To i owo o Karpiu

/ 2 komentarzy / 5 zdjęć


W poniższym artykule nie będę opisywał jak wygląda karp bo to każdy wędkarz wie, a osoby niewędkujące przynajmniej raz w roku mają okazje widzieć go w marketach i na targowiskach. Napomknę tylko że odróżniamy cztery gatunki karpi a : pełnołuskie (całkowicie pokryte łuskami), lustrzenie (o ciele pokrytym nieregularnie rozrzuconymi, powiększonymi łuskami), lustrzenie rzędowe (z szeregiem dużych łusek biegnących wzdłuż linii bocznej), golce (całkowicie pozbawione łusek, lub z pojedynczymi łuskami osadzonymi w bezpośrednim sąsiedztwie płetw). Karpie hodowlane w stawach po upływie trzech lat osiągają wagę od 1do 2 kg przy długość ciała od 25 do 35 cm, dzikie karpie zazwyczaj rosną wolniej. Morze dożyć około 40 lat, osiągnąć długość ponad 100 cm. i wagę ponad 30 kg. Rekord Polski ustanowiony 5 lutego 2007 roku wynosi 30, 2 kg. wagi i 109 cm. długości. , złowiony o 2,00 godz. na specjalnym zbiorniku wodnym „Rybnik”. Początki rybactwa i hodowli karpia w Polsce sięgają do czasów panowania Bolesława Krzywoustego, którego syn Mieszko w 1291 roku pozwolił zbudować trzy młyny na rzece Skawie, w Bachowicach oraz n odnowienie zamulonego wylewem Wisły jeziora i rozpoczęcie w nim gospodarki rybackiej. Dzisiaj tą królewską rybę możemy złowić na terenie całego kraju, licznie występuje w rzekach, jeziorach i stawach, stanowi połowę odławianych ryb słodkowodnych. Przez większość wędkarzy uważana jest za rybę sprytną i bardzo waleczną. W ciągu dnia karpie trzymają się zazwyczaj głębszych, zaciemnionych miejsc, a ich aktywność wzrasta wraz z zapadającym zmierzchem. W czasie żerowania wydaje charakterystyczne odgłosy przypominające mlaskanie, ryba ta jest bardzo ostrożna i płochliwa. Najlepsze efekty połowu tej ryby uzyskiwane są metodą gruntową. Wymiar ochronny 30 cm. , może zostać zaostrzony jeśli w danym okręgu jest mało danej ryby, okresu ochronnego nie ma. Limit dziennego połowu: 3 sztuki (łącznie z amurem białym, boleniem, brzaną, lipieniem, pstrągiem potokowym, szczupakiem i sandaczem).
Na przyrządzenie potrawy z karpia jest dużo przepisów, ja przytoczę jeden turystyczny sprawdzony na wypadach wędkarskich.
Karp z grilla :
- karp, przyprawa do grilla, pieprz, sól, olej
Karpia wypatroszyć, odciąć głowę, oczyścić z łusek i dokładnie opłukać w wodzie. Następnie pociąć na tzw. ,dzwonki, posypać solą, pieprzem, przyprawą do grilla, i polać olejem. Tak przygotowanego karpia zawijamy w folię aluminiową a następnie układamy na rozgrzany grill. Smażyć z obu stron około 30 – 40 min. , w przypadku dużego karpia do 1 godz.
W bardziej komfortowych warunkach proponuję olej zamienić na oliwę z oliwek, a do każdego dzwonka włożyć plaster cebuli, posiekaną nać pietruszki i pokrajaną w plasterki marchewkę.

 


4
Oceń
(15 głosów)

 

To i owo o Karpiu - opinie i komentarze

SumikDestroyerSumikDestroyer
0
Królewska ryba????? Wiesz co Ci powiem to jest jeden wilki szkodnik którego też należy wytępić!! A królewską rybą możesz nazwać lina lub złotego karasia. Karpie niech wracają do Chin czy do Mongolii i niech się u nas nie pokazują bo więcej szkód niż pożytku z nich! (2009-07-11 21:06)
BlueFishermanBlueFisherman
0
5 (2013-05-20 18:22)

skomentuj ten artykuł