Taryfikator mandatów za nieprzestrzeganie regulaminu PZW

/ 6 komentarzy

Nie jesteś panem natury, tylko jej równoprawną cząstką. Kiedy godzisz w nią, godzisz w siebie. Nie żądaj od niej więcej niż to konieczne.
Z wody powstałeś i dzięki niej żyjesz. Dbaj o nią tak, by żyć i korzystać z niej mogły twoje dzieci i wnuki.
Żeby wygrać z rybą, najpierw musisz wygrać ze sobą.
Walcz zawsze sam, szlachetnie i do końca, narzędziem tak delikatnym, jak to możliwe.
Jeśli, nie umiesz dać rybie szansy, nie wędkuj. Zostań rybakiem.
Nie sprzęt uczyni cię mistrzem, lecz umiejętność zrozumienia przyrody. Bądź, więc względem niej cierpliwy i pokorny.
Nie żądaj od innych więcej, niż od siebie samego. Bierz tylko tyle, ile chciałbyś pozwolić innym.
Bądź prawdziwym wędkarzem, nie pozostawiaj po sobie śladu w łowisku i na brzegach.
Uszanuj łowisko kolegi i nie wchodź na nie, póki cię nie zaprosi.
Nie łów ryb dla zysku ani dla zabawy.Co chcesz zabrać-zabij, co uwolnić - wypuść, zawsze od razu, nigdy ponad miarę.

MANDATY

Niewiedza wcale, nie jest usprawiedliwieniem. W środowisku wędkarskim mówi się o różnych konsekwencjach nielegalnego wędkowania, ale tak dokładnie nikt nie wie co za co, za ile, ile to kosztuje, itp. Przedstawiamy zatem przepisy i kary za wykroczenia, określone w Ustawie o Rybactwie Śródlądowych /u.r.ś/.TARYFIKATOR MANDATÓW


Dokonywanie amatorskiego połowu ryb bez posiadania wymaganych dokumentów - 200 zł. art. 27 ust. 1 pkt 2 u.r.ś.

Dokonywanie amatorskiego połowu ryb:

1/ o wymiarach ochronnych - 100 zł.
2/ w okresie ochronnym - 200 zł.
3/ w odległości mniejszej niż 50 m od budowli i urządzeń hydrotechnicznych piętrzących wodę - 100 zł.
4) łososiowatych i lipieni - więcej niż jedną wędką – 200 zł.
5) wędką w odległości mniejszej niż 50 m od rozstawionych w wodzie narzędzi połowowych uprawnionego do rybactwa - 200 zł.
6) wędką w odległości mniejszej niż 75 m od znaku oznaczającego dokonywanie podwodnego połowu ryb kuszą - 100 zł.
7) wędką przez podnoszenie i opuszczanie przynęty w sposób ciągły, z wyjątkiem łowienia ryb pod lodem – 200 zł.
8/ art. 27 ust. 1 pkt 3 u.r.ś. Dokonywanie amatorskiego połowu raka błotnego lub raka szlachetnego - 300 zł.
9/ Brak rejestracji sprzętu pływającego służącego do połowu ryb - 200zł
10/ Nie wykonanie przez uprawnionego do rybactwa obowiązku trwałego oznakowania narzędzi rybackich w sposób umożliwiający ustalenie ich właściciela - 200 zł.W tym przypadku przedstawiono tylko kary dla wędkarzy, ale mają one zastosowanie także dla rybackich użytkowników wód. Pamiętajcie: kontrola następuje podczas wędkowania.Połamania kija!!!

 


5
Oceń
(13 głosów)

 

