Zaloguj się do konta

Wapnowanie zielonkowskich Glinianek

[p]W środę (27.02.2013) miała miejsce akcja wapnowania wybranych stawów na zielonkowskich Gliniankach. Wędkarze wysypały na lód w sumie 2 tony wapna. Wapnowanie jest zabiegiem, który ma na celu poprawę odczynu wody jak i jej odkażenie.

Ci, którzy w czasie letnim wybierają się do Zielonki na Glinki mogli zauważyć, że w większości przypadków pod powierzchnią wody, można zauważyć bardziej niż bujną roślinność. W niektórych miejscach, wodorosty tworzą wielki, zielony dywan. Głównym tego powodem jest niskie pH wody, a tym samym podwyższona jej zakwaszenie. W czasie zeszłorocznych odłowów kontrolowanych, jednym z zaleceń ichtiologa było właśnie odkwaszenie wody, poprzez wysypanie wapna.

Akcja wapnowania, mająca na celu poprawę wodnego ekosystemu, a tym samym i warunków dla wędkarzy, była jednym z priorytetów obu Kół w tym sezonie. Jak się szacuje, ostatnia takie działania mogły mieć miejsce ok. 20 lat temu.

Najlepszym okresem do przeprowadzenia wapnowania, jest późna jesień lub wczesna wiosna. Aby usprawnić działanie, władze czekały na tzw. ostatni lód, który przy zachowaniu środków ostrożności, umożliwia wejście i rozsypanie wapna dając pewność, że wraz z jego ustąpieniem, proszek równomiernie pokryje dno zbiornika.

Koła (Nr 61 Ząbki, Nr 23 Zielonka, Nr 14 Marki) zakupiły 2 tony wapna hydratyzowanego, który poza właściwościami zmieniającymi odczyn wody, jednocześnie ją odkaża. Do obsypania, zostały wybrane dwa zbiorniki: Stare Glinki oraz zachodnia część akwenu głównego. Koszt zakupu wyniósł wapna 900pln i został pokryty ze środków Kół.

Do wysypywania, w ramach czynu społecznego zgłosili się wędkarze. Po zakończeniu trwającej 6 godzin akcji, uczestnicy mogli liczyć na gorący posiłek, kawę oraz herbatę, które zostały dostarczone przez catering „Na Słonecznej”, ufundowane przez Koło.

Jak się dowiedzieliśmy, wapnowaniem została objęta również część zbiornika „Kwadrat”. Organizatorem oraz fundatorem dodatkowego wapnowania jest kol. Marek Pietrzak z Koła Nr 23 Zielonka.

Mamy nadzieję, że efekty akcji będą widoczne już najbliższych miesiącach.
[/p]

Opinie (2)

roman55

Na pewno wapnowanie zmieni odczyn wody i poprawi samopoczucie samych rybek. A tak na marginesie zapytam z ciekawości czy rybki w tych wodach przy takim zakwaszeniu jej nie miały takich niedużych ranek na skórze( uwidacznia się to najbardziej u karpia). Pozdrawiam [2013-03-03 11:18]

piotr-strzalkow

W zeszłym roku były zgłaszane pojedyncze przypadki ryb z ranami, ale nic na większą skalę. [2013-03-03 12:18]

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze Internautów.

Czytaj więcej