Tandem Baits na Targach Rybomania i 5000 niespodzianek!

/ 35 zdjęć


Tandem Baits zaprasza na Targi Wędkarskie Rybomania 2014. Na naszym stoisku zostanie rozdane 5000 niespodzianek!


Tandem Baits jest znaną marką karpiową. Pozycję lidera wśród firm karpiowych firma wypracowała sobie konsekwentna praca i dbałość o najwyższą jakość.  Współpraca z ichtiologami, biotechnologami i najlepszymi wędkarzami dała nam  niezwykłą, specjalistyczną wiedzę i doświadczenie dotyczące mieszania skutecznych przynęt.

Nie będzie przesadą, jeśli powiemy, że o zapachach, atraktorach, mieszaniu przynęt i tym co wabi ryby wiemy wszystko.

W przyszłym sezonie nasze doświadczenie i możliwości jakie dają najnowsze linie produkcyjne postanowiliśmy wykorzystać na przygotowanie doskonałych zanęt dla wędkarzy spławikowych.

W dzisiejszym wędkarstwie metody łowienie większych okazów leszczy, linów, kleni czerpią inspirację z wędkarstwa karpiowego. Używa się kulek, pelletów i nasion, dużych kruszonych cząstek. Wymiana ta zaowocowała pojawieniem się na rynku zanęt o nowej jakości i niezwykle dużej skuteczności.


Winner jest właśnie takim przykładem nowoczesnych zanęt, które uwzględniają najnowsze trendy myślenia o sztuce nęcenia. Są ukierunkowane na konkretny gatunek, ale też zaprojektowano je w taki sposób, by szczególnie przyciągały większe egzemplarze. I nie chodzi tylko o grubość frakcji, ale o to, że są one bardzo apetycznymi kąskami, o dużej sile przywabiania.Karpiowe inspiracje – dlaczego pellet i ziarna  mogą być skuteczne na leszcze, płocie czy liny?


Dotychczas uznawano za oczywisty fakt, że „nowoczesna” zanęta to taka, która ma wabić, ale nie karmić. Dlatego większość z rynkowej oferty to mieszanki bardzo drobno zmielone. Faktycznie, w wodzie tworzyła się chmura zanętowa, w której duże ryby nie mogły znaleźć niczego konkretnego. Dopiero w ostatnich latach dokonał się pewien przełom – zaczęły powstawać mieszanki, w których pojawiły się grube frakcje, połamane kawałki pieczywa, śruta, całe ziarna, pellet. To z jednej strony nawiązanie do tzw. tradycyjnej szkoły nęcenia (w której ryby nęcone są cząsteczkami zanęty raczej grubymi, takimi jak gotowane i parzone ziarna, gotowane ziemniaki, surowe płatki kukurydziane, rozmoczony chleb, gotowany makaron), z drugiej efekt jak najbardziej nowoczesnego myślenia o zanęcaniu, jednak na polu… karpiowym! Od jakiegoś czasu prace nad nowoczesnymi sposobami nęcenia karpi bardzo przyspieszyły. Obecnie dopracowane je na tyle, że dostępne są bardzo skuteczne mieszanki spożywcze, różne odmiany pelletu, a także miksy ziaren. Nic nie stoi na przeszkodzie, by te sposoby nie zaadaptować do sposobów nęcenia innych gatunków ryb spokojnego żeru.

Grube cząsteczki selekcjonują ryby w łowisku – do takiej zanęty chętniej wchodzą większe egzemplarze, a sama ich obecność powoduje, że drobnica znika z tego miejsca. Wielu otwartych na  nowości wędkarzy chętnie eksperymentuje, sięgając po nowoczesne zanęty, wzbogacone o wysokiej jakości atraktory, stymulatory, wzmacniacze smaku, a także o grube cząsteczki, mielony granulat, pellet, niezmielone ziarna. Do tej grupy należą zanęty Winner z serii Master Mix Secret . Ale w tej ofercie znajdują się także pozycje, które znakomicie uzupełniają ofertę firmy. Jest to rodzina pelletów Master  Mix, oraz mieszanki ziaren Duży Leszcz, Duży Karp, oraz Uniwersalne.W ofercie Winnera są już dostępne pellety zanętowe. Część z nich zawiera atraktory, ukierunkowujące granulat pod kątem nęcenia konkretnych gatunków ryb Duży Lin Karaś, Duży Karp, Duży Leszcz), część jest nasycona atraktorami o wyraźnej nucie zapachowej (wanilia i truskawka). Dostępny jest pellet o średnicy 4 mm (Duża Płoć) i 6 mm, co pozwala selekcjonować ryby średnie i większe. Wędkarze otrzymali do ręki kolejne fantastyczne narzędzie skutecznego zanęcania, co najważniejsze zaś, o zupełnie nowych właściwościach. Zacznijmy od tego, że zanęty tego typu to nie jest szczególna nowość, w wędkarstwie pellet od lat wykorzystują łowcy karpi, dodajmy, że z dużym powodzeniem. Jednak w klasycznym wędkarstwie spławikowym zanęty pelletowe były  do tej pory niedoceniane, a wiedza na ten temat wśród polskich  wędkarzy jest raczej uboga. Tymczasem ta bariera, oddzielająca coraz dynamicznej rozwijające się wędkarstwo karpiowe od nieco bardzie klasycznego wędkarstwa spławikowego, w Anglii została pokonana już dawno. Wpływ na to miał przede wszystkim rozwój łowisk komercyjnych, co ułatwiało wymianę doświadczeń pomiędzy wędkarzami. Stąd pellet, początkowo wykorzystywany głównie do nęcenia karpia, szybko zaczęli stosować łowcy leszczy i płoci, a ponieważ sprawdził się w sposób nadzwyczajny, toteż nic dziwnego, że obecnie na Wyspach pellet nasączony odpowiednimi atraktorami jest szeroko dostępny i stanowi poważną alternatywę dla zanęt sypkich. Winner opracował technologię produkcji wysokiej klasy pelletu. Odpowiednio sprasowane ziarna zbóż, nasion oleistych, mączka rybna, olej niezmiernie skutecznie przenosi sporą ilość materiału zanętowego w małej objętości.  Gigantyczna kompresja pozwala na umieszczenie w granulacie sporej dawki oleju i melasy, które są mocnymi atraktorami intensywnie przyciągającymi ryby oraz skutecznie poprawiają pracę pelletu. 


