Zaloguj się do konta

Wędkarstwo to nie nuda

Długie oczekiwanie na wiosnę zakończone. Cały tydzień chodziłam nad jezioro Kortowskie monitorując stan pokrywy lodowej. Tak samo chłopaki sprawdzali jak sprawa się ma na miejskim basenie w Nidzicy. Ugadaliśmy się, że jeżeli lód zejdzie to w piątek jak tylko przyjadę do Nidzicy pojedziemy na dzikie stawy we Frąknowie zobaczyć czy karaś już pobiera. Okazało się, że nie wytrzymali do mojego przyjazdu i wybrali się na stawki w czwartek, zaraz po pracy. I co tu dużo gadać-ani jednego brania. W dodatku same straty chociażby w postaci podartych spodni. Eh no bywa, jakby nie było wędkarstwo kosztowne hobby : ). Ale chłopaki nie dali za wygraną. Niedaleko Frąknowa jest przecież jezioro Myślice w Waplewie. Nasze już dobrze poznane miejsce wypadów. Pojechali więc sprawdzić jak ma się stan wody i czy coś skubie.

Kiedy zajechali okazało się, że lód już prawie zniknął. Na kanale rozłożyli wędki. Co rusz zdawali mi relację telefonicznie. Były delikatne brania ale nic nie udało im się zaciąć. Niezrażeni wrócili do domu, a ja już wiedziałam, że w sobotę jadę na Myślice sprawdzić jakie ryby pociągały przynętę. Był to mój priorytet ponieważ właśnie do dwudziestego miałam wykupione zezwolenie.

W piątkowy ranek załatwiłam kilka spraw m.in. odwiedzając sklep wędkarski. Postanowiłam zainwestować w pinkę z nadzieją, że rybki nie będą szczególnie grymasić. Sprawdziłam sprzęt i w sobotę rano pociąg zawiózł nas na ryby.
Nie obyło się bez niespodzianek rzecz jasna. Wypad ze mną na ryby nigdy nie będzie monotonny i obawiam się, że nie tylko w pozytywnym tego aspekcie.

Po kolei:
W pociągu okazało się, że nie mogę znaleźć ani zezwolenia ani karty wędkarskiej. Nie było możliwości zawrócić. Byłam wściekła. Już z rana zepsułam sobie humor własnym nieogarnięciem. Za bardzo żyłam pierwszym wypadem letniego sezonu, z długimi wędziskami w pokrowcu, że zapomniałam sprawdzić czy w dokumentniku mam odpowiednie papiery! Już kombinowałam jak by tu zrobić żeby ktoś mi je dowiózł ale nie było opcji. I kiedy już byłam całkowicie zrezygnowana Woziu na szczęście ogarnął sytuację, bo miał moje papiery przy sobie. Zapomniałam, że na ostatnim wyjeździe poprosiłam Go żeby schował je do siebie bo miałam luzem bez etui i nie chciałam żeby się zniszczyły. Heh no tak mam farta ale skarciłam się w duszy i od tej pory zawsze sprawdzę czy wzięłam je ze sobą.


To nie jedyna niespodzianka, a raczej niespodziewanka, ale o tym później.

Kiedy doszliśmy na most nad kanałem rozpoczęliśmy zwiad. Cały odpływ od jeziora był zasłany połamanymi trzcinami. Ale co chwilę tuż za nimi można było zauważyć pluskającą się sporą sztukę i błyskające mniejsze rybki. Tu rozpoczęliśmy rybobranie. Od razu po rzucie bez jakiegokolwiek nęcenia na haczyku meldowały się maleńkie krasnopiórki i płotki a od czasu do czasu udało nam się trafić większą płocinę. Za pasem trzcin żerowały leszcze ale nie było możliwości podejść z żadnej strony a tym bardziej dorzucić z miejsca, w którym staliśmy. Nawet zwykłe rzuty „spod kiecy” nie zdawały egzaminu bo gałęzie nad głową i przed nami to utrudniały, takim sposobem drugą niespodziewanką była utrata spławika, który tak dobrze się wcześniej sprawował.


