Wędkarstwo podlodowe - sposób na okonia


Jeszcze nie tak dawno metoda łowienia ryb spod lodu była jedną z najbardziej niebezpiecznych metod. Wędkarze nie mieli takiego doświadczenia, nie posiadali odpowiedniego i wyspecjalizowanego sprzętu wędkarskiego. Niegdyś było sporo wypadków podczas takich połowów. Jednak czasy się zmieniają i w wędkarstwie również zaszły spore zmiany – oczywiście na lepsze i bardziej dogodniejsze dla rybaków i amatorów wędkowania.


Istnieje zatem sporo różnorakich sprzętów i narzędzi, które są niezbędne podczas wędkarstwa pod lodowego. Producenci tychże narzędzi i urządzeń kładą szczególny nacisk na bezpieczeństwo oraz wygodę podczas połowu.

Sprzęt wędkarski przeznaczony do tego celu jest odporny na zamarzanie, lekki i funkcjonalny. Wędzisko i kołowrotek przy wędce powinien również spełniać podobną funkcję przy tego rodzaju trudnym połowie. Tak zwana mormyszka i błystki pod lodowe są jedną z najbardziej popularnych i rozpowszechnionych przynęt pod lodowych. Są to bardzo specyficzne przynęty o których powinien pamiętać każdy kto łowi ryby zimą, w trudnych warunkach pogodowych i środowiskowych.

Jednak nie tylko o odpowiednim sprzęcie wędkarskim powinien pamiętać każdy wędkujący, ale również o odpowiednim ubraniu, które chroni i zabezpiecza przed zimnem. Ubranie takie nie powinno być też zbyt ciężkie, zbyt masywne, ponieważ w nagłym załamaniu lodu może dojść do nieszczęścia. Zatem amatorzy wędkowania w zimie, jak też zawodowcy mają trudny żywot połowu, ale nieco ułatwiony ostatnimi wynalazkami wędkarskimi. Jednak ten, kto zdecyduje się na tego typu połów na pewno nie będzie narzekał na brak wyników, ponieważ zazwyczaj o tej porze roku można złowić okazałego i masywnego okonia. Lubi on wyjadać plankton tuż pod lodem, zatem jest to doskonały moment na złowienie wyśmienitej sztuki. Jednak trzeba pamiętać o tym, iż nie wszędzie można spotkać ten gatunek ryb.

Trzeba wiedzieć, w jakich zbiornikach, jakich rzekach one przebywają. A wówczas nic prostszego jak złowienie okonia. Ryba taka jest jedną z najbardziej pożądanych ryb przy połowie, ponieważ należy ona do dużych gatunków. Wędkarstwo pod lodowe pozwala na złowienie nawet takich osobników, które ważą cztery kilogramy i maja sześćdziesiąt centymetrów długości. Ci, którzy łowią, ale nie znają się zbytnio na rodzajach i gatunkach ryb słodkowodnych, mogą łatwo rozpoznać okonia po jego ciemnych, poprzecznych smugach, które tworzą typowe paski. Nie raz już po połowie, gdy można cieszyć się ilością złowionych okoni, co rekompensuje trudny połów w ciężkich warunkach, można natknąć się na okonia, który ma w sobie inną rybę. Jest to częste zjawisko, ponieważ okonie żywią się nie tylko planktonem i ikrą innych ryb, ale również żywią się innymi, mniejszymi rybami bezkręgowcami.

Ponieważ w Polsce okoń nie podlega ochronie, dlatego też często łowi się tego typu ryby, bez żadnych utrudnień i przeciwwskazań. Jednak z tego powodu okoni jest coraz mniej. Mimo, że mają bardzo intensywny sezon rozrodu, jednak i tak z roku na rok jest ich coraz mniej. Ale w zimie rybacy nie narzekają na ich brak, ponieważ wtedy odsetek ludzi łowiących ryby nieco maleje i okonie mogą swobodnie się przemieszczać.

Nie tak dawno w Polsce, w 2005r, odnotowano rekordowego okonia, którego złowiono właśnie zimą, pod lodem. Ważył on 2,5 kilo, natomiast długi był na pięćdziesiąt pięć centymetrów. Zatem warto wybrać się na połów o tej porze roku, mimo, że na dworze plucha, mróz i zima. Jednak nie ma nic lepszego jak zapach świeżo upieczonego okonia, złowionego własnymi rękoma. A ile satysfakcji daje samo czekanie na złowienie tak dorodnej sztuki. Można później pochwalić się innym wędkującym, którzy nie mieli tego szczęścia.

Tak więc warto wybrać się nad jezioro, górską rzekę, czy też średnie rzeki nizinne, gdzie szczególnie można spotkać duże i dorodne okazy okoni, które lubią ten typ wód. Należy również pamiętać o tym, czy łowimy w wodzie czystej czy zanieczyszczonej. Od tego również sporo zależy, ponieważ okonie lubią czyste, przejrzyste i żyzne, bogate w plankton wody.

 


5
Oceń
(4 głosów)

 

Wędkarstwo podlodowe - sposób na okonia - opinie i komentarze

skomentuj ten artykuł