Trochę o pijawkach
Krzysztof Cagara (krzycag1978)
2009-01-17
W Polsce żyje 29 gatunków pijawek z czego jeden gatunek jest prawnie chroniony a jest nią pijawka lekarska, rozpoznawana poprzez jasne, żółte lub żółto-pomarańczowe paski. Najliczniejszymi pijawkami w Polsce są odlepka ślimaczna i odlepka żółta, które żyją w przybrzeżnych wodach rzek i jezior. Najlepiej ich szukać w płytkiej wodzie pod kamieniami lub na kamieniach pokrytych warstwą mułu i innych osadów. Wiosną jak wiadomo najskuteczniejszymi przynętami są larwy owadów i inne żyjątka, które licznie występują w wodzie i tuż wiej pobliżu. Nie których przynęt w sklepie nie kupimy dlatego trzeba na własną rękę samemu je zorganizować, właśnie do nich należą pijawki.
Są trzy sposoby zakładania pijawek na haczyk. Lecz musimy pamiętać o tym, że grot musi zawsze wystawać. A sposoby są następujące:
- za głowę ,
- za środek,
- za tylnią przysawkę.
Udoskonalenie techniki zakładania tej nietypowej przynęty musimy sami przetestować nad wodą i wybrać sobie najlepszą. W jeziorach pijawki dobrze się sprawdzają przy połowie okoni, sandaczy i węgorzy. W rzece możemy spodziewać się, że przy ich pomocy na haczyku może się znaleść: kleń, brzana, jaż, sum i szczupak.W celu większego zainteresowania się pijawką na haczyku należy odciąć jej jeden z końców tak aby ryby poczuły krew.
Przechowywanie złapanych pijawek jest bardzo proste. Możemy je włożyć do słoika razem z wodą pobraną z tam gdzie one były złapane. Chowamy je do lodówki i tak mogą one przebywać bez pożywienia do kilku miesięcy. Musimy tylko pamiętać o co tygodniowej zmianie wody(nie może to być woda chlorowana). Zapraszam was do wypróbowania tej nie typowej przynęty na swoich łowiskach. Życzę połamania kijów przy wyciąganiu rekordowych sztuk.
POZDRAWIAM...