Mój sposób na karasie - film

/ 2 zdjęć


Jakie jest najbardziej wytrzymałe zwierze na ziemi? Karaluch. Podobno jako jedyny przeżyłby katastrofę atomowę na skalę świata.
A jaka jest najbardziej wytrzymała ryba? W naszych wodach, zdecydowanie karaś (i węgorz).

Karaś to ryba o niezwykłych zdolnościach. Tolerują bardzo niskie (0°C) i bardzo wysokie (39°C) temperatury wody, które zabijają inne ryby. Mogą przetrwać nawet w zbiornikach zamarzających do dna. Zakopują się wtedy głęboko w muł. Mało tego, w tym mule się nie uduszą. bo są wyjątkowo niewrażliwe na deficyt tlenu w wodzie. Często jedynymi rybami, jakie przeżywają przyduchę zbiornika są karasie. Są one też w stanie przeżyć w wyjątkowo kwaśnej wodzie. Te niezwykłe cechy świadczą o tym, że te ryby to prawdziwi twardziele. Niektórzy twierdzą, że na wędce walczą silniej niż karpie (podobnych rozmiarów).

Gdzie i kiedy na karasia
Karaś lubi ciepłą wodę więc polecam nie duże, płytkie zbiorniki. Dobrymi łowiskami karasi mogą być stawy, starorzecza, niewielkie jeziora , glinianki, torfowiska i inne nieduże zbiorniki wody stojącej. Duże karasie można też złowić w zbiornikach zaporowych i większych jeziorach, choć może to być większe wyzwanie. Najlepiej szukać tych ryb w rozległych, płytkich zatokach.
Wędkując w małych zbiornikach trzeba być pewnym, że nie żyją tam tylko skarłowaciałe karasie. Dzieje się tak, gdy w zbiorniku jest zbyt mało pokarmu oraz drapieżników. Szczupaki i okonie zapobiegają bowiem nadmiernemu rozmnożeniu się karasi. Jeżeli złowisz kilka karłowatych ryb (duża głowa i małe ciało) to lepiej zmień łowisko. O nieobecności szczupaków może świadczyć zachowanie żab. Jeżeli pływają sobie spokojnie po otwartej wodzie, to dlatego, że pod wodą nie ma drapieżników.
Karasi szukamy przy trzcinach, kępach tataraku, grążeli i w okolicy roślinności zanurzonej. Szukaja tam zarówno pożywienia jak i schronienia. Można też spróbować pod nawisami gałęzi.
Karasie, podobnie jak liny, ryją w mule i zdradzają swoją obecność bąbelkami pokazującymi się na powierzchni.
Najlepsze są miesiące letnie i pełna wiosna. Czas brań to zwykle wczesny ranek. Wiosną dobrych brań możemy spodziewać się cały dzień. Ważne jednak, by był to dzień ciepły.

Odżywianie karasi
Karasie zjadają trzy rodzaje pokarmu - rośliny, bezkręgowce oraz plankton. Choć są to ryby wszystkożerne, najbardziej preferują mięsko. Najwięcej zjadają karasie skorupiaków planktonowych, które stanowią nawet 60% wagi zjadanego pokarmu. Są to głównie rozwielitki. Na drugim miejscu, znajduje się grubszy pokarm mięsny – owady, przede wszystkim chruściki, ochotek i jętki, ślimaki i małże. Rośliny to dodatek do diety karasi. Najbardziej lubią nasiona.
Z wędkarskich przynęt najlepsze są czerwone robaki i kukurydza. Sprawdzają się też białe robaki, choć prawda jest taka, ze ryby wolą poczwarki, które są delikatniejsze ( nie maja twardej skóry). Warto spróbować też na słodkie ciasto z manny, rosówki, groch i fasolę.

Zanęta
Karasie są bardzo ostrożne więc do brania najlepiej skusić je długotrwałym nęceniem. Ni chodzi o to by sypać dużo, tylko by sypać regularnie. Najlepiej różnorodny pokarm np. mieszankę ziaren i robaków. Wystarczy 200-500 g mieszanki. W czasie łowienia donęcam po każdym braniu garstką nasion/robaków.
Karasie lubią smaki słodkie i korzenne zapachy.

Sprzęt
Spławik musi być bardzo czuły i dobrze wyważony, bo karasie biorą delikatnie.
Do połowów używali żyłek od 0,12 do 0,16, a w mocno zarośniętych wodach od 0,16 do 0,20 mm.

Mieszańce?
Karasie pospolite mogą się krzyżować ze srebrzystymi, jednak w naszych wodach takich mieszańców raczej nie ma. Plemniki karasi złocistych nie zapładniają ikry karasi srebrzystych, tylko ją pobudzają do dalszego rozwoju. W wyniku takiego tarła nie rodzą się mieszańce, a wyłącznie samice karasia srebrzystego.

Złoty, czy srebrny?
Złocisty
- Mała głowa
- Wysokie, niemal okrągłe ciało (w skrajnych przypadkach prawie równie wysoke, jak długie)-
- Wypukła płetwa grzbietowa i odbytowa
- 32-35 łusek w linii nabocznej
- Pysk skierowany lekko ku górze
- Płetwy piersiowe lekko pomarańczowe.
- Złoty kolor
Srebrzysty
- Duża głowa
- Wydłużone ciało
- Wklęsła płetwa grzbietowa
- 27-31 łusek w linii nabocznej
- Pysk skierowany bardziej ku dołowi
- Szare płetwy
- Srebrny kolor (choć szczególnie w wodach mulistych lub torfowych, przybierają one kolor złoty)Film - https://www.youtube.com/watch?v=n6UOa5p2BP0

 


4.1
Oceń
(7 głosów)

 

Mój sposób na karasie - film - opinie i komentarze

skomentuj ten artykuł