Uroku temu wypadowi dodał niesamowity widok. Otóż akurat w tej chwili spojrzałam na Wozia (łowił na prawo ode mnie a więc patrzyłam w stronę pasa trzcin gdzie niedawno pasły się leszcze) i ku mojemu pierwszemu przerażeniu a później zachwytowi ujrzałam pięknego, ogromnego i pikującego Orła bielika. Wszystko działo się tuż obok. Widziałam jak wyciąga szpony i chwyta w nie sporą ofiarę. Co to była za ryba nie wiem ale miała spore rozmiary i była podłużna. Po tym wzbił się majestatycznie w górę i odleciał. W drugiej połowie dnia ukazał nam się jeszcze raz krążąc nad jeziorem, widzieliśmy też jak usiadł na drzewie a także obserwowaliśmy jego dalsze poczynania po drugiej stronie jeziora. Piękny był to widok i na pewno go nie zapomnę.


Wracając do naszego wędkowania. Zrobiło się trochę zimno bo zaczęło powiewać chłodnym powietrzem. Uciekliśmy więc na kanał sprawdzić co w wodzie słychać. Brały maleńkie krąpiki. Trafił się też malutki leszczyk i troszkę większa płotka. Brania były agresywne. Spławik od razu tonął cały pod wodą. Zupełnie inne niż zimą kiedy to rybki raczej go prowadzał.


Zasmakowaliśmy już wiosennego rybiego bumu na robaka więc zachciało nam się większej ryby. Mieliśmy jeszcze sporo czasu do powrotnego pociągu więc przenieśliśmy się na jezioro i zarzuciliśmy zestawy gruntowe. Początkowo było spokojnie, bez brań choć pogoda na spokojną nie wyglądała. Wiało, były duże fale-wędkowanie na spławik byłoby bez sensu. I tak piłeczki kołysały się na wietrze aż w pewnej chwili zaczęło się podskubywanie. Nie do zacięcia ale chociaż coś się działo. I kiedy już myśleliśmy, że nic z tego przerzuciliśmy zestawy bliżej, tuż za trzciny. I wtedy rybki zaczęły już pewniej podchodzić do robaczków. Pierwsza na haku zawitała płocia taka 21cm. Ucieszyliśmy się niezmiernie ale nie wybrała mojego zestawu. Dalej obserwowałam podskubywanie kiedy Woziu wyjął kolejną „dwudziestkę”. Za jakiś czas trafiła się i trzecia i mały krąp. Wtedy moje podskubywanie zamieniło się w fajne branie do zacięcia, a zakończyło się niestety kolejną niespodzianką w postaci zaczepu i utraty sprężyny. A ja oczywiście nie miałam zastępczej bo pakowałam się głównie na spławik a gruntówkę wzięłam tylko jako alternatywę. Woziu po raz kolejny mnie uratował i pożyczył jeden ze swoich gruntowych zestawów. Łowiłam już kiedyś na niego więc widziałam jak się z nim obchodzić. Zarzuciłam i dalej cieszyłam się Woziowymi połowami bo u mnie raczej skubało, aż moja piłka podskoczyła pod sam patyk, zatańcowała, opadła do luzu i zaczęła się po woli unosić. Zacięłam i rozpoczęłam hol. Nieprzyzwyczajona do delikatnej wędki (bo moja jest o metr dłuższa, o wiele cięższa i z ciężarem wyrzutu 80-120 gdy Wozia to 30-60) myślałam, że ciągnę wielką rybę. Nie powiem żeby była najmniejsza ale wyjęłam płoć największą z tego wypadu-około 25cm. 


Po następnym zarzucie długo nie miałam brania. Chciałam więc odrobinę poruszyć zestawem biorąc żyłkę w palce i lekko pociągając. Wtedy poczułam opór i na początku wystraszyłam się, że o coś zahaczyłam a nie chciałam stracić Wozia zestawu. Puściłam więc żyłkę a piłka zaczęła jechać w górę więc zacięłam. Wyglądało na to, że rybę zacięłam palcami. Początkowo współpracowała ze mną żeby przy brzegu pokazać swoje umiejętności. Od razu krzyknęłam -„pierwszy łopaciarz!” i wtedy faktycznie w podbieraku zameldował się leszczyk. Woziu dziwił się, że wiedziałam jaką rybę zacięłam a ja dziwiłam się, że jest taka mała bo wędka wyginała się w porównaniu do mojego wędziska i tej rybki niesamowicie.


