Wędka Phenix Carabela FX-905-2

/ 22 komentarzy / 5 zdjęć


Jeśli mam być szczery, nie lubię czytać opisów sprzętu innych użytkowników po kilku wyprawach. Jeszcze często są to wyskoki na ryby, odległe w czasie. Tutaj mamy mały paradoks; ktoś może użytkować wędkę kilka miesięcy, a ja będę eksploatował ten sprzęt mocniej w przeciągu dwóch tygodni. Notabene niektórym czytelnikom wystarczą informację z pierwszych chwil spędzonych z wędką po wyjęciu jej z futerału, ale są to moim zdaniem wpisy bardziej blogowe, w stylu "co sobie ciekawego kupiłem" niżeli testy. Na pewno nie jestem wędkarzem, trzymającym swoje wędki w domu i nieźle daję im w kość nad wodą 3-4 razy w tygodniu. Oczywiście dbam o sprzęt, ale nie można też popadać w skrajności i robić sobie z wędkarstwa problemu. Drugą sprawą są też sytuację, gdy blogger jest testerem jakiejś firmy. Nie oszukujmy się, ale nikt nie napiszę o takowym produkcie złych słów, a moim zdaniem właśnie słowa negatywnie opisujące jakieś konsumpcyjne dobro są dla potencjalnych odbiorców najbardziej istotne.

Na początek opowiem o wędce z pracowni, na blanku Phenix"a FX- 905-2, uzbrojoną w przelotki z tytanowymi ramkami Fuji "LV", uchwyt FUJI SKSS, dzieloną rękojeść z okleiny korkowej. Trochę danych podanych przez producenta blanku:


Długość: 9"0"" 275,
Moc: 10-18 lb.
Akcja: Fast.
C.W: 10-33g.
Zbieżność blanku : 12.0 mm (dolnik), 2,0 (szczyt).
Waga: 93gr.

Podając te dane, warte je jakoś zinterpretować, szczególnie dla osób mniej obeznanych:

Z rozszyfrowaniem długości nie powinno być problemy, pierwsza wytyczna to stopy, druga wartość podana w centymetrach.

Moc kija podana jest w funtach; tutaj mamy do czynienia z opisem mocy linki jaką producent przewiduję, funty powinniśmy najprościej podzielić przez dwa, co da nam przybliżony wynik w kilogramach. Dla przykładu, plecionka która miałem przyjemność wygrać w majowym konkursie przy przekroju 0,16 mm byłaby za mocna bo jest opisana jako 23,5lb co w dokładnym przeliczeniu wynosi 10,7 kg. Amerykańskiej produkty wędkarskie nie są opisywane jak nasze w odniesieniu na kilogramy, ale właśnie na funty, w dodatku często nie jest podawany tam przekrój linki tylko właśnie jej moc.

Następną wytyczną jest akcja. Pisałem we wcześniejszych wpisach jak ja do niej podchodzę. Jest dla mnie dwu stopniowa. Pierwszy typ akcji to dla mnie szybkość powrotu szczytówki do swojego pierwszego pierwotnego położenia, a druga to ugięcie pod ciężarem, czytaj rybą. Dlatego krew mnie zalewa, jak ludzie piszą, że wędki sandaczowe charakteryzuje szczytowe ugięcie pod rybom. Nie wiem czy to kwestia tego, że owy wędkarz pojechał dwa razy na ryby, udało mu się złapać sandacza i kupił sobie wędkę z napisem Zander i uważa się za wytrawnego łowce tego gatunku i brakuję mu wiedzy czy po prostu na prawdę wierzy że zna się w temacie. Równie dobrze wędka może być szybka, co cechuję wędki sandaczowe, ale mieć przy tym ładne paraboliczne ugięcie (mówiąc o tym ugięciu wyceniam je w spolegliwości). W czym tkwi sekret ? W zbieżności blanku. Im patyk jest bardziej zbieżny, czyli ma mniejszą różnicę pomiędy szczytem a dolnikiem tym jego ugięcie pod ciężarem będzie bardziej skierowane ku środkowi. Dla porównania, ktoś kupi sobie wklejanke o długości 2,90 gdzie jest pałowata na dole, a u góry subtelna to jej ugięcie będzie wtedy szczytowe. Tyle, że nie będzie odczuwał bodźców w rękojeści, przez protezę. Coś za coś. Jeśli ktoś łowi łódką, może sobie kupić typowy blank pod jiga, jednoskład np. Phenixa M1, St.Croix Legend Extreme bądź coś ze stajni fishingart"u i wtedy czuję wszystko w nadgarstku i zamiast obserwować szczytówke może oglądać tyłki nastolatek na pomoście. Chodź w sumie ja wolałbym to drugie.