Jakie są podstawowe atuty pelletu?


Zaczyna działać niemal natychmiast po umieszczeniu w łowisku,  rozpuszcza się wolno, w sposób kontrolowany, a w zależności od procesów, jakim został poddany w czasie produkcji, ostateczny czas rozpuszczenia może nastąpić po wielu godzinach. Jak wiadomo, w przypadku klasycznych zanęt, ten proces może trwać od kilku, do najwyżej kilkudziesięciu minut. Dzięki temu możliwe jest zastosowanie zupełni nowych strategii, czyli, na przykład, zanęcania jednorazowe łowiska (jedna porcja na wiele godzin), pellet może także posłużyć do długotrwałego nęcenia bez obawy o zepsucie czy skiśnięcie. Specyficzny skład granulatów zabezpiecza przed przekarmieniem ryb – jest wręcz odwrotnie, pellet przyspiesza metabolizm jak również przyrost ich  biomasy.Sposób na lepszą zanętę i przynętę


W jaki sposób wyróżnić naszą zanętę lub przynętę spośród tła (czyli co zrobić, by była widoczna na tle innych przynęt wrzuconych do wody wraz z zanętą a także na tle naturalnego pokarmu znajdującego się w łowisku)? Jest na to kilka sposobów – zmiana wielkości przynęty, kolor, można także spróbować nadać przynętom innej/atrakcyjnej dla ryb kombinacji smakowo – zapachowej. A ponieważ na ten temat łamały sobie głowę kolejne pokolenia wędkarzy, dlatego dzisiaj mamy do dyspozycji kilka gotowych pomysłów. Między innymi stymulatory, dipy, oleje, spraye i żele. 

Są one ważnym elementem spławikowo – gruntowej „kuchni”. Mogą mieć różną postać, mogą oddziaływać na różne zmysły ryb, ale łączy je jedno – pozwalają na poprawienie efektu wabiącego zanęt oraz przynęt. Wiele z tych dodatków ma moc zwabiania ryb z dużej odległości, możliwa jest także całkowita zmiana nuty smakowej i zapachowej zarówno mieszanki zanętowej, jak i przynęty.

Chociaż wędkarstwo to nie jest nauka ścisła i w wielu przypadkach wymyka się precyzyjnym definicjom, to jednak w przypadku atraktora sprawa jest stosunkowo prosta – atraktor to skoncentrowana mieszanka różnych substancji pochodzenia naturalnego, wyciągów i ekstraktów roślin i zwierząt, dodatków smakowych i zapachowych, oraz wzmacniaczy, odpowiedzialnych za „podbicie” zawartych  w atraktorze nut smakowych i zapachowych i pozwalających wyróżnić je na tle środowiska. W skład atraktorów wchodzą także składniki pobudzające i przyspieszające trawienie. Nowoczesne atraktory są zbilansowane pod względem energetycznym i żywieniowym. 


Na przestrzeni laty zmieniły się preferencje wędkarzy, co związane było z rewolucyjnymi zmianami w recepturach zanęt i strategii zanęcania. W miejsce ilości zaczęła się liczyć jakość. W wielu łowiskach, szczególnie tych, poddawanych dużej presji wędkarskiej, bardzo łatwo o efekt. tzw. przenęcenia, w czasie którego nadmierna ilość zanęty powoduje zanik brań. Kolejne porcje nie są w stanie zmienić tej sytuacji. W tych łowiskach także uboga zanęta nie przyciąga ryb; aby osiągnąć sukces trzeba dysponować zanętą bogatą w wabiące składniki, o odpowiednim aromacie i smaku. 

Tandem Baits jest niekwestionowanym liderem w dziedzinie dodatków zapachowych do przynęt, całe swoje doświadczenie zawarła w dodatkach zapachowych Winnera, Master Mix. Gama zawiera aromaty w proszku, gęste syropy, spraye, dipy i żele. Co najważniejsze są one bezpieczne dla środowiska wodnego i ryb, nie są zagęszczane glikolem  propylenowym.

 


/Tekst sponsorowany przez firmę  Tandem Baits/


 


5
Oceń
(21 głosów)