Wypad zakończyłam leszczykiem pierwszym w tym sezonie i szczęśliwa o 16 już byłam w domku. Żeby nie było to ostatnią niespodzianką nie była strata zestawu, a raczej awaria pociągu, która na szczęście nie trwała długo.


Należy jeszcze wspomnieć, że sezon letni rozpoczęłam na miejskim basenie w piątek 19.04.2013 kiedy to wyciosałam z wody pierwszego w życiu jazika i pierwszą rybkę bieżącego sezonu. Na Nidzickim basenie nie trzeba mieć zezwolenia, więc po powrocie z Myślic odwiedziłam dom tylko żeby odłożyć niepotrzebny sprzęt i ze spławikówką, niezbędnymi akcesoriami, Woziem i moim młodszym bratem (który jeszcze nie ma karty) pójść na basen i drugi dzień z rzędu sprzedawać rady i wpajać w Niego miłość do wędkarskiego hobby.

: ) Lubię dzielić szczęście z bliskimi i naturą. Pozdrawiam wszystkich po "fachu" i życzę sukcesów!

Opinie (33)

Razack

ha ha ha !!!Faktycznie wypady z Tobą nie są nudne-wspomnę tylko że podchodząc bliżej warto zachowac ostrożnośc-Do następnego i gratuluję płoci ! [2013-04-21 21:30]

Lin1992

Aż chce się wyskoczyć na rybki :) a do weekendu jeszcze tak daleko...trudno rzucam pracę :) [2013-04-22 08:58]

akurian

gratuluje pierwszego wypadu ja w sobote planuje wyskoczyc [2013-04-22 09:01]

korzun04

Szacun Koleżanko udanego wypadu. Ja w niedzielę zwiedziłem kilka jezior w okolicach Mielna i wstyd się przyznać - zero. Nawet jednego chimerycznego branka. Napisz coś więcej na temat tego jeziorka, np. jak dojechać autem od Waplewa, gdzie warto zarzucić zestaw, jakie tam rybki poławiałaś wcześniej. Może być na priv. Oczywiście za art. 5 gwiazdek pozdrawiam korzun04 [2013-04-22 09:48]

Zander51

Powiem szczerze Magda, że nie doczytałem do końca. I nie dla tego, że piszesz beznadziejnie...Piszesz bardzo poprawnie, ale nie masz za bardzo o czym. Wiem, że pali Cię ogień wędkarskiego pożądania, niebywałych wędkarskich emocji ... A tu... jak zwykle nuda, zero ryb. Po prostu lipa. Szkoda mi Ciebie. Proponuję tak po cichu, byś zmieniła towarzystwo, bo z nimi nic nie połowisz i niewiele przeżyjesz. Ja już może i za stary jestem na Twoje towarzystwo, ale jest tu wielu młodych, dobrych już wędkarzy. Dogadajcie się. Szkoda tracić czas... [2013-04-22 10:00]

zbynio5o

Za to ja, nigdy nie będe za stary na takie towarzystwo :) A może sie czegoś jeszcze naucze ? hehe, [2013-04-22 13:37]

