Zaloguj się do konta

Wędkarskie ABC... cz.I

AKWEN - określona część obszaru wód, odpowiednik terenu na lądzie.

AMORTYZATOR - urządzenie zabezpieczające zestaw przed zerwaniem. Używany w przypadku korzystania z lekkiego i delikatnego zestawu w celu zabezpieczenia go w przypadku ataku większej, silnej ryby. Stosowany w łowieniu wyczynowym.

BŁYSTKA - sztuczna przynęta spinningowa wykonana z metalu, błystki wirowe składają się z korpusu i skrzydełka obracającego się wokół osi błystki.

BRODA - wielokrotne splątanie się żyłki w trakcie wyrzutu żyłki z przynętą przy użyciu kołowrotka, najczęściej przyczyną powstania jest niestaranne nawinięcie żyłki na szpulę.

CIĘŻAREK - ołowiany obciążnik który pozwala rzucić cały sprzęt na określoną długość, służy do utrzymywania się spławika w pozycji pionowej.

CYKADA - najgłośniejszy owad świata, jego imitacja używana jest jako przynęta spinningowa. Stosowane zarówno w rzekach, jak i w jeziorach. Charakteryzują się bardzo skutecznym oddziaływaniem na linię boczną drapieżników wywołując falę hydroakustyczną.

DOTYK - sposób łowienia ryb polegający na dotykaniu przynętą i prowokowania ryb żerujących pod samą powierzchnią wody.

EKOLOGIA - dział przyrodoznawstwa zajmujący się badaniem zespołów organizmów żywych oraz ich powiązania z otoczeniem.

EKOSYSTEM - układ biologiczny obejmujący żywe organizmy wraz z ich nieożywionym środowiskiem np jezioro.

EUTROFIZACJA - proces starzenia się zbiorników wodnych pod wpływem substancji użyźniających.

FEEDER - technika wędkowania, w której wskaźnikiem brań jest drgająca szczytówka wędziska, w zestawie zaś zamontowany jest koszyk zanętowy.

GLONY - najprostsze rośliny samożywne, jedno lub wielokomórkowe, o dużej różnorodności formy i zróżnicowania wielkości.

GŁÓWKA - budowla wodna, prowadzona od brzegu w kierunku środka dla ochrony brzegu lub odpowiedniego skierowania nurtu.

GÓRKA PODWODNA - wybrzuszenie dna bogato pokryte roślinnością, miejsce doskonałego połowu.

GRUNT - odległość na żyłce pomiędzy haczykiem a spławikiem.

GRUNTOMIERZ - ciężarek przywiązany do końca żyłki i spuszczony na dno, służący do precyzyjnego określania głębokości wody na łowisku.

HACZYK - niezbędny przyrząd do połowu, służy to zacinania i wyciągania ryb do brzegu, wiąże się go na końcu żyłki.

HAMULEC - hamulec kołowrotka - element amortyzujący mający za zadanie wspierać wędkarza podczas holu ryby i pozwalać na płynne wysnuwanie żyłki - przy zamkniętym kabłąku. Winien się charakteryzować jak najszerszym zakresem regulacji siły hamowania i ten parametr decyduje o jego jakości. Obecnie można wyróżnić dwa popularne rozwiązania: hamulec usytuowany na szpuli i hamulec dolny umieszczony na tejże części korpusu.

HOL - wędkarskie określenie wyciągania z wody ryby zaczepionej na wędce, polega na zwykłym uniesieniu zdobyczy w gore, przez podniesienie wędziska.

IKRA - jaja które ryby składają podczas tarła.

JĘTKA - owad którego używa się jako przynęty, żyje kilka godzin.

KALENDARZ WĘDKARSKI - spis dni, w którym zaznaczone są orientacyjne okresy tarła i najlepszych połowów ryb.

KARDYNAŁ - potoczna nazwa grubego lipienia. Nazwa ta przylgnęła do niego z powodu występowania intensywnie purpurowej barwy w jego płetwie grzbietowej (czyli w chorągwi).

KIWOK - czujnik brań stosowany w wędkarstwie pod lodowym. Doskonałe, czułe kiwoki robione były ze szczeciny dzika. Obecnie na rynku dostępne są znacznie trwalsze czujniki wykonane z tworzyw sztucznych

KOŁOWROTEK - urządzenie mechaniczne służące do magazynowania i zwijania żyłki, żyłka magazynowana jest na specjalnej szpuli a może być nawijana przez obrót samej szpuli lub obrót specjalnego kabłąka wokół szpuli nieruchomej.

