Wędkowanie - pasja silniejsza od kalectwa

/ 1 komentarzy

Czy osoba, która nie ma władzy w rękach i nogach może wędkować? Uczniowie z amerykańskiego miasteczka Mosinee chcą udowodnić, że tak. Budują specjalny zestaw wędkarski dla sparaliżowanego nauczyciela.

Jim DeBroux przez ponad 20 lat był powszechnie lubianym i wielokrotnie nagradzanym nauczycielem w szkole średniej w Mosinee. W czerwcu 2009 r. spadł z drabiny i poważnie uszkodził kręgosłup, stracił władzę w rękach i nogach.

Nie zrezygnował jednak z nauczania, był wciąż zapraszany do dawnej szkoły na wykłady. Podczas jednego z nich, dotyczącego życia osób niepełnosprawnych, jeden z uczniów spytał DeBroux o to, czego najbardziej mu brakuje z czasów, kiedy był zdrowy.

Nauczyciel odpowiedział, że zawsze lubił grę w golfa i podróże, ale najbardziej brakuje mu wędkowania. Stwierdził, że możliwość łowienia ryb było dla niego najlepszym sposobem na relaks i walkę ze stresem.

Wzruszeni uczniowie, zachęceni przez swoich nauczycieli, postanowili pomóc DeBroux w odzyskaniu chociaż cząstki dawnego życia i umożliwić mu wędkowanie. W projekt zaangażowali się absolwenci Mosinee High School, obecnie studenci uczelni technicznych.

Projekt zakłada zbudowanie zrobotyzowanego urządzenia, którym DeBroux mógłby samodzielnie sterować przy pomocy przygotowanej dla niego aplikacji. Zarzucanie wędki ma przypominać wyrzucanie pocisków przy pomocy trebusza, broni miotającej stosowanej w starożytności i średniowieczu.

Prototyp ma być gotowy w okolicach czerwca. Rzecz jasna, w pracach uczestniczy sam Jim DeBroux, który liczy na to, że dzieło uczniów w jakiś sposób pomoże też innym osobom sparaliżowanym, a nie tylko jemu.

Autor: Wojciech Kaczałek, agencja content marketing Artivia.pl

 


4.8
Oceń
(16 głosów)

 

Wędkowanie - pasja silniejsza od kalectwa - opinie i komentarze

użytkownik55974użytkownik55974
0
Bardzo ciekawe dla inwalidy na wózku że morze spełniać pasje Wędkowania. (2016-02-08 09:52)

skomentuj ten artykuł