardzo dobry artykuł.Fajnie się czyta.Oczywiście 5 *.
Pozdrawiam
(2011-01-27 17:50)
Zbig28Zbig28
+1

Nie mam uwag do tekstu. Dobrze i kompetentnie napisany.

Jednak mam od wielu lat pretensję do organizatorów zawodów różnej rangi, podczas których łowienie tej pięknej rybki jest dopuszczalne. Dla mnie to zwykła, niehumanitarna rzeź nieraz dziesiątków tysięcy żywych organizmów podczas tylko jednych zawodów. W skali kraju rocznie wymienia się na pucharki i nagrody życie milionów tych rybek.

Nie przekonują mnie gadaniny, że to mistrzostwo złowić ich np. 800 w trzygodzinnej turze. Dla mnie mistrzostwo, to pokonanie godnego przeciwnika w walce z równymi szansami opartej na rzetelnym regulaminie ! Ryba i tak ma małe szanse !

W moim Kole od dawna na zawodach towarzyskich jest zakaz łowienia uklei. Na tegorocznym WZS będzie przedstawiona uchwała o objęcie nim także zawody rangi mistrzowskiej koła.

(2011-01-27 19:41)
master123master123
0
Masz rację, ale jednak dla wędkarza początkującego trudno jest walczyć o miejsce np łowiąc leszcza lub inne bardziej wymagające ryby (2011-01-28 09:45)
pstrag222pstrag222
0
Za wpis 5. A co do łowienia uklei to rzez wykonana przez ludzi i zwierzęta które nauczyły się korzytac z darmowego posiłku. W czasie wypuszczania z piątek ryb. Ptaki i drapieżniki wyzeraja wszystko (2011-01-28 11:54)
Quba93Quba93
0
już nie raz wygrałem zawody właśnie uklejami;p jak nie bierze nic to bacik odrobina zanęty i zawsze kilka sztuk sie nawinie
ciekawy artykół
(2011-01-29 11:14)
broz4broz4
0
Dziekuje bardzo za przepis trzeba by to było wypróbować ale moze i jest to skuteczne (oby było) bo ostatnio na zawodach wyprzedzają mnie łoksy z 6 podstawówki ...
(2011-01-31 15:06)
LapiePlocieLapiePlocie
0
Witaj, tekst napisany konkretnie na temat ale raczej co najwyżej dzieci będą mieli z niego jakiś pożytek. Grunt 15cm dobry jest gdy chcemy łowić ukleję 5gr, większej należy szukać co najmniej od 1m idąc stopniowo do góry, często bywa też, że 20-40gr ukleje żerują na krańcach pola nęcenia. Kropelka kleju bądź gumowy stoper obowiązkowo na łopatce każdego haka. Obciążenie skupione przy samym przyponie. Przypon musi być grubszy od żyłki głównej, a w razie zaczepu lub dużej ryby pęka oczko na żyłce głównej. Zanęta zgadam się musi mieć postać papki, ale nigdy zupy. Wzbogacamy ją grubym białym robakiem bo to on selekcjonuje ukleje. Przynętą najczęściej będzie czerwona pinka przebita w 2/3 długości, koniecznie przechowywana w lodówce co najmniej 2-3 tygodnie przed zawodami( staje się twardsza), szkoda tylko, że polscy producenci tych robaków są jednymi z najgorszych na rynku Europejskim. Dominują Belgowie i Anglicy, których robaki trzymają się nawet przy 25 rybie z kolei.

Pozdrawiam
Rafał
(2011-02-05 14:50)
master123master123
0
Dzięki "LapiePlocie"Pragnąłem podzielić się z wędkarzami i tak jak mówiłeś głównie z młodzieżą wiedzą jaką dysponuję na temat połowu uklei. Nie przykładam dużej wagi do połowów tegoż właśnie gatunku.Dzięki Ci że sprostowałeś niektóre rzeczy, bo dzięki temu artykuł jest pełniejszy i zawiera więcej informacji. Rada bardziej doświadczonego wędkarza zawsze się przyda. (2011-02-26 20:41)

skomentuj ten artykuł