Warto wiedzieć

/ 7 komentarzy

Przy każdej możliwej okazji zachęcam wędkujących do zapoznawania się na bieżąco ze zmianami dotyczącymi zasad wędkowania  na naszych wodach. W bieżącym roku również wprowadzono pewne zmiany. Aby uchronić się od nieprzyjemności w kontakcie z kontrolującymi warto o nich wiedzieć. Dostęp do niezbędnych wiadomości w tym zakresie jest wyjątkowo prosty, wystarczy tylko chcieć. Odsyłam do zapoznania się z aktualnym Regulaminem Amatorskiego Połowu Ryb (RAPR) oraz przeczytania informacji zawartych  w zezwoleniu na amatorski połów ryb wędką,  wydawanym każdemu wędkarzowi przy opłacie składek. Bezwzględnie należy zapoznać się z zawartością nadmienionego powyżej zezwolenia w zakresie określonym jako  „Odstępstwa od zasad zawartych w Regulaminie Amatorskiego Połowu Ryb na wodach Okręgu PZW w Szczecinie”.

Z lektury odstępstw, oprócz już znanych tematów jak np. zakaz połowu ryb ze wszystkich środków pływających na całej rzece Inie, dowiemy się o wprowadzeniu na wyznaczonych wodach górnego wymiaru ochronnego karpia, szczupaka, sandacza i okonia. Istotną informacją jest również zakaz posiadania i używania OSĘKI na wodach krainy pstrąga i lipienia tzw. wodach górskich.

W RAPR obowiązującym od 2016 roku można zauważyć szereg istotnych zmian jak chociażby skreślenie w dziale II. Prawa wędkującego w wodach PZW punktu 8 o treści „ Członek PZW ma prawo udostępnić współmałżonkowi, posiadającemu kartę wędkarską, jedną ze swoich  wędek do wędkowania, w granicach przysługującego mu stanowiska i limitu połowu, bez konieczności uiszczania przez współmałżonka składki członkowskiej oraz składki na ochronę i zagospodarowanie wód. Powyższe ma wyłącznie zastosowanie przy wędkowaniu dopuszczającym łowienie na dwie wędki”.  

Nie mam zamiaru przedstawiać wszystkich nowych informacji i oceniać, które z nich są mniej lub bardziej ważne. Każdy wie nad  jaką wodę się wybiera i co w związku z tym powinien wiedzieć.

Przy okazji przypominam, że okres ochronny sandacza na naszych wodach PZW trwa od 1 stycznia do 31 maja. Nie należy sugerować się wodami należącymi do Inspektoratu Rybołówstwa Morskiego( tzw. wody SUM), gdzie okres ochronny jest ruchomy w zależności od warunków występujących w danym  roku i jest w odpowiednim czasie podawany do publicznej wiadomości.

Ze względu na okres zimowy i wędkowanie na wodach mniej lub bardziej skutych lodem zachęcam również do zapoznania się z przepisami i wymogami obowiązującymi w tym zakresie. 

Pozdrawiam i do zobaczenia nad wodą.

 


5
Oceń
(13 głosów)

 

Warto wiedzieć - opinie i komentarze

okonek1235okonek1235
+1
Okręg Koszalin współmałżonek musi posiadać kartę wędkarską i opłaconą składkę członkowską ogólnozwiązkową w kwocie 75 zł, pozostałe przepisy pozostają bez zmian. (2016-01-09 17:54)
Artur z KetrzynaArtur z Ketrzyna
+3
Ci "działacze" Mocno posiwieli i owdowieli ze znieśli ten zapis o żonie. W statucie jak wół mamy promowanie wędkarstwa, a nie zniechęcanie. Nikomu nie wadził ten zapis, jak też nie szkodził. Bo przecież i tak był to jeden limit, tak wiec więcej ryb nie można było zabrać. Niech się wezmą za prawidłowe gospodarowanie zasobem ryb w wodzie itd, a nie brudnym ograniczaniem praw członków PZW. (2016-01-13 16:49)
rysiek38rysiek38
+2
Słusznie Arturze co za różnica czy łowię z żoną po ślubie kościelnym czy cywilnym czy z partnerem gejem czy z dzieckiem ,mam prawo do dwu kijkow i8 nic komu do tego kto trzyma ten drugi - ważne że jeden limit a plus taki że taka osoba (towarzysząca) pewnie lapnie bakcyla i oplaci swoją kartę tak że nie wiem w czym problem (2016-01-13 23:51)
jorgus57jorgus57
0
łącznie Artur i Rysiek mają racje . kapitalnym przykładem jest okres ochronny węgorza 15.06-15.07 i przpis chroni rybę w okresie tarła (2016-01-16 01:29)
Skowron20Skowron20
-3
Nasze PZW jest odzwierciedleniem systuacji politycznej kraju...jeszcze za czasów poprzedniego rządu! (2016-01-16 14:15)
troctroc
+3
Do kol. @Skowron20- Nie tyle za czasów poprzedniego rządu co za czasów poprzedniego ustroju. Niektórzy zdają się zapominać że jakiś czas temu nastał 21 wiek a komuna powinna być już od dawna traktowana jak przebrzmiały senny koszmar... (2016-01-18 19:28)
johan12johan12
+1
Zgadzam się z wypowiedziami ,to jakaś paranoja; będąc z rodzinką na wypadzie nad jeziorem nikomu nie wolno dotknąc kija oprócz mnie ,kasa i tak idzie z budżetu domowego ,,, (2016-01-21 20:47)

skomentuj ten artykuł