Torfowisko

/ 3 komentarzy / 2 zdjęć


Było to dawno temu, w czasie gdy chodziłem do szkoły podstawowej . Był to okres kiedy miałem intensywny kontakt z przyrodą, szczególnie w okresie wakacji. Pamiętam wiosenne kaczeńce na łąkach, faszynowanie rowów a przede wszystkim wędkowanie na torfowiskach, przy okazji „ciągnięcia torfu” przez dziadka i wujków. Mała wioska Ewopole położona nad kanałem rzek Wieprz i Krzna. Pierwsze „wyczynowe wędki” z leszczyny, z dalszymi modernizacjami w postaci szczytówek z jałowca.

Pierwsze karasie, liny i już wówczas wszędobylskie sumiki karłowate pozyskiwane na gnojaczka, pozyskanego z kolei spod kostek torfu wydobywanego przez gospodarzy. Sam zapach torfowiska i świeżo skoszonej łąki do dzisiaj kojarzy się z przyrodą i pradawnym zawodem człowieka - łowiectwem. Może przez te „korzenie” do dzisiaj mam pewien dystans do wszelkiego rodzaju nowinek, duże poszanowanie do przyrody i nieodpartą chęć spędzenia nad wodą prawie każdej wolnej chwili.

Torfowiska położone na północ od wioski za kanałem.
zdjecia1
zdjęcia 2

 


4.1
Oceń
(9 głosów)

 

Torfowisko - opinie i komentarze

AmitafAmitaf
0
Rozumiem, że to będzie serial?:):)... Chyba, że resztę opowieści sieć internetowa "zjadła" :)Czekam na cd. (2011-02-07 22:38)
AmitafAmitaf
0
No i się pojawiło:) Rozumiem ten sentyment. Sam w okresie szczenięcym zapuszczałem się na podszczecińskie torfowiska. Częściowo już wyeksploatowane, a przez to zalane wodą i zasiedlone przez wszędobylskiego Karasia - najlepszą przynętą szczupakową (lata 60-70te). Samo przebywanie na torfowisku budziło dreszczyk emocji - uginający się pod nogami grunt. I właśnie ta przyroda, o,  której piszesz...,ale jak mawiają Czesi -"to se ne vrati". Ładne westchnienie przeszłości. U mnie też taki kontakt z przyrodą został i nauczony przez to szacunku - wtedy - do NIEJ, tak zostanie. 5***** (2011-02-07 23:52)
u?ytkownik70140u?ytkownik70140
0
5 (2013-05-12 15:53)

skomentuj ten artykuł