Wędkarze i strażacy ratowali łabędzie

/ 4 komentarzy / 3 zdjęć


Na białobrzeskim jeziorze para łabędzi upodobała sobie miejsce do gniazdowania. Już od 19-10 lat te same ptaki, w tym samym miejscu dochowują się swojego potomstwa. Dzieje się to w miejscu, które jest dobrze widoczne z miejskiej promenady, gdzie mieszkańcy chętnie spacerują nie tylko w niedzielne popołudnia. Łabędzie stały się ulubieńcami szczególnie maluchów.

Wędkarze zauważyli, że jeden z ptaków ma wielkie trudności w poruszaniu się – oplątał się w żyłkę wędkarską pozostawioną w wodzie lub na brzegu i roślinność w tym okresie obficie porastającą nasze jezioro. Gospodarze wody tj. Koło PZW Syrenka – Białobrzegi zawiadomili Państwową Straż Pożarną w Białobrzegach i po natychmiastowej interwencji, która miała miejsce 31.05.2009r. ok. godz. 20-tej ptak został uwolniony.

Dziękujemy strażakom za uratowanie łabędzia, a do wędkarzy zwracamy się z apelem o szczególną uwagę i wyciąganie w miarę możliwości zerwanej żyłki, gdyż może ona stanowić niebezpieczeństwo dla innych stworzeń. Miejsce zużytej żyłki jest w koszu na śmieci.

 


4.8
Oceń
(27 głosów)

 

Wędkarze i strażacy ratowali łabędzie - opinie i komentarze

u?ytkownik3053u?ytkownik3053
0
dobrze że ktoś dostrzegł to. Syw dużo wędkarzy zostawi... sam kiedyś zaplątałem się w żyłce która była w trawie bywa. Gratuluje sprawnej akcji :) (2009-06-12 18:38)
PiciuPiciu
0
Gratulacje za udaną akcję (2009-06-12 20:00)
Zbig28Zbig28
0
No właśnie. Niefrasobliwość wielu kolegów po kiju może stanowić wielkie zagrożenie dla wielu stworzeń żyjących na i w okolicy wody. Często widuję kłęby zużytej żyłki walającej się nad brzegami rzek i jezior. Czy to naprawdę trudno zwinąć ją w kłębek i w torebce foliowej wrzucić do najbliższego śmietnika lub spalić w ognisku ? Często także niezdatne do użytku ciężarki ołowiane wyrzucane są do wody. Wiele ptaków je połyka szukając na dnie swoich smakołyków. To także groźne zjawisko.
Niestety, bałaganiarstwo i powszechny tumiwisizm pleni się gęsto. Walczmy z tym i wychowujmy. (2009-06-14 22:41)
jablona stwjablona stw
0
Znakomita postawa. Dobrze ze szybko łabędzie zostały uratowane :) Oby mniej takich wypadków. Pozdrawiam :) Połamania kija :) xD (2009-06-15 19:35)

skomentuj ten artykuł