Wędkarstwo gruntowe - słów kilka

/ 3 komentarzy

W metodzie gruntowej przynęta zawsze jest podawana na dnie lub tuż nad nim. Sygnalizatorem brań jest sama szczytówka wędziska lub specjalny wskaźnik połączony z żyłką. Odpowiednio zmontowana gruntówka jest bardzo czułym zestawem.
Klasyczne kije gruntowe są dość krótkie i mają od 2,5 do 3,2 m długości. Można nimi łowić zarówno blisko, jak i daleko od brzegu. Dość duża masa ciężarka gruntowego i tak umożliwia wykonanie znacznie dłuższego rzutu, niż zestawem spławikowym i dłuższy kij nie jest tu potrzebny. W metodzie tej kołowrotek z odpowiednim zapasem żyłki jest niezbędny.
Zasadniczo wyróżnia się dwa podstawowe rodzaje gruntówek: zestaw z przelotowym ciężarkiem dennym oraz zestaw typu paternoster.
Zestaw z przelotowym ciężarkiem jest najprostszą odmianą gruntówki. Ciężarki mogą być większe lub mniejsze, mają różne kształty, zawsze jednak posiadają otwór lub wtopione na stałe uszko do przeciągnięcia żyłki.
Podczas łowienia z gruntu w strumieniu lub rzece bardzo skuteczny jest tak zwany zestaw testujący. W zależności od siły prądu wody, na żyłkę naciąga się mniejszą lub większą ołowianą kulkę lub oliwkę (z otworkiem). Dzięki wysmukłemu kształtowi ciężarek nie zakleszcza się tak łatwo w zawadach.
Normalnie znacznie lepsza jest kula. Ciężarek powinien mieć taką mas, aby w prądzie wody powoli toczył się po dnie. Wędkę zarzuca się możliwie jak najdalej pod prąd i utrzymując żyłkę w lekkim, ale ciągłym naprężeniu, można, w zależności od długości rzutu, dokładnie dłuższy lub krótszy odcinek cieku. Jest to bardzo skuteczna metoda łowienia płoci, leszczy i szczupaka.

 


5
Oceń
(1 głosów)

 

Wędkarstwo gruntowe - słów kilka - opinie i komentarze

jurekjurek
0
Można sobie zimą poczytać i przygotować się do sezonu.
(2012-02-10 15:21)
rubin44wrrubin44wr
0
Według mnie to najlepsza gruntówka 3.90.Takimi to łowię i bardzo się sprawdzają przy delikatnych braniach.Co do zarzucania to zawsze zarzucam parząc na wprost siebie. (2012-02-16 14:58)
Damian F1Damian F1
0
Można sobie zimą poczytać i przygotować się do sezonu. (2012-02-26 16:55)

skomentuj ten artykuł