Wędkarstwo morskie sprzęt - co zabrać nad Bałtyk?
Grzegorz Siciński (sicina)
2008-07-11
Wędkarstwo morskie sprzęt - Wielu z nas marzy o urlopie pełnym relaksu, który pozwoli zapomnieć o problemach egzystencji w dużym mieście. Doskonałą formą wypoczynku dającą możliwość bliskiego kontaktu z przyrodą jest urlop z zaplanowanym czasem na wędkowanie. Rodzinne wypady nad wodę pozwalają zapomnieć o troskach życia codziennego, wyciszyć się oraz zamienić bierny wypoczynek w pełną emocji przygodę. Korzyścią płynącą z rodzinnego urlopu z wędką jest możliwość edukacji naszych pociech, gdyż wędkarstwo to szkolenie umiejętności manualnych oraz nauka cierpliwości i opanowania.
Aby nasz wędkarski urlop był przyjemny i uwieńczony licznymi sukcesami, warto wcześniej odpowiednio przygotować nasz wędkarski ekwipunek. Pierwszą czynnością decydującą o doborze właściwego sprzętu będzie wstępne rozpoznanie łowiska nad którym zamierzamy łowić. Na tym etapie warto poszukać informacji w internecie na temat: rodzaju występujących gatunków ryb, możliwości wypożyczenia łodzi, miejsca zakupu zezwolenia na wędkowanie, obowiązujących limitach i restrykcjach.
Destynacją większości krajowych urlopów będzie z pewnością Bałtyk. W tym przypadku zadanie zwiadu łowiska mamy znacznie ułatwione. Turystyka wędkarska na przestrzeni ostatnich kilku lat rozwinęła się gwałtownie. Obecnie armatorzy morskich kutrów prześcigają się z ofertami wędkarskich wypraw i praktycznie w każdej większej portowej miejscowości będziemy mieli okazję zaliczyć wędkarski rejs. Jednym z najbardziej pożądanych przez wędkarzy gatunków ryb występujących w Morzu Bałtyckim jest dorsz. Argumentem przemawiającym za wyprawą na dorsze jest fakt, iż tego lata polscy rybacy wykorzystali limity na komercyjne odłowy i teoretycznie jedynym źródłem pozyskania świeżego dorsza są wyprawy wędkarskie. Dlatego smakoszy świeżej ryby gorąco namawiamy do wędkowania z kutra.
Dorsze łowić będziemy na głębokości od kilkunastu do kilkudziesięciu metrów. Podczas połowów morskich z kutra nie ma mowy na żadne niedociągnięcia sprzętowe, więc wszystko musi być przygotowane na 120%. Sprzęt wypożyczany na kutrach jest zwykle bardzo poniszczony i zużyty dlatego decydując się na wypożyczenie takiego sprzętu może się okazać, że zamiast łowić ryby będziemy nieustannie rozplątywać plecionkę bądź wiązać na okrągło nowe pilkery. Dla wędkarzy zaczynających przygodę z wędkarstwem morskim proponujemy dwa kompletne zestawy wędkarskie podzielone ze względu na moc:
Zestaw lżejszy.
Wędka Mystery Multitip Boat 2,4 lub 2,7m, z trzema wymiennymi szczytówkami (c.w. 150 g, 200 g, 250 g). Odporny na słoną wodę kołowrotek Okuma Eclipz EZ w rozmiarze 40 lub 50 z nawiniętą kolorową plecionką Dragon Guide Select Rainbow 250 m o średnicy od 0,20 do 0,25mm.
Zestaw cięższy.
Wędka Team Dragon Silver Edition Pilk Cast 2,50m (c.w. 100 – 250 gram), multiplikator Okuma Convector z licznikem i plecionką 250m Dragon Rainbow Guide Select od 0,25 do 0,30mm.
