Team Dragon Braid - lekki spinning
Krzysztof Kloc (ryukon1975)
2017-06-03
Możliwości i wybory
Różnorodność sprzętu dostępnego obecnie na rynku sprawia że wędkarz może wybierać spośród wielu rozwiązań jednego tematu. Z jednej strony jest to bardzo korzystne dlatego że każdy może dopracować wszelkie szczegóły pod własne potrzeby i wymagania. Z drugiej jednak trochę utrudnia poznanie sztuki wędkarskiej oraz sprzętu dlatego że do praktycznego poznania go nawet tylko w dwóch/trzech metodach potrzeba sporo czasu. Jednak ten poświęcony czas nigdy nie będzie stracony. Poznanie sprzętu i sposobów używania go wniesie z całą pewnością znaczący udział w poprawie wyników. Poprawi komfort łowienia, poprowadzi do przyjemnie spędzonego czasu nad wodą.
Lekki spinning, żyłka czy plecionka? Jedno proste pytanie a odpowiedzi tyle ilu wędkarzy. Początkowo przy lekkim spinningu i podchodach za różnymi gatunkami ryb używałem głównie żyłek. Jak wszyscy lub znaczna większość, wtedy plecionka u nas to była dla większości nieznana. Jednak w ciągu kilku ostatnich lat dość mocno przechodzę na stronę plecionek. Fakt ten sprawił że w ubiegłym roku wybrałem praktycznie plecionkę na ten sezon. Wymagania to zastosowanie jej w lekkim i w miarę uniwersalnym spinningu do połowów różnych gatunków ryb. Głównie miał to być boleń, kleń, szczupak, jaź, certa, brzana.
Poza rybami w wyborze wytrzymałości linki oraz innych parametrów użytkowych duże znaczenie odegrało wędzisko z którym plecionka współpracuje. Wędzisko to Specialist Pro Chub 2,75 m cw 3-18 g. Wybór padł na plecionkę Team Dragon Braid o średnicy 0,08 mm oraz wytrzymałości 6 kg.
Plecionka Team Dragon Braid
Plecionki Team Dragon wykonał japoński koncern Toray. Do jej produkcji użyto włókien HPPE które zostało pokryte ochronną warstwą teflonu. Podstawowe cechy plecionki to ciasny splot oraz spora sztywność. Dodatkowe zabezpieczenia sprawiają że linka jest odporna na uszkodzenia mechaniczne oraz niekorzystny wpływ warunków zewnętrznych. Głównie takich jak promieniowanie UV i wszelkie zanieczyszczenia wody. Zabezpieczenia te wpływają bardzo korzystnie na żywotność plecionki. Plecionka ma okrągły przekrój oraz gładką powierzchnię, ma to bardzo dobry wpływ na odległość rzutów oraz redukuje prawdopodobieństwo splątań.
Plecionka występuje w średnicach od 0,06 mm do 0,20 mm i wytrzymałościach od 4,80 kg do 20,60 kg. Odpowiednio mm/kg 0,06/4,80 0,08/6 0,10/7,90 0,12/10,40 0,14/12,70 0,16/14,90 0,18/ 17,50 0,20/20,60. Można wybrać z dwóch dostępnych kolorów szarozielony lub żółty fluo.
Moim zdaniem
Biorąc pod uwagę warunki jakie były i w sumie nadal są nad wodami wybrałem na ten sezon kolor żółty fluo. Częste opady, wysokie stany brudnej wody w rzekach. Dobra widoczność plecionki to dla mnie spory atut. Linka spełniła wszystkie moje oczekiwania i sprawdza się całkowicie w praktyce. Nie oczekiwałem że sama będzie zarzucać czy nawijać się na kołowrotek. Oczekiwałem dobrego narzędzia do łowienia i to dostałem. Na pozór delikatna jednak to tylko pozory. Mała średnica przy sporej jak na lekki spinning wytrzymałości. Trwała i naprawdę trzeba się postarać by ją uszkodzić. Do tej pory nie miałem problemów z skręcaniem się jej czy plątaniem.
Do wędziska Specialist Pro Chub zalecana jest linka o wytrzymałości 4-10 lbs. Trochę tą granicę przekroczyłem jednak w żaden sposób nie utrudnia mi to rzutów przynętami 7-18 g jakich najczęściej używam łowiąc tym kijem. Wytrzymałość daje jednak komfort na wodach mocno pokrytych roślinnością jak i na rzekach gdzie obecnie spotyka się płynące gałęzie, liście i inne niespodzianki.
Podsumowując napiszę krótko. Sprzęt adekwatny jakością do ceny i naprawdę wart wypróbowania. Podczas letniej niżówki, mniejszych przynęt, lekkiej zmiany ukierunkowania na inne gatunki ryb będę chciał zejść do średnicy 0,06 mm oraz 4,80 kg. Jednak z całą pewnością zostanę przy plecionce Team Dragon Braid.