Jeżeli chodzi o wykończenie blanku to uchwyt SKKS jest dla mnie najlepszym rozwiązaniem. To, że jest z tworzywa a nie z metalu, w chłodne dni będzie powodowało mniejsze marznięcie naszych rąk. Można go założyć bezpośrednio na goły blank, ale u mnie została zastosowana podkładka z okleiny korkowej. Nie jest to najlepsze rozwiązanie, ponieważ w miejscu zetknięcia z kołowrotkiem, korek wyblakł i zaczął się niszczyć. Polecam drewno. Takie rozwiązanie zostało zastosowane w moim HM-X"ie, przy tym samym uchwycie. Jeśli chodzi o omotki i inne punkty łączeniowe, wędka została estetycznie wykonana. Trochę jednak we znaki dawało mi się jej nie do końca przemyślane wyważenie, gdzie trzymając wędkę w poziomie, ściągało mi ją w dół. Idę coraz bardziej ku opinii, że jeśli wędka ma być robiona ręcznie i nie ma specjalistycznego urządzenia do wyważenia, to lepiej zastosować całą rękojeść, nie dzieloną. Drugą sprawą jest zastosowanie przelotek które miały po prostu za małą średnice. Co z tego, że blank miał być maksymalnie odmulony na tytanowych przelotkach, jeśli przy wyrzucie plecionka się dusiła i w pewnym momencie wysuwanie plecionki ze szpuli gasła i naglę wabik spadał głucho na wodę. Dosłownie zrobiłem zdjęcie, gdzie przelotki praktycznie średnicowo wypadają tak samo jak w moim ultralightcie Daiwy. Pierwsza przelotka ma średnicę 2,0 cm, a szczytowa 0,3. Odległość między środkiem uchwytu kołowrotka o końca rękojeści wynosi 34 cm.

Mój kij był (dlaczego był opiszę potem) w miarę szybki, a przy tym spolegliwy. Właśnie spolegliwość jest zaskakująco duża przy jego sztywności. Aczkolwiek nie jest to kij pod jiga, będę szczery. Jeśli ktoś kupiłby ten blank z myślą o sandaczach nie byłby zadowolony. Trzymanie wędki w poziomie, ze szczytówką na wysokości czoła nie zda egzaminu. Szczytówka będzie słabo pokazywać opad, a jedynym odnośnikiem będzie plecionka. Przy cięższych główkach jednak widać opad, a nawet czuć rozluźnienie zestawu w nadgarstku, ale mówimy tutaj gramaturach przy których szczytówka kładzie się ku wodzie w momencie podbicia jej z dna, gdzie akcja szczytowa przechodzi w spolegliwą. Innymi słowy widzimy i czujemy opad, gdy przesadzimy z ciężarem przynęty, gdzie nie będziemy mogli nią odpowiednią pograć nad dnem. Powiem szczerze, że jest to mój pierwszy kij z pracowni i wybierając ten blank, zdałem się na wiedzę roadbuldera i niestety to o czym rozmawialiśmy nie zostało przeniesione na rzeczywistość. Chciałem kij pod sandacza, na główki w przedziale (15-30g) oraz kij pod troć z plaży. Wiem, że im kij bardziej uniwersalny tym gorszy do danej metody, ale chciałem po prostu wędkę pod gumy, który da też radę trotkom. Teraz już wiem, że takiego zabiegu nie da się niestety zrobić. Oczywiście zależy to też od stylu łowienia, ale jak dla mnie trudno temu kijowi przypisać konkretne przeznaczenia. W sumie chyba najlepiej łapało mi się nim na błystki wahadłowe i woblery bezsterowe, gdzie ich praca praca była wyraźnie odczuwana jednakże odległości które osiągałem tym kijem pozostawały wiele do życzenia. Kij nie ładował się tak jak powinien, co jest cechą samego blanku który po prostu nie jest typową plażową katapultą jak i przelotek tytanowych, które sprawiły że zestaw był szybszy niż przy zastosowaniu standartowych SIC"ów. Druga sprawa, że moim zdaniem miały za małą średnicę, ale tutaj zdałem się jak mówiłem na wiedzę osoby robiącej tą wędkę. Sam sobie trochę zaprzeczyłem mówiąc z uśmiechem, bo uzbroiłem niesandaczowy blank, w sandaczowe wykończenie i próbowałem nim łapać na plaży. Wiem, że masło maślane ale po prostu powiedziano mi, że w tej długości nie znajdę lepszego sandaczowego blanku, a i on obsłuży też doskonale plażowy spinning. Nie byłem z tą wędką jednością. Tutaj paradoks, wędka szyta na miarę okazała się mniej do mnie przystosowana, niż później zakupiona Dragon HM-X Hunter.

