Zaloguj się do konta

Wędka Okuma Black Rock Travel Spin 213cm c.w. 10 - 35g

Dł. (m) c.w. (g) Akcja Transp.(m) Cz. Waga (g) Dolnik (cm) pX pS pT
2.13 10-35 Fast 0.58 4 138 32.0 10 25 6

Okuma Black Rock Travel Spin - Dystrybutorem OKUMY na rynku polskim jest firma Dragon. Wędzisk o nazwie BLACK ROCK to kije spinningowe jak i castingowe, a ich stylistyka bardzo mocno nawiązuje do rynku amerykańskiego, skąd dystrybutor „zapożyczył” tę serię. Jesteśmy przy Ameryce, zatem pozwolę sobie zacytować pana Ziętarskiego ( prowadzącego program V-Max), gdy prezentował Chryslera 300 C. „ Z przodu AMERYKA! Z tyłu AMERYKA! A w środku AMERYKA! „. Takie właśnie wrażenie odniosłem, gdy pierwszy raz wziąłem do ręki OKUME. ( Jak się w dalszym teksie okaże w wędce jest więcej Japonii niż Ameryki : P)
Pierwsze wrażenia po otrzymaniu wędki w sklepie bardzo pozytywne. Slim design, pokrowiec wykonany z czarnego zamszu i obszyty pomarańczową wstążką, oraz lekkość wędziska sprawiają wrażenie, że producent przyłożył się do wykonania tego kija, ale za 307 zł można było właśnie tego oczekiwać.
Travel o c.w. 10 - 35 g waży 138 gramy, przy długości 213 cm. Wszystkie wędki OKUMA BLACK ROCK powstały, przy pomocy najnowszego oprogramowania komputerowego, gromadzącego setki użytkowych informacji: począwszy od rodzajów mat grafitowych, poprzez dostępne komponenty , aż po uzbrojenie.
W blankach zastosowano konstrukcję wielomodułową, opartą o dwa rodzaje grafitu japońskiej firmy TORAY ( pisałem na wstępie, że sporo będzie Japonii. Przypomina mi się też rozmowa z kolegami którzy nie wędkują i moja reakcja na określenie wędki słowem „patyk”. TO NIE JEST PATYK TO JEST WYSOKO MODYFIKOWANE WŁÓKNO WEGLOWE !).:
 grafit o podwyższonej sztywności 40 mln (w warstwach zewnętrznych),
 grafit wytrzymałościowy 24 i 30 mln PSI (w rdzeniu i środkowej części blanku).
Dodatkowe zabezpieczenie blanku przed uszkodzeniami mechanicznymi powstało w technologii O.M.S. (Okuma Matrix Shield), która polega na nawijaniu kilku bardzo cienkich i precyzyjnie szlifowanych warstw taśmy węglowej.
Wędzisko wyposażone jest w 9 przelotek SIC, dzieloną rękojeść wykonaną z pianki EVA nawet, gdy pianka i ręka są mokre zapewnia ona pewny uchwyt. Długością dolnika 32 cm wydaje się być zbyt mała zwłaszcza, jeżeli przyzwyczailiśmy się do długich 270 cm kijów. Jednak trzyma się ją pewnie podczas wykonywania rzutów. Komponenty, takie jak pierścienie, wykonano z lekkiego tworzywa w kolorze pomarańczowym, co podkreśla ładny design. Nici na przelotkach są estetycznie położone, wyprowadzone cienką warstwą lakieru, co daje naprawdę pozytywny efekt. Uchwyt na kołowrotek z nakręcanym fore-gripem, oraz tuleją, która zabezpiecza blank podczas dokręcania stopki również pomarańczowa, wykonana jest chyba z aluminium. Na uwagę zasługują również 4 spigoty o długości 7 cm. daje to mocne, trwałe spasowanie trzech pozostałych elementów z dolnikiem. Trochę dziwne wydało mi się że nie chowają się one do końca w tulejach, ale tak musi być, tyle zrozumiałem z tego co wytłumaczył mi sprzedawca gdy odbierałem wędkię. Podczas wyginania blanku łączenia nie są przesztywnionę i łagodnie schodzi w parabolę. Blank posiada zapas mocy i