Szpulka28

Zander jak widać rybki pobierały. Cieszyły mnie wszystkie wyjęte jak i nie sztuki. Nie doczytałeś do końca-OK ale powinieneś wiedzieć, że cieszy mnie każdy wypad na łono natury i obcowanie z nią nie tylko złowione ryby. Osobiście nie lubię smaku ich mięsa i namówienie mnie żebym zjadła nawet w święta jakąkolwiek rybę graniczy z cudem. Wiedzą to wszyscy moi znajomi. Dodatkowo bardzo lubię towarzystwo, w którym jeżdżę na rybki i na pewno nie od nich zależy to czy akurat coś bierze. Sama też wybieram miejsce połowów i odwiedzam głównie te jeziorka, do których mam najłatwiejsze połączenie ponieważ nie posiadam własnego auta. Nawet zwykły wypad na stawek gdzie mogę pomoczyć kija daje mi satysfakcję pomimo, że może nic nie złapię. Oczywiście każdy chciałby złapać jak największą rybę ale u mnie nie jest to priorytetem. Jeżeli taka się trafi bardzo się cieszę. A na blogu opowiadam o swoich przygodach i to nie konkretnie związanych z pobiciem rekordu Polski. Każdy ma swoje wyznaczone cele i nie będę go po tym oceniać. [2013-04-22 14:12]

w-marcin-59

No no no. Tylko pozazdrościć. Ja na trzy wyprawy 1 wyprawa - 0 brań. 2 wyprawa - 1 karaś potwór 4 cm. 3 wyprawa - 4 dość ładne płocie [2013-04-22 15:03]

SZUWARdragon2

Osobiście nie lubię smaku ich mięsa i namówienie mnie żebym zjadła nawet w święta jakąkolwiek rybę graniczy z cudem. Cos mi w jednym zdjeciu niepasuje? [2013-04-22 15:52]

rygiel

Ulubione łowisko,dobre towarzystwo i od czasu do czasu jekaś ryba na haczyku.I cóż nam wiecej do szczęścia potrzeba.Serdecznie pozdrawiam i ***** zostawiem. [2013-04-22 16:35]

kamil11269

Nuda to to nie jest :) [2013-04-22 17:11]

Krul-Mateusz

:D ***** [2013-04-22 17:40]

ryukon1975

Wędkarstwo to nie nuda lecz czasem jak nic nie bierze przez dłuższy czas działa mi na nerwy. Nawet nie przez to że nie bierze, tylko z tego powodu że taki mistrz jak ja nie potrafi sprowokować ryby do brania. Melisa.:) [2013-04-22 17:55]

pawel75

Jaka nuda ? Najważniejsze, że posiedzimy nad wodą i wśród przyrody ! :) Gratuluje udanego wypadu ! Pozdrawiam ! [2013-04-22 18:09]

sjunge

Ja dzisiaj 5 h nad wodą bez nawet jednego brania ... ale mimo wszystko kocham to moje hobby ... i kijem po głowie temu kto powie że to nuda ;D A za wpis ***** [2013-04-22 19:36]

ekciak

:D 5***** [2013-04-22 20:09]

marek-debicki

Koleżanko Szpulka, mam nadzieję, że nasz wspólny Kolega Zander, po Twojej ripoście oblał się rumieńcem. Każdy z nas ma swoje towarzystwo i ulubione sposoby spędzania wolnego czasu i trzeba to uszanować. Z wiekiem upodobania się zmieniają. Jednak bez względu na przypadki, jeżeli nasze hobby połączymy z umiejętnością czytania przyrody, z umiejętnością patrzenia na to wszystko co nas otacza w naturalnym środowisku nasze przygody wędkarskie będą coraz ciekawsze. Pozdrawiam, trzymam kciuki za udane, kolejne wypady i *****pozostawiam. [2013-04-22 20:13]

Arcymisiek

5***** [2013-04-22 20:48]

fizbin

Pięknie i oby więcej takich wpisów ;) Zgadzam się w zupełności z kolegą Markiem " Każdy z nas ma swoje towarzystwo i ulubione sposoby spędzania wolnego czasu i trzeba to uszanować" W różnorodności sposobów na wędkarskie przygody ( a nie zawsze piękne przygody to wielkie ryby :P ) tkwi piękno naszej pasji ;) pozdrawiam i życzę dużo chwil nad wodą ;) ***** [2013-04-22 21:39]