Piszę, to wszystko też po to aby osoba która chciała zainwestować w wędkę z pracowni nie popełniła takiego błędu jak i zapoznała się wcześniej z tematem. Poczytała opinie, poszperała na forum, a nawet zgłosiła się z pytaniami do bardziej doświadczonych kolegów. Druga sprawa, nie doradzam mniej doświadczonym kolegom, wydawać tyle pieniążków na taki sprzęt a wcześniej kupić sobie nawet używane wędki z pracowni i zobaczyć po prostu co nam pasuję. Ja się na tym nie znałem, zdałem się na widzę osoby budującej tą wędkę. Zapłaciłem jak to się mówi frycowe, pozytywem jest to, że moja wiedza po tej przygodzie wzrosła. Nie chcę nikogo obwiniać, pewnie wina leży po obu stronach może też po prostu źle wyraziłem swoje wymagania co do kija.

Wcześniej użyłem sformułowania "była". Jak tu ująć, dni tej wędki zostały policzone. Wiem, że zabrzmiało zgrozą ale połamałem swojego Phenix"a. Oczywiście nie w przypływie złości o kolano, chociaż też miałem takie fantazję gdy kij mi po prostu nie leżał, ale na rybach na łódce kilka dni temu. Pływaliśmy posandaczować, spływaliśmy powoli na pomost gdy włączył mi się tryb łowcy i na niskim biegu płynąc przy brzegu wykonałem rzut, niestety zahaczając o podwodny konar. Wtedy niestety kolega popijający browarka nie zauważył tego zajścia i przyśpieszył. Hamulec miałem zaciśnięty na beton (tutaj moja głupota), plecionka 0,14 i strzał. Przyśpieszenie było tak gwałtowne, że wędkę prawie wyrwało mi z rąk, usłyszałem tylko strzał i jeden ze składów wylądował wy wodzie. Gdy go wyłowiłem zobaczyłem, że mój Phenix trochę się skrócił a hamulec został uszkodzony. Po tym zdarzeniu, przywiązałem koledze do nogi kotwice i wyrzuciłem za burtę. A tak na poważnie to z blankiem już nic nie zrobię, nie naprawie go. Ale przyznam że ciekawie pękł. Co do kołowrotka wymieniałem powyginaną blaszkę od hamulca na tą od Caldii i działa. Teraz mów Luvias będzie jedyny w swoim rodzaju. Co do Phenix"a, to powiem szczerze, że go nie lubiłem. Szkoda mi było tylko mojego kołowrotka, który kolejny raz uświadomił mnie w przekonaniu że dużo już przeszedł i jeszcze więcej przejdzie. Cóż z początku byłem załamany, ale z drugiej strony to jest piękno naszego sportu, niekiedy nieobliczalnego. Jednego dnia zatnę pięknego srebrniaka, a drugiego popsuje sobie po bezrybnym dniu sprzęt. Zobaczymy, jak z reklamacją. Przejdę się do prawcowni i zobaczymy co da radę wymajstrować. Z tego co wiem , Phenix daje dożywotnią gwarancję na blanki, zobaczymy jak zresztą elementów.

To by było na tyle. Chciałem podziękować Tomkowi (Tomas81) za rady które mi udzielił.


Pozdrawiam

Bartek

 


4.8
Oceń
(23 głosów)

 

