Wędkarska łódż wiosłowa

/ 4 komentarzy / 5 zdjęć


WĘDKARSKA ŁÓDZ WIOSŁOWA.

W felietonie „Wyprawa na irlandzkie Lough Derg” wspomniałem o łodzi jaką dysponował przewodnik, która fantastycznie trzymała się na wodzie pomimo silnego wiatru i wysokiej fali. Była to łódka wiosłowa typowo wędkarska długości 5,20m, przeznaczona do wędkowania na rzece i jeziorach (rowing boat). W dniu dzisiejszym powróciłem do tematu zacząłem szukać w Internecie danych dotyczących wiosłowych łodzi wędkarskich. Natrafiłem na różne cacka, ale szczególna uwagę zwróciłem na konstrukcje drewniane podobne kształtem do łodzi przewodnika, które dla mnie są po prostu wyżynami szkutnictwa. Znawcy uważają, że jeżeli chcemy zbudować łódź o małym ciężarze, a jednocześnie dużej wytrzymałości to właśnie drewno jest najlepszym materiałem. Drewno bardzo dobrze absorbuje wibracje jest ekologiczne, a nade wszystko drewno wygląda bardzo dobrze. Można by wręcz powiedzieć, że taka łódź ma duszę. Na uwagę zasługuje możliwość uniwersalnego wykorzystania łodzi w zależności od ilości wędkujących i techniki wędkowania. Umożliwiają to odpowiednio zabudowane ławki i przystosowane otwory na dulki w trzech miejscach, a także obszerna ławka w części rufowej. Stabilność oprócz samego profilu łodzi dodatkowo zapewnia stępka występująca tutaj w postaci belkowej. Myślę, że zdjęcia mówią same za siebie.
zdjęcia z google
http://www.google.pl/images?hl=pl&biw=1596&bih=697&q=rowing+boat&wrapid=tlif130112846699511&um=1&ie=UTF-8&source=univ&sa=X&ei=E6WNTYOcG9O3hAeIvOy7Dg&ved=0CFUQsAQ

 


3.6
Oceń
(17 głosów)

 

Wędkarska łódż wiosłowa - opinie i komentarze

Artur z KetrzynaArtur z Ketrzyna
0
Czy drewniana łódka jest najlżejsza i najwytrzymalsza? Nie łódki z włókna węglowego są dużo wytrzymalsze i lżejsze choć za drogie dlatego nie spotykane. Zaś z włókna szklanego jak i aluminiowe są lżejsze i wytrzymalsze. Do tego nie wymagają co rocznej konserwacji i nie są tak podatne na uszkodzenia.
Co fakt łódka drewniana ma to coś. W mojej rodzinie było sporo drewnianych łodzi (ze sklejki i szkieletu drewnianego). Żadna mimo co rocznej konserwacji nie wytrzymała dłużej niż 10 lat bez remontu. A z włókna szklanego mają i po 20 lat i są jeszcze w użytku, i jeśli były szanowane to prawie nie zestarzały się i posłużą jeszcze 20 lat.
Żadna drewniana nie wytrzyma tyle, a remonty przekroczą koszt kupna nowej.
(2011-04-07 21:49)
u?ytkownik67361u?ytkownik67361
0

Artur ma rację.

Pochodzę z Zegrza i od dziecka pływalem na drewnianych pychówkach.

Drewno jest materiałem naturalnym / kiedyś powszechnie dostępnym/ i posiada naturalną

pływalność.

Teraz pływam i wędkuje po Odrze na łódce aluminiowej.

Dużo tam kamieni.

Biorąc pod uwagę cenę i wytrzymałość oraz łątwość utrzymania, uważam że jest to optymalny materiał na łódke rzeczną do wędkowania.

P.S. Potocznie mówi się łódka aluminiowa.Dokładnie robi się je ze stopu aluminium-magnez-mangan który ma 75 % wytrzymałości stali.

(2011-04-08 08:30)
marek-debickimarek-debicki
0
 

Cytat z jednego z forum związanych ze szkutnictwem "Mnogość różnego rodzaju nowoczesnych klejów, impregnatów, lakierów i farb sprawia, iż na konserwację drewnianej jednostki poświęca się dziś tyle samo czasu, co na pielęgnację kadłuba laminatowego. Poza tym drewniane jachty mają ten niepowtarzalny urok.". Więc coś wtym jednak musi być!!!

(2011-05-15 22:06)
BanitaBanita
0
To prawda, że artykuł ten Marek napisał prawie rok temu, ale ja czytam go pierwszy raz i bardzo mnie zaciekawił. Tak jak zaznaczył Marek jest to łódka typowo wiosłowa i pięknie wykonana w Polsce jest paru producentów takich i podobnych łódek drewnianych jednak są bardzo drogie. Produkcja takich łódek to majstersztyk, musi być odpowiednie drewno i to kilka gatunków o odpowiedniej wilgotność i naturalnie suszone (sezonowane). W dzisiejszych czasach mamy takie materiały i metody do konserwacji drewna, że trwałość drewna dorównuje trwałości laminatu i jeśli będziemy odpowiednio dbać o taką łódkę równie długo nam posłuży jak łódka z laminatu. (2012-02-06 21:10)

skomentuj ten artykuł