Wędkarska fotografia
Piotrek Jezier (jezier)
2013-04-04
Za namową Pana Krzysztofa, forumowej braci bardziej znanego pod nickiem adler postanowiłem opisać podstawowe elementy związane z robieniem zdjęć w czasie naszych wypraw wędkarskich. Fotografią zajmuję się od dawna, głównie analogową (czyt. na kliszy) która mimo postępu technologicznemu nadal jakością wyprzedza rozwiązania cyfrowe które także od czasu do czasu praktykuje. Nie będę opisywał sposobów trzymania ryby czy pozy którą przyjmie model trzymający źwierza. Zajmę się raczej doboru tła, oświetlenia, kadrowania, ustawieniem aparatu i funkcji w nim.
1. Dobór tła. Tło typowo wędkarskiego zdjęcia powinno być wolne od zabudowań, śmieci w krzakach i innych rzeczy które będą odwracały uwagę oglądających od naszego okazu. Tłem może być jezioro w blasku słońca, rzeka z połyskliwym nurtem a także tła neutralne, plaża (piach), kamienisty brzeg. Ilu ludzi na świecie tyle pomysłów. Najważniejsze żeby to właśnie ryba była na pierwszym planie.
2. Oświetlenie. Idąc na ryby chyba nikt nie zabiera ze sobą drogiej lustrzanki z obiektywem dobrej jakości z genialnymi powłokami przeciwodblaskowymi i zestawu lamp studyjnych. Podstawowa zasada – nie robimy zdjęć pod słońce, takie zdjęcia często są wyblakłe oraz pełne flar od promieni słonecznych które załamują się wewnątrz tubusu obiektywu. Najbezpieczniej słońce mieć za plecami lub lekko z boku. W przypadku gdy nie ma słońca, jest pochmurno mamy sprawę ułatwioną, chmury są doskonałymi dyfuzorami, tworzą naprawdę miękkie światło – tj. takie które nie rzuca ostro zarysowanych cieni, nie razi nas w oczy. W taką pogodę niemożliwe jest zrobić źle oświetlone zdjęcie. Pozostaje jeszcze fotografowanie w nocy, wieczorami, wcześnie rano. Tak jak wcześniej jej nie potrzebowaliśmy tak teraz musimy użyć lampy błyskowej. Bezpośrednie światło lampy powoduję często przepalenia zdjęcia ( białe, świecące się czoło, biały brzuch rybki, czy wręcz białe plamy na ciemnych fragmentach naszego ubioru), zdecydowana większość z nas na ryby zabiera najzwyklejszy cyfrowy kompakt który nie ma możliwości regulacji siły ani kąta błysku. W takim przypadku aby skutecznie zmiękczyć światło błyskowe należy przyłożyć 1 lub 2 warstwy chusteczki higienicznej na lampę błyskową. Takie światło skutecznie i równomiernie oświetli nas, rybkę i część tła bez obawy o przepalenia. Skutecznym rozwiązaniem będzie przyklejenia 1 warstwy chusteczki na taśmę klejącą i dokładanie drugiej w razie potrzeby. Niektóre aparaty mierzą światło także poprzez lampę więc będzie potrzebna korekcja ekspozycji, w aparatach oznaczona literami EV, może być dodatnia lub ujemna, przy użyciu chusteczki należy zastosować dodatnią (+1,+2).
3. Kadrowanie. Większość zdjęć z rybami jakie wiedziałem było zrobione z zastosowaniem tak zwanego kadru centralnego, czyli model z rybką na samym środku zdjęcia. Nic temu kadru nie brakuje ale czemu nie poeksperymentować z czymś wyszukanym. Jeżeli mamy malownicze tło za sobą warto go pokazać nie odwracając uwagi od naszej zdobyczy. Możemy zastosować regułę mocnych punktów – 4 punkty w których możemy umieścić fotografowany obiekt, ciężko trochę to przedstawić słowami, mam nadzieje że na zdjęciach wszystko będzie czytelne.
4. Ustawienie aparatu. Do ustawienia naszego aparatu możemy użyć statywu lub człowieka. Statywem może być wszystko, cegła, drzewo, dach samochodu i tp, oczywiście można iść na łatwiznę i zastosować prawdziwy statyw fotograficzny, Najtańszy z allegro powinien się nadać, w końcu musi dźwigać tylko mały kompakcik a nie ciężki pro aparat, ciekawym rozwiązanie jest statyw o nazwie gorillapod, dzięki niemu możemy aparat umieścić praktycznie wszędzie, nawet na własnej podpórce. No i człowiek, człowiek z wyobraźnią, człowiek z nieszablonowym podejściem, człowiek z poczuciem estetyki – taki człowiek do robienia zdjęć na rybach byłby skarbem ale wystarczy zwykły człowiek ze sprawną przynajmniej jedną ręką do naciśnięcia guzika.
5. Ustawienia aparatu. Najprzydatniejszymi funkcjami będzą:
Samowyzwalacz – wiadomo
Korekcja ekspozycji (EV) – nasze zdjęcia będą jaśniejsze (+) lub ciemniejsze (-)
Tryb priorytetu przysłony (różnie oznaczony w różnych aparatach) – im mniejszą liczbę przysłony ustalimy tym bardziej rozmyjemy tło za sobą,
Mam nadzieje że po przeczytaniu tego tekstu wielu z was spojrzy inaczej nie tylko na zdjęcia wędkarskie ale na fotografię w ogóle. Mam nadzieję że informacje zawarte w artykule przydadzą się choć jednej osobie w przyszłości. W razie pytań, niejasności, rozwinięcia jakiegoś zagadnienia lub porady fotograficznej jestem cały czas dostępny i gotowy udzielić wyczerpującej odpowiedzi.
PS. Pamiętajmy że ryby najlepiej oddychają w wodzie więc sprzęt fotograficzny powinniśmy przygotować wcześniej.
Pozdrawiam
Piotrek J.