Wędka Phenix Carabela FX-905-2 - opinie i komentarze

okiem_sandaczaokiem_sandacza
0
I to jest jeden z niewielu wpisów ,które ostatnio chciało się czytać na wedkuje.pl ! Należy się ***** (2014-06-16 11:32)
okoniowy_bartusokoniowy_bartus
0
Wielkie dzięki za miłe słowa ; ) (2014-06-16 11:45)
SVTSVT
0
Sam początek wpisu genialnie ujęty.(w stylu "co sobie ciekawego kupiłem" niżeli testy). W końcu ktoś napisał prawdę. 5* za śmiałość. (2014-06-16 12:02)
DelTor0DelTor0
0
Szczery opis ;) Troche przeszedles z tym kijem i faktycznie nie trafiles z zakupem. Bardzo dobry material tez dla wszystkich zainteresowanych wedkami hand made. Jesli ktos sie decyduje na taka wedke to najlepiej zaczac od czegos podstawowego a nie od topowych blankow tytanow itd. Zaczac od batsona czy MHX i jak sie spodoba, wyczuje sie wedke i zdobedzie troche wiedzy to wtedy mozna sie pokusic o cos lepszego :D (2014-06-16 14:14)
okiem_sandaczaokiem_sandacza
0
Haa:D I nawet na główną trafił z czego się cieszę , bo jeszcze raz powiem ,że artykuł wartościowy i można wynieść dla siebie przestrogę dotyczącą wędek a i do tego odetchnąłem bo po lekturach kołowrotków z lidla ,skrobaczek o przepraszam właściwie obieraczek do ryb miałem mieszane uczucia co do poziomu wpisów ,które zalały wedkuje.pl (2014-06-16 18:16)
nizgornizgor
0
Taak, artykuł w swoim temacie bardzo dobry. Jednak zabawa w takie blanki to bardziej gadżeciarstwo, dla mnie strata pieniędzy i jaranie się nie wiadomo czym. Jakieś 30 lat temu na sandacze i ogółem drapieżniki nie były potrzebne tego typu wynalazki. Obecnie wędkarstwo zżera choroba, jeden z drugim prześciga się kto ma droższy i lepszy. bzdeta totalna, za dwie stówy kupi się kij, który poradzi sobie z każdą rybą. sandacz śmiej się śmiej, ja się smieję z wpisów Twojej dziewczyny to dopiero jest niski poziom i ściema. (2014-06-16 20:24)
rafal-idlerrafal-idler
0
Ciekawie się to czytało:) Nieszablonowy opis testu ;) Poruszyłeś też kwestię akcji wędziska...dla Ciebie dwustopniowej (choć następnie użyłeś innego sformułowania i wybrnąłeś z kłopotu). Sam nie jestem tu autorytetem ale "fachowcy" ko każdego blanku/wędziska określają dwie cechy: 1)akcja - czyli jak szybko po wymachu szczytówka wraca do położenia wyjściowego (neutralnego czy też spoczynkowego); oraz 2) ugięcie - czyli jak blank/wędzisko zachowuje się pod obciążeniem. Warto żeby szczególnie początkujący wędkarze poznali różnicę w tych dwóch parametrach. (2014-06-16 20:43)
okoniowy_bartusokoniowy_bartus
0
Chłopaki spokojnie, jak najbardziej rozumiem Twoje przesłanie kolego Nizgor i z logistycznego punktu widzenia przyznam Tobie rację. Nie potrzeba wygórowanych cen aby łowić skutecznie ryby, sam zresztą używam wędek za "dwie stówy" i przyznam że świetnie mi się na nie łowi. Jednak nie o to chodzi. Na pewno nie chodzi o lans i o to, żeby więcej zapłacić niż kolega; w sumie raczej o to żeby tak zakombinować żeby mieć to samo a taniej. Ale wracając do wątku, spiningista szuka nowych bodźców i sprzętu coraz to doskonalszego pod dane warunki, jak karpiarz nowych smaków kulek. Szczególnie jeśli ktoś ma w sobie nutkę perfekcjonisty (sam tak i przyznam szczerze, że nieraz dla siebie samego jestem upierdliwy).Poza tym dużo fajniejszą frajdę ma ten, kto zgłębia wiedzę hand madu i uda mu się łowić ryby. Porównam to do modelarstwa które jest także moją pasją. Dużo fajniej jest złożyć samemu model samolotu i nim posterować, niż kupić gotowca w sklepie. A jeśli chodzi o same pieniążki, to jeśli kogoś stać to fajnie. Tym bardziej że może zrobić sobie własny projekt jedyny w swoim rodzaju. Jedni wydają na samochody. I teraz kłóć się z człowiekiem który ma Ferrari jeśli mógłby jeździć do pracy Fiatem Panda. (2014-06-16 20:52)
