Wędkarstwo zimowe

/ 4 komentarzy / 7 zdjęć


Aby podziwiać skrzącą się biel śniegu i pooddychać rześkim powietrzem, niektórzy wybierają się na spacer, inni na narty, jeszcze inni na łyżwy albo sanki. Są też i tacy, którzy wolą wtedy w przeręblu łowić ryby. Miłośnik wędkarstwa podlodowego uczy się również obserwować pogodę i jej wpływ na przemieszczanie się ryb. W naszym kraju tę metodę połowu wciąż jeszcze docenia niewielu wędkarzy – nie tylko ze względu na mróz, ale także na kapryśne zimy. Wiele ryb znakomicie bierze spod lodu, ale w Polsce wędkowanie pod lodem to przede wszystkim łowienie okoni, o które zimą jest o wiele łatwiej niż w cieplejszych porach roku. Do sylwestra można łowić szczupaki i sandacze, a przez całą zimę płocie, krąpie i leszcze. Sprzęt do wędkowania pod lodem nie jest specjalnie drogi – wędziska długości 30–50 centymetrów, proste kołowrotki, krzesełko, świder i kilka innych elementów wyposażenia nikogo nie zrujnuje, pozwoli za to spędzić kilka godzin na świeżym powietrzu, którego tak bardzo brakuje w zimie. W przeręblu można wędkować na klasyczną, ale bardzo delikatną spławikówkę, w ten właśnie sposób łowi się płotki, krąpie i leszcze. Stosuje się także błystki pod lodowe i wędkuje przez podnoszenie i opuszczanie przynęty – to dobry sposób na wyciągnięcie okonia czy szczupaka. Jednak samo wędkowanie na mrozie do tanich nie należy. Porządne ubranie i obuwie na lód są sporym wydatkiem, ale dają prawdziwy komfort przebywania na świeżym powietrzu. Mroźny świat przestaje być wrogi i wędkarstwo - także o tej porze roku - staje się prawdziwą przyjemnością.
Niewielki procent wędkarzy nie zasypia na zimę. Ale ci, którzy choć raz spróbują wędkowania pod lodem - w dobrym towarzystwie i po dobrym przygotowaniu - na ogół do lodu tęsknią. Jednak wędkarstwo pod lodowe to niełatwa dziedzina naszego hobby. Ale wędkarze, którzy w nim zasmakowali, z wielkim rozżaleniem przyjmują brak zimy.
Zasady połowu w Polsce regulowane są przez Polski Związek Wędkarski, zawarte w Regulaminie Amatorskiego Połowu Ryb PZW, w tym m.in.:
§ 7
1. Łowienie ryb spod lodu dozwolone jest wyłącznie przy użyciu jednej wędki.
2. Zabrania się stosować martwej i żywej ryby jako przynęty.
3. Łowiąc ryby spod lodu należy wykonywać otwory o średnicy nie większej niż 20 cm. Między otworami należy zachować odległość nie mniejszą niż 1 m.
4. Wędkujący na lodzie powinni zachować pomiędzy sobą odległości co najmniej 10 m.
5. Zabrania się łowienia ryb spod lodu w porze nocnej, tj. od zmierzchu do świtu.
6. Ryby złowione spod lodu, przeznaczone do zabrania, należy uśmiercić bezpośrednio po złowieniu.

 


4.2
Oceń
(15 głosów)

 

Wędkarstwo zimowe - opinie i komentarze

amuramur
0
Witam ! Bardzo fajnie napisane i co najważniejsze kolega zwraca uwagę na bezpieczeństwo i przepisy PZW. Piąteczka ! AMUR Kielce.
(2010-02-18 13:43)
u?ytkownik30478u?ytkownik30478
0
podobało się pozdrawiam (2010-02-18 18:54)
mariusztpimariusztpi
0
tak lubię wędkować zimom ponieważ można pobyć na mroźnym powietrzu i pobawić się z małymi okoniami i płotkami ale dużą uwagę trzeba zwrócić na bezpieczeństwo ponieważ prosto wpaść pod lód i można się utopić pozdrawiam tego wędkarza pana Jurka Paryża
(2010-03-14 20:29)
u?ytkownik70140u?ytkownik70140
0
5 (2013-05-19 20:02)

skomentuj ten artykuł