Trzeźwość na łódce

/ 4 komentarzy

Często nieświadomie będąc na rybach wędkarze i inne osoby „ po piwku” wypływają łódkami lub pontonami na połów ryb, lub dla zwykłego zrelaksowania się przy tzw. „piwku”. Przysłowiowe piwko oczywiście wskazane podczas połowu z brzegu już podczas połowu z łodzi lub pontonu może narobić wiele problemów. Należy zwrócić uwagę na fakt, że niczego do końca nie świadomi oddając się swojej pasji możemy narobić sobie poważnych kłopotów o , czym już wcześniej pisałem. Zgodnie z obowiązującymi przepisami art. 178 Kodeksu Karnego mówi § 1 kto znajdując się w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego , prowadzi pojazd mechaniczny w ruchu lądowym , wodnym lub powietrznym, podlega grzywnie ,karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2. Jak można zauważyć zapis „w ruchu wodnym” wskazuje w sposób oczywisty, że pływanie po „piwku” łodzią lub pontonem wyposażonym w silnik spalinowy lub elektryczny jest przestępstwem gdy poziom zmierzonego alkoholu w wydychanym powietrzu przekracza 0,25 mg/l wtedy odbywa się sprawa przed Sądem Karnym. Gdy poziom wydychanego alkoholu wacha się pomiędzy 0,10 mg/l do 0,25 mg/l stanowi wykroczenie odpowiedzialność wtedy jest oczywiście mniejsza. Jak traktować pływającego będącego pod wpływem alkoholu pontonem lub łódką z wiosłami nie wyposażone w silniki spalinowe lub elektryczne ? Tutaj może być wiele kontrowersji ale pływanie nawet łódką z wiosłami lub rowerem wodnym po spożyciu alkoholu podlega odpowiedzialności karnej. Przepisy te zostały wprowadzone Ustawą z dnia 1 stycznia 2012 roku o bezpieczeństwie osób przebywających na obszarach wodnych rozdz. VII art. 35. Możliwa wysokość kary to 2.000 złotych grzywny i możliwość odholowania jednostki pływającej na jej koszt. Gdy poziom zawartości alkoholu w wydychanym powietrzu przekroczy 0,10 mg/l. Dlatego bądźmy uważni , obserwujmy innych ponieważ każdy wędkarz lub inny użytkownik wody będący nawet pod nieznacznym działaniem alkoholu stanowi bardzo duże zagrożenie dla siebie i innych osób wypoczywających nad wodą.

http://www.spoleczna-straz-rybacka.com.pl/

 


4.7
Oceń
(13 głosów)

 

Trzeźwość na łódce - opinie i komentarze

jacenty75jacenty75
0
Witam, Ja w tamtym roku miałem "przyjemność" "dmuchania" na swojej łódce pomiar nic nie wykazał ale pan Policjant nie do końca umiał mi wyjasnić coby gdyby. Chodziło mi o patent, prawojazdy, kto ma wrócic łódką do przystani (zaburtowy silnik 15KM) powiedział, ze żona mogła by wrócić pomimo, że nie posiada patentu i generalnie chyba sie ucieszył, ze wyszło tak jak wyszło i żadnych czynności nie bedzie musiał podejmować. A tak na marginesie, wędkarzy których łatwo im upolować to i owszem potrafia sprawdzić ale za tymi szybszymi jednostkami to juz nie koniecznie chce im się uganiać. (2012-06-14 14:00)
krzych5krzych5
0
coraz gorzej......wedkarz na wiosłach lub na 4 konnym silniku łatwy łup a ci na 150tkach i lepiej sie śmieją (2012-06-15 09:15)
skalpelskalpel
0
Ano tak jak i w każdym innym odpowiedzialnym zawodzie są ludzie i ludzie..... (2012-06-18 09:24)
u?ytkownik70140u?ytkownik70140
0
***** (2013-05-09 10:41)

skomentuj ten artykuł