okoniowy_bartusokoniowy_bartus
0
Mówiąc o akcji dwustopniowej, miałem na myśli to co zaznaczyłeś; czyli szybkość szczytówki i pracę pod rybą. Przy odrobinie szczęścia jeśli odpowiednio pogramy tą szczytówką, poczujemy drugi stopień akcji przy walczącej rybie. Dlatego połączyłem obie te wytyczne. Potem opisałem dokładnie o co mi chodziło przy pierwszym typie owej akcji, jak i drugim czyli napisałem to samo co Ty. ; ) (2014-06-16 21:04)
u?ytkownik180436u?ytkownik180436
0
sandacz śmiej się śmiej, ja się smieję z wpisów Twojej dziewczyny to dopiero jest niski poziom i ściema. [2014-06-16 20:24]Dokładnie!Do tego robi się niesamowicie aktywna jak zaczynają się konkursy,do tego kłamie,że wędkuje.Brak słów. (2014-06-17 17:03)
u?ytkownik32263u?ytkownik32263
0
Bartku aż mi się głupio zrobiło za te podziękowania:) Bardzo dziękuję. Natomiast Twoja recenzja mnie bardzo zaskoczyła gdyż niesamowicie uczciwie do niej podeszłeś. Choć dobrze wiedziałem że patyk niestety Ci nie leży. Więc chcąc niechcąc wręcz jestem zmuszony ;-) wystawić Ci 5*****. Pozdrawiam i życzę aby HM-X Ci się dużo lepiej sprawował niż Karabela:) (2014-06-18 18:10)
u?ytkownik180436u?ytkownik180436
0
To są właśnie HAHD-MADY , a dokładniej SRAND-MADY.Nigdy w życiu tego chłamu nawet z najlepszej pracowni. (2014-06-18 21:55)
u?ytkownik180436u?ytkownik180436
0
Są wędki firmowe ręcznie składane,które można kupić ale nie jak na tym forum,zebrało się paru zielonych kompletnych amatorów,naczytali się w necie tego i tamtego i oni wielcy składacze wędek.Pfff jeszcze chcą aby chwalić ich te gó.....a (2014-06-18 21:59)
marciin 2424marciin 2424
0
Szczerze opisana przestroga na podstawie swoich doświadczeń zawsze powinna być doceniana . Pozdrawiam Bartku i oczywiście zostawiam ***** :) (2014-06-19 10:43)
okiem_sandaczaokiem_sandacza
0
Łukasz to pokaż co Ty potrafisz:) Złóż wędkę , zrób jakąś przynętę , pokaż Twoje łowy :) Bo jak na razie Twój blog i komentarze cechują się wyjątkową frustracją;) Ale przydają się tacy ludzie jak Ty ,przynajmniej jest wesoło:) (2014-06-19 13:37)
u?ytkownik180436u?ytkownik180436
0
Mi dzieciaku jest wesoło jak czytam co wypisuje twoja śmieszna dziewczyna,oczywiście jak zbliżają się konkursy na portalu.Jesteś tak samo śmieszny jak i ona. (2014-06-21 10:19)
u?ytkownik180436u?ytkownik180436
0
I napewno potrafie więcej jak ty dzieciaku,ja przynajmniej nie biorę ryb od rybaków i nie robie sobie z nimi zdjęć ,tak jak to jest w twoim wypadku i udajesz,że złowiłeś wtawiając na portal zdjęcie szczawiu. (2014-06-21 10:31)
okiem_sandaczaokiem_sandacza
0
Hahaha uwielbiam Cię;) (2014-06-23 15:08)
TomekooTomekoo
0
Świetny wpis Bartek , szkoda wędki współczuję . Piękne foty , szczególnie ten srebrniak mnie zaintrygował :D ***** (2014-07-01 11:00)
grzegorz notgrzegorz not
0
Przydatny wpis...zadziałał jak kubełek zimnej wody wylany na głowę 😊 (2014-07-06 15:31)
graf74graf74
0
Tomas81 trzeba powiedzieć krótko zna się na temacie. Ostatnio miałem przyjemność z nim wędkować na Wiśle i obejrzeć jego sandaczową szpadę, i koledzy muszę powiedzieć "szacun" przez duże "S". Pięknie ją wykonał no i ten dolnik! Dla mnie mistrzostwo świata. Od razu dałem mu swój kijek dragona, żeby mi uzbrojenie przelotek przerobił. Bo średnica starowej jak dla mnie była o wiele za mała. Zobaczymy jak mu pójdzie. Jakbym miał więcej kaski zamówiłbym od razu u niego pod siebie jakiś kijek. Pozdrawiam (2014-07-14 15:42)
Maciek SzczukaMaciek Szczuka
0
Bardzo fajna wędka pewnie w RodMas-ie zrobiona super blanki też w swoim arsenale mam Phoenix-a Tx-713s (2014-11-27 16:32)

skomentuj ten artykuł