Uniknąć przyłowu-leszcz

/ 4 komentarzy

W tym artykule napiszę jak pozbyć się przyłowu leszcza na karpiowej zasiadce. Leszcze, szczególnie średniaki o wadze 1.5-2,0 kg, najbardziej nas denerwują. Ryby tej wielkości pływają w dużych stadach. Po zlokalizowaniu zanęconego obszaru skutecznie wyczyszczą dno i po naszych przysmakach nie będzie ani śladu. Leszcze pobierają pokarm podobnie jak karpie i zacinają się nawet na 20-milimetrowe kulki tonące. Aby karpie mogły się „dopchać” do stołówki, musimy bardzo dużo nęcić. Szczególnie w zbiornikach zaporowych liczebność leszczy jest ogromna. Jednodniowa dawka zanęty licząca 20 kg ziaren kukurydzy kilka kilogramów kulek proteinowanych nie będzie przesadą. Gdy chcemy mieć pewność , że leszcze nie wyjedzą całej zanęty i pozostanie coś dla karpi, zrezygnujemy z podgotowanych ziaren kukurydzy. Surowe twarde ziarna wystarczy zalać wodą i moczyć od kilku do kilkunastu godzin. Po tym czasie ziarna napęcznieją, staną się lekko „gumowe”. Takimi ziarnami można zanęcić łowisko. Z twardym ziarnem karpie doskonale sobie poradzą, a leszcze szczególnie te mniejsze, będą miały trudniej i to jest dobry sposób. W głębokich jeziorach i jeziorach rynnowych, gdzie często kilka, kilkanaście metrów od brzegu zaczyna się gwałtowny spadek dna – z głębokości 1,5-2 m schodzi na 6-8 m – leszcze nie powinny stanowić problemu. Wystarczy łowić blisko brzegu właśnie przed zaczynającym się spadkiem. Dobrym rozwiązaniem jest umieszczenie zestawów wzdłuż brzegu na głębokości 1,5-2 m. W takich zbiornikach głównie na tej głębokości będzie przebywał i żerował karp. Leszcze lubią głębsze partie zbiornika i teoretycznie będziemy mieć z nimi spokój.

 


2.9
Oceń
(12 głosów)

 

Uniknąć przyłowu-leszcz - opinie i komentarze

Shark 12Shark 12
0
Ciekawa metoda warta wypróbowania ja zawsze nęcę dużą ilością ziemniaków pod gotowanych i krojonych w kostkę
(2011-02-01 12:18)
broz4broz4
0
To jest jakiś sposób ale 2 kilogramowy leszcz was koledzy nie cieszy przecież leszczyki to takie piękne ryby moim zdaniem mięso mają lepsze od karpi.
(2011-02-01 14:58)
u?ytkownik61065u?ytkownik61065
0
Nęce grubym peletem halibutowym,kulkami i kuku z leszczami nie ma problemy chyba że podchodzą takie po 4 kg to i z takiego jestem zadowolony.Co do artykułu to leszcz 1,5-2kg to nie jest średniak tylko czasami ładna łopata mnie irytują takie 0,5 kg (2011-02-01 19:01)
JKarpJKarp
0
Cześć
Bezsensownie powtarzany niby pewnik, że można nęcić namoczoną kuku. Nawet 10 godzin moczenia nie nic nie daje. Lubisz ryż? To se go namocz ale nie gotuj i zjedz. Tak samo z karpiami. Żeby wykluczyć brania leszczy ( nie da się do końca tak zrobić ) wystarczy położyć zestawy około 10-15m obok nęconego miejsca. Karpie nie zawsze wpływają centralnie w nęcone miejsce a często kręcą się w jakiejś odległości. Leszcze wpływają zawsze w miejscówkę i tam zostają.
Janusz JKarp
(2011-02-04 12:15)

skomentuj ten artykuł