Zaloguj się do konta

Wędkarskie zrób to sam - rady dla wędkarzy

Jeśli kupiłeś już podstawowy zestaw do łowienia, zapragniesz oczywiście natychmiast coś złapać. Powoli-najpierw musisz znaleźć dobre miejsce,postaraj się o potrzebne zezwolenie i naucz się, jak złożyć sprzęt. Najlepiej popros znajomego wedkarza lub kolege, by polecil ci łowisko ze stojaca woda lub rzeka o wolnym nurcie,z duza liczba malych ryb. Na poczatkuj staraj sie unikac szybko plynacych rzek i kanałow. Tam warunki polowu sa wiele trudniejsze.

Musisz dowiedzieć się, jakie zezwolenia są wymagane. Na niektórych wodach łowi się bezpłatnie, na innych trzeba kopic licencje.Są tez zbiorniki dzierżawione przez towarzystwa wędkarskie. Niezależnie od miejsca połowu, musisz mieć ważna kartę wędkarska. Łowiska najbardziej popularne wśród wędkarzy rozpoznasz po zniszczonym brzegu. Warto jednak na własna rękę znaleźć sobie jakieś dobre miejsce i wykorzystać swoja wiedzę o zbiornikach wodnych.

Znając łowisko z charakterystycznymi elementami. Mogą to byc zwisajace drzewa, zarośla , trzciny lub lilie wodne. Tam właśnie ryby znajdują naturalne schronienie i odpowiadajace im pożywienie. Zbliżaj się do wody cicho i spokojnie. Ryby są wrażliwe na hałas i wibracje. Widza tez kontury przedmiotów ,stąpaj wiec ostrożnie nie rzucaj sprzętu,tylko delikatnie połoz go na ziemi.

SKŁADANIE SPRZĘTU
Przede wszystkim rozłóż podbierak. Wielu początkujących wędkarzy traci duże ryby,ponieważ o tym zapominają.

PODPÓRKA-umieść ją nad samym brzegiem wody,tak by podpierała przednia cześć wędki.

WĘDKA I KOŁOWROTEK- rozłóż wędzisko tak by przelotki znajdowały się w Lini prostej. Nałóż kołowrotek pod spód górnej części rękojeści. Podstawę kołowrotka obejmij palcami,a uchwyt wędki podtrzymuj przedramieniem.

ŻYŁKA- zwolnij blokadę, tak by kołowrotek swobodnie wypuszczał żyłkę przy zamkniętym kabłąku. Przewlecz ja przez wszystkie przelotki i uważaj, by nie oplatała wędki.Wyciągnij żyłkę z zapasem równym długości wędziska.

SPŁAWIK- przewlecz żyłkę przez oczko przy podstawie spławika.Pamiętaj, ze wagglery proste o grubej końcówce stosuje się podczas łowienia w rzekach, a wagglery z cienka końcówka- na wodach stojących. Każdy powinny obciążać śruciny typu 3AAA.

ŚRUCINY- prawie cały ciężar 3AAA powinien znajdować się u podstawy spławika(ciężar potrzebny przy zarzucaniu). Delikatnie zablokuj spławik śrucinami: jedna typu AAA tuz nad oczkiem spławika,a pod oczkiem jedna AAA, jedna BB, jedna nr.1 i jedna nr.4. Zostanie ci jedna śrucina nr.4, która powinieneś założyć później (pomiędzy spławikiem i haczykiem).

HACZYK- zrób pętelkę na końcu żyłki i załóż haczyk nr 18 na przyponie. Przewlecz haczyk przez oczko obciążnika, po czym ostrożnie wetknij go w korek.

USTAWIENIE HAMULCA

Zablokuj żyłkę i trzymając w jednej ręce obciążnik przygnij wędkę. Następnie stopniowo zwalniaj blokadę, do momentu,gdy żyłka zacznie schodzić z kołowrotka. Podczas łowienia dużych ryb technika ta zabezpiecza przed zerwaniem się żyłki. Nigdy nie należy ustawiać hamulca dokładnie na granicy wytrzymałości żyłki, zawsze warto zostawiać zapas.

SPRAWDZANIE GŁĘBOKOŚCI

Zawsze najpierw sprawdź głębokość wody, by zdecydować, czy łowić z dna, czy powyżej.Trzymaj wędkę przed sobą pod katem 45 stopni.Spławik wraz z obciążnikiem powinien znajdować się w odległości ok. jednego metra od końcówki wędki. Sprawdź, czy hamulec jest dobrze ustawiony. Złap żyłkę palcem wskazującym powyżej kabłąka, a wolna ręką go otwórz. Delikatnym ruchem zarzuć spławik z obciążnikiem i zwolnij żyłkę. Wyczucie, kiedy wypościć żyłkę,przychodzi z czasem. Gdy obciążnik uderzy w wodę, zamknij kabłąk.

KONIEC SKŁADANIA ZESTAWU

Załóżmy, ze znalazłeś miejsce głębokości na półtora metra, w odległości pięciu metrów od brzegu. Zdejmij ciężarek i załóż ostatnia śrucinę, najlepiej nr.4 jedna śrucina nr.4 równoważy śrucinę nr.6 i nr.8. Jeśli używasz śruciny nr.6, załóż ja poniżej środka odległości miedzy haczykiem a spławikiem, a nr.8 z kolei poniżej polowy odcinka miedzy haczykiem a śruciną.

Opinie (11)

użytkownik

bardzo dobry temat dla początkujących , uwaga młodzi i początkujący , przetestować proszę ten artykuł , brawa dla autora [2009-03-05 10:16]

użytkownik

Bardzo dobry artykuł daje pięc [2009-03-05 11:23]

laslo79

No juz prosciej tego chyba nie da sie opisac. Naprawde udany artykul.Piateczka i pozdrowienia dla autora [2009-03-05 21:35]

burza10000

piątka za artykuł [2009-03-09 23:13]

spines21

nic dodać -nic ująć-zasłużone 5tak jak napisał sandokan-lektura obowiązkowa dla początkującychspławikowców.prosto i logicznie [2009-03-16 19:02]

Gregoreczek

Bardzo dobrze napisane. Wszyscy początkujący wedkarze powinni tu zajrzeć i zalecić się do tych rad i zaleceń. Ode mnie piątka +. Forum było by lepsze gdyby było więcej uzytkowników takich jak ty. pozdrawaim i zycze udanych łowów. [2009-03-23 22:22]

PIO

Powiem ze dosyć ładnie opisane, chociarz mogło być opisane oznaczenie cięzarków 3AAA itd co to oznacza bo pewnie całkowity amator tego nie zrozumie, pozatym wszytko ok :) DLa amatora starczy i polecam im tą lekturę.. :) [2009-04-18 15:05]

tomek29

nie rozumiem jak ustawiać te śruciny ;/ mam spławik 1,5 g mam do tego ciężarki różnej wagi . Jak je ustawić ? [2009-06-01 12:54]

Mateuszxz

Polecam. Prościej sie juz nie dało. Troche zagmatwane z tymi śrucinami. A tak to ok. I oczywiście 5. [2009-06-10 18:33]

cukier35

Prawie od dwóch miesięcy uczę moja 8 letnią córkę wedkarstwa (choc sam jestem "świeżak"). Teraz wiem, że moja nauka idzie w dobrym kierunku.. :) [2009-09-08 23:34]

Petrys

dobry artykuł:) [2009-10-02 17:03]

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze Internautów.

Czytaj więcej