Najważniejsze informacje o wędkarstwie morskim nad Bałtykiem


Lubisz wędkowanie? Chciałbyś spróbować czegoś nowego iprzeżyć niezapomniane emocje? Koniecznie skorzystaj z możliwości, jakie daje Morze Bałtyckie. Wędkarstwo morskie z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością. Ile to kosztuje? Czy trzeba posiadać specjalne zezwolenie? Jakie są ograniczenia? W końcu, jakie ryby możemy złowić w Bałtyku? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w poniższym tekście. Zapraszamy do lektury!

Koszt zezwolenia na wędkowanie w Morzu Bałtyckim

Chcąc wędkować w Morzu Bałtyckim, nie trzeba się starać o żadne specjalne zezwolenia. Co więcej, nie jest nawet wymagane posiadanie karty wędkarskiej. Aby móc w pełni legalnie łowić ryby w Bałtyku, należy spełnić tylko jeden warunek. Jest nim wniesienie odpowiedniej opłaty na konto Głównego Inspektoratu Rybołówstwa Morskiego, którego siedziba znajduje się w Słupsku. Niezbędne będzie też zabranie potwierdzenia dokonania wpłaty. Uprawnienie jest ważne od dnia, w którym dokonaliśmy przelewu. 

Koszt wędkowania w Morzu Bałtyckim jest stosunkowo niewielki:

 1. tygodniowy okres połowu - 7 zł
 2. miesięczny okres połowu - 11 zł
 3. roczny okres połowu 42 zł
 4. roczny okres połowu dla członków rodzin wielodzietnych, które posiadają Kartę Dużej Rodziny - 32 zł

Należy pamiętać o tym, że GIRM nie wydaje papierowych zezwoleń. Trzeba mieć przy sobie tylko potwierdzenie przelewu oraz dokument tożsamości.

Z plaży czy z kutra?

Miłośnicy wędkarstwa morskiego mają do wyboru dwie możliwości. Mogą łowić ryby w Bałtyku z plaży lub z kutra. Niezależnie od wybranego wariantu, trzeba się do tego odpowiednio przygotować. Przede wszystkim należy zaopatrzyć się w sprzęt odporny na działanie wody morskiej. Ważne będzie też jego umycie w czystej ciepłej wodzie po powrocie z wędkowania. Łowienie z plaży jest zdecydowanie tańszą opcją. Nie narażamy się też wtedy na ewentualne skutki choroby morskiej. Ciężko jednak tutaj o niezapomniane przygody i wielką ekscytację. Chcąc łowić ryby wprost z kutra, musimy się do tego wcześniej przygotować. Nie obejdzie się bez wcześniejszej rezerwacji, ponieważ liczba miejsc na statkach jest ograniczona. Cena rejsu uzależniona będzie głównie od jego długości oraz miejsca połowu.

Jakie ryby można łowić w Bałtyku?

Bałtyk jest stosunkowo mało zasolonym morzem. Oznacza to, że w jego wodach znajdziemy różnorodne ryby: słodkowodne, słonowodne, przystosowane zarówno do wody słonej, jak i słodkiej. Dobrym miejscem na wędkowanie są ujścia rzek, które łączą morze z jeziorami.

Z ryb słodkowodnych występujących w Bałtyku można wyróżnić:

 1. węgorza,
 2. leszcza,
 3. pstrąga tęczowego,
 4. okonia,
 5. sandacza,
 6. troć,
 7. płoć

Najbardziej popularne ryby słonowodne, to z kolei:

 1. dorsz (obecnie obowiązuje zakaz połowu)
 2. łosoś,
 3. flądra,
 4. śledź,
 5. belona

Jak powszechnie wiadomo, wędkowanie wymaga sporej cierpliwości. Osoby posiadające Superbet kod promocyjny, mogą urozmaicić sobie trochę czas, oglądając np. stream online z meczu ulubionej drużyny. Zalecamy robić to jednak tym osobom, które wybierają łowienie ryb z plaży.

Jakie są ograniczenia w wędkowaniu morskim w Morzu Bałtyckim?

Wybierając wędkowanie z plaży, trzeba mieć na uwadze, że nie można tego robić w odległości mniejszej niż 100 metrów od wyznaczonego kąpieliska. Obowiązuje też zakaz łowienia ze znaków nawigacyjnych oraz pływających mostów i pomostów. Dodatkowo od 15 września do ostatniego dnia lutego zakazane jest spinningowanie na wewnętrznych wodach morskich, w szczególności na terenie portów. Podczas połowu nie wolno używać sztucznego światła, celem zwabienia oraz określenia ich lokalizacji. Niedopuszczalne są też metody, które prowadzą do okaleczenia zewnętrznych powłok ciała ryb. Podczas wędkarstwa morskiego nie można stosować narzędzi połowowych, wykorzystywanych w komercyjnym rybołówstwie. Złowione przez nas ryby możemy wykorzystać na użytek własny lub przekazać np.: OPP. Nie wolno ich natomiast sprzedawać.


/materiał zawiera lokowanie produktu/

 


5
Oceń
(7 głosów)

 

Najważniejsze informacje o wędkarstwie morskim nad Bałtykiem - opinie i komentarze

skomentuj ten artykuł