Sebastian Kowalczyk

Bardzo przyjemny tekścik, wędkarstwo to nie tylko walka z rybami na medal. Pozdrawiam i czekam na więcej. :) ***** [2013-04-22 21:44]

rafi0236

Gratulacje łapania ładnej rybki [2013-04-22 23:01]

spizu

Magda kocham cie !!! jeśli lubisz podróżować to zapraszam do Pruszkowa.Jest naprawdę sporo pięknych miejsc w okolicy takich jak zalew w Komorowie,park Potulik lub wiele innych łowisk prywatnych jak i państwowych.Bardzo przyjemnie się czytało twoją historje [2013-04-23 05:47]

spizu

Pana woziu możesz zabrać ze sobą i nie gniewaj sie za pierwsze słowa które napisałem w żarcie. [2013-04-23 05:52]

Zander51

Spoko Marek, oblałem się, ale piwem. Wpożo, można jeździć na ryby i nic nie łowić, albo niewiele. Ale do czasu... Przyjdzie taka chwila i refleksja, że co ja tu robię ? Po co tracę czas ? Szczególnie u młodych ludzi. Ja to mogę już sobie pozwolić na oglądanie przyrody... [2013-04-23 10:09]

użytkownik

Fajny wpis :D 5 ***** [2013-04-23 10:11]

marek-debicki

Kolego zander, weż proszę mój post z rzymróżeniem oka i bez urazy. Ważnem, że w końcu wiosnę widać nie tylko w kalendarzu i majowy weekend tuż, tuż. Pozdrawiam serdecznie i do usłyszenia. [2013-04-23 10:47]

janglazik1947

Najważniejszy jest pobyt nad wodą i budząca się do życia, teraz przyroda. Do tego nasze ulubione towarzystwo i nic więcej mi do szczęścia nie potrzebne. [2013-04-23 10:57]

użytkownik

Lubię te klimaty wędkarskie ale wiele ludzi w życiu prywatnym wkurza się na mnie że jestem taki zakochany w wędkarstwie,rodzicie wkurzają się że tyle kasy na to wydaje,dziadkowie mówią że utopię się a niektórzy koledzy narzekają że wędkarstwo to nudy ale ja mam swoje super zdanie na temat wędkarstwa a za wpis 5 [2013-04-23 14:21]

pawlo698

Przyjemnie, pozytywnie, jednym słowem super ! Zasłużone ***** :)) [2013-04-23 22:25]

zabol69

opowiadanie super. kolezanko Szpulka nie przejmuj sie kolega Zanderem . pozazdroszcze fajnego towarzystwa. artykul czytalem z przyjemnoscia. daje oczywiscie piateczke [2013-04-24 13:57]

filip-ciesiolka

gratulacje! ja w poprzedniom niedziele złapałem moją pierwszą rybe tego sezonu... płoć 12 cm XD. myślałem że roślinka do haka sie przyczepiła :) powodzenia wszystkim, a w szczegulności tym co jeszcze w tym sezonie nic nie złowili do tych... precz z przed kompa i na ryby :) [2013-04-24 16:43]

filip-ciesiolka

pisze drugi post bo nie przeczytałem komentarzy: zander dlaczego największa ryba ma być najważniejsza? w tym roku kilka naście razy byłem na rybach średnio trzy godzinne wyprawy jak pisałem wyżej dopiero trzy dni temu złapałem rybę i to malutką ogółem łowię od roku mój rekord słaby 36cm i co ? na ryby jeżdżę chętnie nie narzekam choć często siedzę całą wyprawę bez brania albo marznę 3 godz. tracę spławik połowę haków i jeszcze kilka rzeczy w zamian za kilku centrymetrową rybkę. wędkarstwo to nie bicie rekordów (jak się uda nie pogardzę) chodzi o obcowanie z naturą a nie wyciąganie 70cm okoni czy 7m sumów (wiem że takich nie ma) więc co się czepiasz? ma radoche? ma. lubi wędkować? lubi. umie pisać? umie. więc niech pisze i łowi skoro sprawia jej to radość i każdy inny człowiek też. [2013-04-24 17:03]

Ryszard Kuna

Brawo Szpulka! Przeczytałem z przyjemnością :) [2013-04-24 22:56]

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze Internautów.

Czytaj więcej

Kwietniowe płotki

Wczorajsze wieści znad wody nie były zachęcające. Poziom bardzo wysoki,…