KOTWICA - haczyk z trzema lub dwoma ostrzami. Służy do połowu drapieżnych (na żywca) oraz do uzbrajania woblerów.

KULA WODNA - rodzaj spławika w kształcie kuli; wykonana z przeźroczystego tworzywa. Wyposażona jest w dwa zamykane otwory służące do napełniania jej wodą. Nadaje się między innymi do zastosowania w przepływance powierzchniowej; również na łowienie zwykłą wędką za pomocą sztucznej muchy.

LARWA - służy wędkarzowi jako dobra przynęta.

LINIA BOCZNA - rząd otworków z boku ciała ryby. Prowadza one do kanalików, w których znajdują się narządy linii bocznej, czyli swoisty narząd zmysłu. Za jego pomocą ryba odczuwa najdrobniejsze zmiany ciśnienia i temperatury.

LITORAL - inaczej strefa przybrzeżna. Część jeziora, w której skupia się większość organizmów roślinnych i zwierzęcych, przebiegają tam najważniejsze procesy życiowe.

ŁAWICA - skupisko ryb najczęściej jednego gatunku, lub cześć dna wyniesiona ponad pobliskie głębie.

ŁOWISKO - akwen wodny gdzie można łowić ryby.

MEANDER - inaczej zakole rzeki, o kształcie przypominającym pętlę, charakterystyczne dla rzek nizinnych.

MIMIKRA - zjawisko ochronnego upodobania się zwierząt do elementów środowiska lub do innych zwierząt. Wśród ryb jednym z przejawów mimikry jest dostosowanie barwy grzbietu do koloru dna, co utrudnia ich wypatrzenie.

MORMYSZKA - przynęta stosowana w wędkarstwie podlodowym. To specjalnie ukształtowana kropla metalu (najczęściej ołowiu, wolframu, cyny) z wtopionym haczykiem i dziurką do wiązania żyłki. Owa dziurka jest zrobiona po przeciwnej stronie haczyka. Połów mormyszką wymaga delikatnego sprzętu i sporych umiejętności w posługiwaniu się nią.
Materiał napisany z Książki Wędkarskiej którą to dostałem od swojego Wuja Zbigniewa, gdy zaczynałem swoją przygodę z Wędkarstwem.

Opinie (11)

ryukon1975

Dobrze ,ale teraz trzeba się skoncentrować na każdym poszczególnym temacie żeby początkujący coś z tego zrozumieli.Dla starych wyjadaczy to elementarz.:) [2011-02-26 11:15]

rafall193

Bardzo fajnie opisane 5 [2011-02-26 13:09]

mohamed

Ukończyłem tech.Rybactwa Śródlądowego i większość z tych pojęć miałem w szkole ale część już zdążyła wyparować z głowy,gdyz nie pracuję w zawodzie.Nie zła lekcja powtórzeniowa.Oczywiście 5-eczka.Pozdrawiam.

[2011-02-26 13:39]

blutu

Ja też daję pięć. Pozdrawiam. [2011-02-26 14:06]

nanus

Witam

Piąteczka kolego i pozdrowienia, ciekawe ciekawe.

[2011-02-26 15:37]

fokus59

fajne ciekawostki piątka z plusem [2011-02-26 17:04]

pawel2008

Ciekawy słowniczek, na pewno przyda się początkującym wędkarzom i nie tylko, pozdrawiam [2011-02-26 17:32]

użytkownik

Piąteczka za opis

Pozdrawiam

[2011-02-26 18:53]

użytkownik

Witaj Jarku ale żeś wymyślił artykulik no jestem pełen podziwu twojej pomyslowości,odemnie piąteczka bardzo ciekawy pomysł no i fajne przypomnienie>pozdrawiam [2011-02-26 22:48]

Bilis1090

no no :D fajna lekturka dla początkujących z wędkarstwem :D  teorię niech właśnie przyswajają sobie w zimę a za praktykę wiosna lato jesień :D chcącym zacząć z wędkarstwem bardzo polecam książkę Macieja Zdzienickiego pt. '' Wszystko o wędkarstwie - czyli jak złowić dużą rybę". Idealna książka dla początkujących :D [2011-02-27 11:02]

Quba93

początkujący wędkarze na pewno skorzystają na takich poradach, może i ja teżczekam na kolejne części;d 5 oczywiście [2011-02-27 18:05]

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze Internautów.

Czytaj więcej