Typy jezior- coś dla początkujących wędkarzy

/ 4 komentarzy / 3 zdjęć


Mamy w Polsce ponad 9000 jezior o powierzchni ponad 1h. Na moim ulubionym Pojezierzu Mazurskim okolo 2700. Najliczniejsze są jeziora rynnowe. Są to jeziora wydłużone,wąskie,głębokie o nierównym dnie i stromych brzegach. Powstały na skutek erozyjnej działalności potoków wypływających spod lodowca.

Natomiast skały niesione przez lodowiec wydrążyły jeziora tzw. moreny dennej. Zbiorniki takie mają dużą powierzchnie, nie są głębokie, mają dobrze rozwiniętą linie brzegową z wieloma zatokami i półwyspami np. Mamry,Śniardwy czy mój ulubiony Jeziorak.
Mamy jeszcze, choć występują one najmniej licznie- jeziora moreny czołowej. Sa to zbiorniki głębokie, owalnego kształtu z nierównym dnem.
Wszystkie te jeziora dzielimy na 5 typów: leszczowe, sandaczowe,sielawowe,linowo-szczupakowe i karasiowe.

JEZIORA leszczowe- mają dużą powierzchnię i głębokość 10-20 metrów dno pokryte mułem, strefa przybrzeżna piaszczysto-mulista. Woda słabo przeźroczysta w lecie okresowo zakwity glonów planktonowych. Roślinność wynurzona i podwodna. Występujące ryby:leszcz, płoc, krąp, ukleja, amur, karp, wzdręga, karaś szczupak, okoń, węgorz, sandacz.

JEZIORA sandaczowe- głębokość 6 do 12 metrów, dno muliste z partiami twardego. Strefa przybrzeżna mulista z łagodnym stokiem. Mała przezroczystość wody, intensywnie rozwija się plankton i wtedy woda przybiera zielonkawy kolor.
Roślinność wunurzona mocno rozwinięta a podwodna bardzo skąpa.
Ryby występujące to w przewadze: sandacz, płoć, leszcz,lin, węgorz, jezgarz,okoń, ukleja jak również karp, amur.

JEZIORA sielawowe-są bardzo głębokie(ponad 20 metrów) dno mają twarde-piaszczyste,praktycznie pozbawione mułu.Woda jest przeźroczysta,zimna,dobrze natleniona.
Roślinnośc głównie wynurzona występuje w niewielkim stopniu.
Ryby w przewadze to-sielawa,sieja,stynka,płoć,leszcz,krąp,okoń,węgorz,jazgarz. Wytępuje też szczupak,wzdręga,lin.

JEZIORA szczupakowo-linowe mają do 6 metrów głębokości, dno jest zamulone, woda o dobrej przezroczystości barwy szmaragdowej.
Występuje masowy rozwój roślinnośći wynurzonej jak i podwodnej.
Ryby przeważającew takich wodach to : szczupak, lin, płoć , karaś, karp, amur, tołpyga, okoń, węgorz, wzdręga, ukleja.

JEZIORA karasiowe- małe, płytkie zbiorniki z głębokością nie wiekszą niż 4 metry, silnie zamulone. Woda latem nagrzewa się do wysokiej temperatury i ma niską zawartość tlenu. Brzegi porośnięte roślinnością, podwodna zaś jest uboga. Prawie zawsze występują w wodach tych przyduchy także występuje tam tylko karaś sporadycznie lin, karp..

Musze dodać ,że jeziora zmieniają się z czasem. Te, które jeszcze kilkanaście lat temu kwalifikowano jako sielawowe dziś są sandaczowymi.

 


4.1
Oceń
(27 głosów)

 

Typy jezior- coś dla początkujących wędkarzy - opinie i komentarze

kostekmarkostekmar
0
To, że w opisanych przez kolegę jeziorach przeważają karp, amur i tołpyga to zasługa człowieka oraz jego bezsensownej gospodarki rybnej. Precz z obcymi gatunkami. Chrońmy nasze wody. Za opis piątal. (2011-08-14 19:38)
koleskoles
0
To prawda jakieś 20, 30 czy 40 lat temu nie było tak wiele karpi, amurów czy tołpyg i tak w Polsce mamy szczęście że te gatunki nie dokonują jeszcze większej ekspansji na nasze wody. Myśle że jest to spodowane temperaturą wody (ryby te w odpowiedniej dla siebie temp. rozmnażają sie w zastraszającym tempie), gdybyśmy mieli klimat z wysoka temperaturą przez cały rok to gatunki te wyparłyby nasze rodzime ryby, tak jak ma to miejsce w wielu krajach na świecie, gdzie w/w traktuje sie jako zagrożenie, chwast i np. w Australi wypuszczenie karpia do wody jest karane.  (2011-08-15 14:58)
z@melaz@mela
0
na szczescie woda nie nagrzewa sie do tak wysokiej tmp zeby  przybysze mogli sie rozmnożyć  ale mamy RZGW i inne organizacje  które  zarybiają wody szkodnikami :/ .  Najbardziej lubię wędkować w rzekach i starorzeczach a w tych drugich dlatego ze zawsze jest ładna czysta przejżysta  woda   duzo roślin no i nie ma karpi amurów i tołpyg  i to mnie się najbardziej podoba :)
(2011-08-18 13:38)
camelotcamelot
0
Czy to rzeczywiście dla początkujących wędkarzy ?  Ja zaczynałem swoją wędkarską przygodę, w czasach gdy posiadanie bambusa było luksusem. Ale nawet po tylu latach ciągle się czuję jak początkujący. I ciągle się czegoś uczę.  Dobry artykuł !  masz moje pięć !                                      .....Też uważam że trzeba zrobić porządek z tymi przybłędami !  .....Mam na myśli ten cały dziwny import !  Jeden król sprowadził karpie , drugi Krzyżaków. - Na jedno nieszczęście ! (2011-08-28 18:00)

skomentuj ten artykuł