osobiście określiłbym jego c.w. na 6 – 37 g. Nie miał większych problemów nawet z 40 g blachami, jednak najlepiej spisywał się, gdy stosowałem przynęty o wadze 7,5 – 30 g. Akcję wędziska producent opisał, jako FAST i ja się z nim zgodzę. Przelotek szczytowa posiada oplot, co bardzo ułatwia posługiwanie się kijem, gdyż zapobiega zaczepianiu się linki o nie zawsze dobrze wklejoną przelotkę szczytową. Jeżeli jesteśmy już przy przelotkach to na uwagę zasługuje ich rozmieszczenie na poszczególnych segmentach:
 pierwszy segment to dolnik z oczkiem na przynętę ( standard w obecnych czasach),
 drugi segment 1 przelotka,
 trzeci segment 3 przelotki,
 czwarty szczytowy segment uzbrojony w 4 przelotki.
Sprawia to, że przelotki rozmieszczone są dość gęsto w odległościach 23cm, 20cm, 17cm, 17cm, 13cm, 12cm, 10,5cm, 9,5cm. Takie ustawienie zapobiega zbyt dużym przeciążeniem kija nawet podczas holu większych ryb.
Przy okazji testów wędziska wypadałoby wspomnieć o ty, że używałem też kołowrotka Dragon Viper RD 820i, oraz plecionki Sufix Adventure 832 0.15 mm. Czy była to słuszna decyzja? Jak najbardziej tak, no może z wyjątkiem plecionki, której podczas trwających od września testów na różnych wodach kilkakrotnie uległa gałęzią pozbawiając mnie przynęty i przyponu.
Wędzisko doskonale przekazywało informacje o pracy, oraz położeniu przynęty bez względu na to czy był to wobler, obrotówka, wahadłówka czy guma. Czuć było momenty, gdy przynęta zaczyna szorować po dnie lub gdy bije na boki podczas prowadzenia, przy zastosowaniu większych obrotówek dawało się wyczuć nawet chwile, gdy skrzydełko zaprzestawało pracy.
Wędka była testowana na Wiśle, w jednym ze starorzeczy Bugu, na Bugu, na łowisku OKOŃ ( niestety trafiliśmy z kolega na nad wyraz wysoką aktywność pstrąga).
Hol ryby na kiju daje bardzo dużo frajdy zwłaszcza, gdy zdecydujemy się na hol inny niż siłowy i pozwolimy rybie się zmęczyć. Z podanym zestawem nie musimy się obawiać, że ryba się nam urwie lub uszkodzi kij.
Niestety nie nadaje się on do metody bocznego troku, jest zbyt sztywny i przynajmniej ja nie wyczuwałem na nich ataków małych okoni.
Podsumowanie:
Okuma BLACK ROCK to doskonałe wędzisko, do połowu w miejscach trudno dostępnych gdzie konary drzew i nadbrzeżne krzaki nie pozwalają wejść nam z dużo dłuższymi kijami. Jakość oraz cena na pewno przekona niejednego wędkarza. Początkującego, jak również zaawansowanego.Część tekstu, a dokładniej bardziej techniczne opisy pozwoliłem sobie zaczerpnąć z innego artykułu umieszczonego na stronię dystrybutora. Na pewno zauważyliście tez że nie wspomniałem nic o tym jak kij sprawuje się na łódce. Powodem tego jest fakt iż nie łowiłem na łódce i testowałem kij tylko z brzegu. Zapomniałem też napisać o zasięgu kija który jak na jego długość jest nad wyraz przyzwoity.

Opinie (4)

kamil11269

dobry opis - pięć [2012-10-28 14:30]

Lin1992

Ciekawy test. ***** [2012-10-31 16:48]

arto

Precyzyjny opis gratuluje pozdrawiam. [2012-12-23 18:50]

darekdziedzic

WitamMam tę wędkę w wersii dwu segmentowej , powiem jedno ... bajka , pod każdym względem bajka  [2014-06-21 23:26]

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze Internautów.

Czytaj więcej