Pierwszy zestaw dzięki wymiennym szczytówkom o rożnej mocy wyrzutowej pozwoli nam doskonale dopasować się do warunków panujących na bałtyckich łowiskach. Szczytówki o ciężarze wyrzutowym 150, 200, 250 gram pozwolą nam operować pilkerami o ciężarze od 60 do 250 gram. O wyborze właściwej wagi pilkera będą decydować siła dryfu naszej jednostki i głębokość łowiska. Plecionka Dragon Guide Select Rainbow, dzięki kolorowej podziałce umożliwia dokładnie ustalić głębokość na której znajduje się nasza przynęta a długość 250m zapewni nam dalsze łowienie w przypadku urwania części zestawu. Cięższy sprzęt znajdzie swoje zastosowanie wszędzie tam gdzie na dorsze wypływa się dalej i łowi się głębiej. Multiplikator Convector odróżnia się od kołowrotków o stałej szpuli dużą wytrzymałością, zwiększoną siłą i szybkością zwijania. Licznik głębokości przydaje się szczególnie podczas łowienia w toni. W Europie jest wiele łowisk gdzie taki multiplaktor to jedyne skuteczne narzędzie do walki z kilkudziesięcio-kilogramowymi potworami z głębin. Mocny sprzęt sprawdzi się również na głębszych łowiskach w okolicy Władysławowa gdzie przy odrobinie szczęścia możemy znaleźć szypra, który popłynie na najlepsze polskie łowiska dużych bałtyckich dorszy, którymi są zatopione wraki statków. Wędkarstwo morskie sprzęt .
Oprócz sprzętu głównego musimy zwrócić uwagę także na drobne akcesoria. Wszystkie elementy zestawu powinny posiadać jednakową wytrzymałością na zrywanie a sentencja „Najmocniejszy łańcuch ma wytrzymałość najsłabszego ogniwa” powinna przyświecać wiązaniu każdego krętlika i agrafki w morskim zestawie. Tutaj firma Dragon wychodzi naprzeciw najbardziej wymagającym wędkarzom i proponuje niezwykle wytrzymałe agrafki SALMO POWER LOCK. Polecamy specjalną morską agrafkę z krętlikiem w rozmiarze 1, która zapewni stu-procentową gwarancję podczas holu największych morskich drapieżników.
Wędkarstwo morskie sprzęt - Rozdziałem, zamykającym opis sprzętu morskiego będą pilkery. Są to sztuczne przynęty imitujące pokarm morskich drapieżników. W diecie dorszy bałtyckich wysoką pozycję zajmuje tobiasz, dlatego na naszych łowiskach tak świetnie sprawdzają się pilkery imitujące tego mieszkańca morskiego świata. Pilkery Dragon Tobiasz i Bora to abecadło bałtyckich połowów. Gdy dorsze słabiej żerują warto założyć płaskiego pilkera Flat, który silnie prowokuje ryby podczas opadu i bardzo szeroko penetruje łowisko. Pilkery Dragon możemy nabyć w wadze od 75 do 450 gram.
Najcięższe będą niezmiernie przydatne na głębokich łowiskach z silnymi prądami morskimi, natomiast lżejsze będą niezastąpione na płytkich przybrzeżnych łowiskach o głębokości nie przekraczającej 20 metrów. Sama metoda łowienia pilkerem jest bardzo prosta i przypomina tradycyjne jigowanie. Branie dorsza poczujemy na naszej rękojeści jako gwałtowne uderzenie. Dobre wyniki w łowieniu oprócz doboru właściwych pilkerów, zagwarantuje nam poprawna technika łowie. Istotne jest aby pilker znajdował się jak najdłużej w pobliżu dna a każdy jego kontakt z dnem powinien być wyraźnie wyczuwalny na wędce. Na koniec warto jeszcze wspomnieć, że wędkarstwo morskie jest uzależnione w dużym stopniu od pogody i często stan morza powyżej 5 w skali Beauforta uniemożliwi nam wypłynięcie z portu.
Maciej Gałgański
Firma Dragon