Taryfikator mandatów za nieprzestrzeganie regulaminu PZW - opinie i komentarze

roman55roman55
0
Dobrze sobie przypomnieć taryfikator . Pozdrawiam (2013-01-29 15:53)
zbigniew-soltyszbigniew-soltys
0
Jak zwykle najspokojniejsza nacja na świecie-wędkarze-do karania, a obok siedzi kłusownik i tylko się śmieje. Przecież oficjalnie on przyszedł poleżakowaś, a te sznury w wodzie to on nawet nie wie co to jest. Wędkarz musi się legitymować, mieć ze sobą calą kancelarie. A kłusownik sie śmieje, bo on nie ma zadnych dokumentów przy sobie bo po co. Jeden na mojej rzeczce pstrągowej powiedział mi, że to dobrze, że PZW podnośi wymiary ochronne i obniża limity połowowe, bo dużo więcej ryb zostaje dla nich. Ale tego PZW wytłumaczyć nie można. (2013-01-29 18:21)
AmitafAmitaf
0
Bardzo mi się podoba DEKALOG. Można go jeszcze uzupełniać, bo życie dodaje nowe tematy. Dobrze skomentował zagadnienie mandatowe oraz wym. ochronne Kol. "zbigniew-soltys" i choć ich wysokość oraz gradacja kar mnie nie interesuje (jak pewnie wszystkich etycznych wędkarzy) - to dobrze, że są i ma je kto egzekwować. Dodam jeszcze, że ja nie byłem kontrolowany na łowisku tak ze dwadzieścia lat! A na moich rzeczkach, Ciurkach i siurkach pstrągowych nigdy! Pozdrawiam i 5*. (2013-01-30 11:43)
jurekjurek
0
Niestety wędkarze muszą przestrzegać regulamin i Ustawy , a dla tych co chodzą z sieciami itp , to nawet czeka kara więzienia ........... pozdrawiam . (2013-01-30 13:13)
ForaFora
0
a tutaj macie fajny wyrok :::::

Skończył się czas pobłażania, a zaczyna ostre karanie. Wędkarze cieszą się z bezprecedensowego wyroku na trzech kłusowników spod Miastka. Mówią, że miejscowy Sąd Rejonowy w końcu przejrzał na oczy i ukarał ich, tak jak powinno się karać zwykłych złodziei.

Dostali kilkutysięczne kary grzywny i wyroki pozbawienia wolności w zawieszeniu. Wędkarze wnioskowali dodatkowo o upublicznienie ich danych osobowych, ale ta prośba nie została spełniona.
– W końcu kara jest adekwatna do winy. Liczymy, że teraz już zawsze sądy będą w ten sposób podchodzić do kłusowników – nie ukrywa zadowolenia Teodor Rudnik, prezes zarządu okręgu PZW w Słupsku. – Niestety, dotąd było tak, że wody PZW traktowano jak zabezpieczenie socjalne. Jak ktoś był niepracujący, biedny i głodny, to dostawał 50 zł kary i zero kosztów sądowych. Sąd przeliczał karę na kilogramy ryby. My uważaliśmy to za błąd, bo skłusowane ryby nie są hodowane na sprzedaż, a rzecznego lipienia w sklepie nawet nie można kupić. Należy policzyć wysokie koszty zarybień (400 tys. zł rocznie w naszym przypadku), wartość ikry i czas dorastania ryb. Ponadto złodziejstwo jest złodziejstwem i należy je przykładnie karać. Żałujemy tylko, że ich dane nie zostaną upublicznione, bo ludzie powinni wiedzieć, że ich sąsiad jest złodziejem i bandytą – grzmi Rudnik.

 

 

 

Takie epitety trafiają w stronę 24-letniego Sebastiana G., 25-letniego Marcina C. oraz 39-letniego Mariana C. To przyłapani na gorącym uczynku kłusownicy. Dostali kary po pół roku pozbawienia wolności w zawieszeniu na 4 lata oraz wysokie grzywny. Każdy z nich musi zapłacić na rzecz PZW po 2500 zł i po 100 zł kosztów sądowych. Wpadli w lutym tego roku, gdy na rzece Wieprzy, w okolicach miejscowości Broczyna, łowili ryby podbierakami podłączonymi do prądu.
Policja udowodniła, że wybili prądem 102 pstrągi i 23 lipienie. Nie był to ich pierwszy raz, bo w domowej zamrażarce jeden z nich trzymał 5 kilogramów niewymiarowych pstrągów. Wędkarze liczą, że kara wymierzona przez miastecki sąd stanie się wzorcem postępowania dla innych sądów, a tym samym straszakiem na złodziei.

(2013-01-31 12:54)
pablokrpablokr
0
Nie do końca rozumień. Byłem w zeszłym roku świadkiem jak gościu łowił na 4 wędki i dostał 100 zł kary. Według tego taryfikatora powinien dostać 400 albo jakaś inną  kare?
(2013-03-09 13:11)

skomentuj ten artykuł