TEMPERATURA WODY

/ 5 komentarzy / 5 zdjęć


Głównym źródłem ciepła dla wody jest promieniowanie słoneczne , a ubocznym – dno zbiornika oraz rozgrzane powietrze. Woda jest złym przewodnikiem ciepła. Zmiana temperatury w całej objętości zbiornika następuje tylko na skutek mieszania wywołanego falowaniem lub konwekcją pionową mas wodnych przy różnym gradiencie gęstości. Temperatura wody obniża się wskutek wypromieniowania ciepła w powietrze , parowania wody i oddawania ciepła do podłoża.

Sezonowe zmiany klimatyczne są podstawowym czynnikiem kształtującym rozmieszczenie ciepła w zbiornikach.W umiarkowanych szerokościach geograficznych wyróżniono 4 sezony limnologiczne . Po zejściu lodu woda stopniowo ogrzewa się. Przy temperaturze 4C uzyskuje ona największą gęstość i opada na dno zbiornika wypychając wodę z niższej temperaturze i gęstości.
W ten sposób wyrównuje się temperatura w całym zbiorniku.Zjawisko to nazywamy cyrkulacją wiosenną lub przemieszczaniem.

Okres cyrkulacji przerywa wzrastanie temperatury w powierzchniowej warstwie wody. Stopniowo zakłada się wyraźna stratyfikacja temperatur . Górną , mieszaną przez wiatr , warstwę wody o wyrównanej i wyższej temparaturze nazywano epilimnionem . Poniżej zalega stosunkowo wąska warstwa tzw.metalimnion.Metalimnion nazwano inaczej skokiem termicznym lub termokliną. Wodę najchłodniejszą zalegająca poniżej metalimnionu nazwano hypolimnionem. Temperatura poszczególnych warstw wody może wahać się w szerokim zakresie , zależnie od intensywności i zasięgu mieszania.

Stagnacja letnia w jeziorach dimiktycznych utrzymuje się przez kilka miesięcy. Na ogół na przełomie sierpnia i września , pod wpływem wiatru , stopniowo pogłębia sie warstwa epilimnionu.
Metalimnion , o większej miąższości , przesuwa się do coraz głębszych warstw wody. Z nastaniem chłodów jesiennych , gdy temperatura wody obniży się do 4"C , następuje ponowne przemieszczenie całej masy. Nazwane jest to cyrkulacja jesienną.Pojawienie się pokrywy lodowej na jeziorze zapoczątkowuje okres stagnacji zimowej. Warunki termiczne w tym czasie są odwrotne niż w okresie stagnacji letniej. Zasięg zimowy epilimnionu i termokliny jest niewielki .Podstawową objętość zbiornika zajmują wody hypolimnionu o nieco wyższej temperaturze i gęstości.

Życie ryb jest możliwe tylko w wodzie o zakresie temperatury 0-41"C , powyżej następuje denaturacja białek. Większość gatunków bytuje jednak w mniejszych zakresach temperatury. Pod względem tolerancji termicznej w naszej strefie klimatycznej ryby podzielono na 3 grupy:

-stenotermiczne – przystosowane do niskich temperatur i tolerujące stosunkowo niewielkie wahania. Są to ryby łososiowate które giną w temp 28"C
-przejściowe- znoszące krótkotrwale wyższa temperaturę wody w przedziale 28-34"C( szczupak , okoń, kiełb i wędrowne łososiowate)
-eurytermiczne- przystosowane do dużego zakresu temperatury wody , ginące dopiero powyżej 34"C(karaś , karp , lin , prawdopodobnie wzdręga oraz leszcz)

Intensywność przemiany materii ryb zwiększa się ze wzrostem temperatury wody. W warunkach optymalnych dla gatunku obserwuje się dużą aktywność żerowania ryb. Temperatura wody wpływa nie tylko na wzrost osobniczy , ale warunkuje dojrzewanie płciowe i rozród. Tarło ryb może rozpocząć się tylko w odpowiedniej temperaturze.

Wzrost temperatury przyśpiesza przemianę materii , równocześnie obniża się zawartość dostępnego rybom , rozpuszczonego w wodzie tlenu.W wyższych temperaturach ryby zaczynają wykazywać objawy zwiększonej aktywności , występują także zakłucenia w czynnościach organizmu.
Literatura:RYBACTWO ŚRÓDLĄDOWE A.SZCZERBOWSKI

 


4.8
Oceń
(32 głosów)

 

TEMPERATURA WODY - opinie i komentarze

kabankaban
0
Ciekaw jestem ilu młodych (a może nie tylko) wędkarzy ma podstawowe wiadomości z tego zagadnienia.Podejrzewam ,że większości nawet nie przejdzie przez głowę myśl ,że informacje zawarte w tekście mogły być jedną z przyczyn naszego niepowodzenia.Pozdrawiam.
(2011-02-15 08:34)
derfalonderfalon
0
Pomimo tego że jestem jeszcze bardzo początkujący to od dawna wiem że lepiej wiedzieć więcej niż mniej. Dlatego takie artykuły popieram i chętnie czytam. Pozdrawiam kolegów. (2011-02-16 01:25)
Rocky27plRocky27pl
0
Świetny artykuł i bardzo ciekawe informacje Pozdrawiam Połamania kija (2011-02-16 17:41)
SamotnikSamotnik
0
        Popieram publikowanie takich tekstów.  Okres zimy sprzyja pogłębieniu wiedzy na temat ichtiologi i warunków w jakich żyją i rozmnażają się  ryby. Wszystkich wędkarzy mocno zawsze namawiam  do pogłębienia wiedzy  dotyczącej wszystkiego co jest związane z naszym hobby. W obecnym czasie jest wiele dostępnych  publikacji . Czytajmy !!! to pomaga!!!!.        Pozdrawiam. (2011-02-18 19:37)
użytkownik26041użytkownik26041
0
bardzo dobry artykuł mało kto korzysta z takich wiadomosci , a ta wiedza jest nie zbędna jezeli chce sie miec dobre wyniki ***** (2011-02-22 08:47)

skomentuj ten artykuł