Zaloguj się do konta

Uchwyty do wędek na ścianęWstęp

           W dzisiejszych czasach wędkarstwo staje się coraz bardziej popularne. Obecnie mamy łatwy dostęp do sprzętu wędkarskiego oraz jest on stosunkowo tani dla początkującego wędkarza. Dodatkowym atutem wędkowania jest oczywiście fakt, że jest to świetna forma relaksu, odpoczynku i sposób na zwolnienie w dobie pośpiechu i zgiełku. Wiąże się to z tym, że dla wielu osób wędkarstwo staje się ulubionym, jak nie jedynym hobby, któremu trzeba poświęcić wiele czasu i trudu, jednak złapanie rekordowej ryby zawsze wynagradza nasze wysiłki. Obecny rynek wędkarski sprawia, że wybór sprzętu jest ogromny. Możemy dobrać wędziska i kołowrotki do każdej metody połowu, a nawet do chwilowego sposobu żerowania ryb.

           Dla mnie: jest to ciągłe zwiększanie ilości posiadanego wędkarskiego sprzętu. Kij szczupakowy, kij sandaczowy, okoniówka, spławikówka, karpiówka itd. Ciągle pojawia się nowy sprzęt, który kusi moje srocze oko, a kolekcja wędek stale rośnie. I tu zaczynał się mój problem, a mianowicie jak mieszkając w bloku wygospodarować jakieś dodatkowe miejsce, gdzie wędki spokojnie czekałyby na użycie. 

           Nie wiem, jak temat miejsca na wędki i przynęty ma się dla osób mieszkających w domkach wolnostojących (jednorodzinnych), ale mi w bloku - tego miejsca brakuje.

         Moje wędki walały się po całym domu, a przy spontanicznym wypadzie kiedy chciałem szybko wybrać potrzebne wędziska, ciężko było się do nich dostać. Takie sytuacje strasznie mnie irytowały, a sprzęt był narażony na uszkodzenia. Jedynym miejscem które zostało mi do zagospodarowania w domu była ściana.

           Myślałem o stojaku wędkarskim jednak jest to kolejny przedmiot do postawienia na podłodze, na której już teraz mogę zabić się o własne nogi.

          Pomysł podchwyciłem od kolegi, który przywiózł z Niemiec uchwyty do narzędzi ogrodniczych i za ich pomocą zawiesił pod sufitem cały sprzęt wędkarski. Jak się potem okazało takie uchwyciki można kupić również w Polsce w sklepach ogrodniczych.

            Po godzinie majsterkowania, a technikiem nie jestem udało mi się zrobić dwie listwy z uchwytami. U mnie wygląda to tak jak na zdjęciu.

Do wykonania takich uchwytów na wędki będą nam potrzebne:

2 listwy drewniane – szerokie na tyle by przykręcić do nich uchwyt – długość oraz grubość jest sprawą indywidualną i zależy od tego ile wędek chcemy powiesić i ile mamy miejsca na nasz stojak.

Uchwyty do narzędzi ogrodniczych – można je kupić w sklepach ogrodniczych – po 2 sztuki na każdą wędkę, którą chcemy powiesić.

Wkręty do drewna – ilość zależy od tego jak mocowane są nasze uchwyty – u mnie były to 2 wkręty na każdy uchwycik, czyli 4 sztuki na wędkę.

Wkręty do przymocowania listwy w ścianie – ja użyłem zwykłych wkrętów do drewna ze względu na miękkość ściany, jednak w przypadku twardej potrzebne będą wkręciki na kołkach rozporowych. Należy pamiętać, że wkręty do przymocowania listwy na ścianie powinny być dłuższe niż wkręty mocujące uchwyty do listwy – u mnie 4 cm.

Uchwyty do listwy – po jednym dla każdej listwy.

Wykonanie:

          Samo przymocowanie uchwytów na listwach i ich umieszczenie na ścianie jest banalnie proste. Odmierzamy tylko: co ile chcemy mieć umieszczoną wędkę (należy pamiętać o tym, że wędka z kołowrotkiem będzie zajmować więcej miejsca niż sam kij) i w takich odstępach umieszczamy uchwyty. Uchwyty muszą być przymocowane w równych odstępach na obu listwach. W przeciwnym wypadku nasze wędki będą wisiały przechylone.

          Symetrycznie przykręcamy uchwyty na obu listwach, a na ich górnym końcu przyczepiamy uchwyt do listw.

          Wkręcamy dwa wkręty w ścianę i już możemy powiesić nasze uchwyty.

          Musimy jeszcze ustabilizować naszą listwę gdzieś niżej, aby solidnie trzymała się ściany.

Po zamocowaniu listw z uchwytami na ścianie pozostaje nam tylko zawiesić wędki.

Koszt całości:

Około 10 zł za listwę i wkręty x 2 = 20 zł

Uchwyty do wędek – takie jak wykorzystane przeze mnie 30 zł za 5 sztuk czyli 60 zł dla 5-ciu wędek.

Razem: uchwyty dla pięciu wędek około 80 zł.

          Takie rozwiązanie jest dla mnie bardzo wygodne ponieważ kije ładnie prezentują się na ścianie i mam do nich łatwy dostęp. Ten sposób pozwala mi również dowolnie rozmieścić wędki i dostosować odległość poszczególnych wędek do siebie wedle własnych potrzeb.

Poniżej przedstawiam artykuły, które znalazłem poszukując Informacji w temacie przechowywania wędek.

Pozdrawiam

Przechowywanie wędek

inne ciekawe sposoby przechowywania wędek.

Stojak na przechowywanie wędek - jak zrobić

jak zrobić stojak na przechowywanie wędek.

Opinie (5)

pstrag222

Ja sobie wygospodarowałem szafe gdzie na hakach wisza wedziska na na dole zawsze można poustawiac skrzynki,torby,pudła [2015-09-25 20:49]

troc

Wędziska na hakach i do tego w mieszkaniu? Dobrze, że moja jeszcze pierwsza żona tego nie czyta- eksmisja gotowa. Na szczęście w garażu jest moje królestwo... [2015-10-01 18:22]

michalpawlowski

Ja mam ten plus, że na tej ścianie wiszą też wędki mojej małżonki :), a Beata dzieli ze mną pasję i chętnie melduje się z wędką nad wodą. :) [2015-10-17 13:16]

troc

Chłopie, to jesteś szczęśliwy wędkarz, ale- nie zawsze na ryby się jedzie wędkować, a to już może być przeszkoda :). [2015-10-17 14:47]

Golabek250

Ja mam bardzo podobny problem z wędkami. Twoja propozycja jest bardzo dobra. Ja dodam do tego jeszcze półkę nad i pod na drobne graty(szpule, sygnalizatory, spławiki, itp.). Dzięki za pomysł. [2016-09-26 08:57]

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze Internautów.

Czytaj więcej

Pomost na linowisku

Praktycznie to od ubiegłego roku nosiłem się z zamiarem rekonstrukcji za…

Myki wędkarskie

Pewnie zastanawiacie się, co to takiego te „myki”? To ulubione…