Temat zanęt

/ 2 komentarzy

Temat zanęt jest bardzo obszerny, ja skupię się na podstawowych zasadach kompozycji zanęt, wymienię także kilka podstawowych składników, które każdy z nas w domu posiada lub może zaopatrzyć się w nie w sklepie spożywczym lub na targowisku z karmą dla gołębi. Zachęcam do wytwarzania zanęt w domowej kuchni, ponieważ już samo jej produkowanie sprawia radość, tym bardziej kiedy na własną zanętę ryby będą brały jedna za drugą. Niektóre składniki można zakwalifikować do więcej niż jednej grupy, dlatego ten podział jest umowny. Zanęty buduje się na fundamencie zmielonego pieczywa. Do pieczyw zaliczamy: bułkę tartą, biszkopt, suchary, wafle, itd. Ich zawartość w zanęcie sięgać może 50%. Składniki smakowe, w wypadku zanęt ograniczamy się do smaku słodkiego i słonego. Ich udział w zanęcie wynosi do 10%, a są nimi sól, cukier, cukier puder, słodzik itp. Kolejną ważną kategorią, której nie można pominąć to kategoria składników pracujących. Zanęta po wrzuceniu do wody powinna pracować, inaczej jej efekt wabiący będzie ograniczony. Prace zanęty powodują tłuste składniki, które uwalniają się z zanęty powodują rozprzestrzenianie jej fragmentów po łowisku. Ilość składników pracujących wynosi do ok. 15%. Przy czym zanęta użyta w rzece powinna zawierać ich mniej, ponieważ cząstki zanęt roznosi nurt. Istnieje możliwość zwiększenia ilości składników pracujących przy nęceniu metodą odwrotnego słupa, kiedy to łowimy ryby w powierzchniowych warstwach wody, a cząsteczki zanęty są tam dostarczane z dna przez składniki windujące. Efekt pracy zanęty dają tłuste nasiona roślin pestkowych np. mielone pestki słonecznika, pestki dyni (w tych przypadkach pracują również zmielone łupinki), zmielone ziarna konopi, wiórki kokosowe.

Kolejna grupa składników zanęt to wypełniacze. Ich rola sprowadza się głównie do powiększenia objętościowego zanęty, nośnika smaku i zapachu, a także tworzenia tzw. smugi zanętowej - dobrze sprawdza się mleko w proszku. Skład tego komponentu w zanęcie wynosi ok. 20%. Są to głównie wszelkiego rodzaju mąki np. pszenna, kukurydziana, itd. Kleje - jak sama nazwa wskazuje służą do spajania składników zanęty, aby nie rozpadała się ona przy rzucie, kontakcie z wodą, ani za szybko na dnie. Znakomitymi klejami są wszelkiego rodzaju kaszki np. manna, kukurydziana, itd. , ale także np. zmielone płatki owsiane. Udział procentowy kleju w zanęci zależy od łowiska, w którym zamierzamy łowić. W rzekach dodajemy więcej kleju, aby zapobiec zbyt szybkiemu rozmyciu zanęty. W zbiornikach z wodą stojącą dodajemy go mniej. Udział procentowy kleju w zanęcie wynosi nawet do ok. 20% objętości zanęty.

Zapachy to najliczniejsza grupa składników zanęty (nas interesują składniki spożywcze bardzo popularne w kuchni i łatwo dostępne). Odpowiednie ich dodanie razem ze składnikami smakowymi może ukierunkować zanętę na konkretny gatunek ryby. W skład tej grupy wchodzą np. wanilia, cynamon, anyż, przyprawa do piernika, kolęda, koper, goździki i wiele innych. Udział składników zapachowych zależy od kilku czynników jak np. przejrzystość wody. Ich udział procentowy wynosi do ok. 10%.

Przygotowanie. Przy produkcji zanęt, już na początku, przy mieleniu możemy np. kierować się wielkością łowionych ryb. Im ryba większa tym cząstki zanęty powinny być grubiej zmielone. Do zanęty powinno się dodać także pewną ilość przynęty, jeżeli są to np. białe robaki lub pinki zwiększyć trzeba ilość kleju w zanęcie. To lista składników, których użyjemy do produkcji naszych zanęt: bułka tarta, biszkopt, sucharki, paluszki, wafle, cukier, cukier puder, sól, siemię lniane mielone, płatki kukurydziane mielone, słonecznik mielony, pestki z dyni mielone, wiórki kokosowe, mąka kukurydziana, gotowana kasza kukurydziana, sucha kasza kukurydziana, mleko w proszku, otręby, płatki owsiane mielone, płatki jęczmienne mielone, mąka pszenna, kleik ryżowy, przyprawa do piernika, kolendra, wanilia, anyż, koper włoski, cynamon, goździki, nostrzyk.

 


3.5
Oceń
(8 głosów)

 

Temat zanęt - opinie i komentarze

Irek Irek
0
Dobry artykuł, krótko i zwięźle na temat najważniejszych składników zanęt. Ja daje *****
(2010-02-12 18:26)
DZIUBEKUEDZIUBEKUE
0

Bardzo dobry artykuł szczegulnie dla młodych wędkarzy *****

(2010-03-25 13:40)

skomentuj ten artykuł