Zaloguj się do konta

Wędkowanie w Darłówku

Wędkowanie na wodach portu morskiego Darłowo

Po wielu zmianach planów urlopowych, z początkiem listopada udaje się nam się w końcu, dograć sprawę tygodniowego odpoczynku nad morzem, w naszym ulubionym Darłówku. Trochę z bólem serca, ale zawsze zawieszam na ten okres wszelkie marzenia, związane z wędkarstwem. Dzieje się tak dlatego, że jest okres całkowicie poświęcony mojej ukochanej żonie. Kilkugodzinne spacery po zachodniej plaży, spacery po wschodniej plaży, spacery do Darłowa oraz zwiedzanie okolicznych miejscowości i tak od dobrych kilku lat.

W tym roku postanowiłem dodatkowo trenować marszobiegi każdego dnia przed śniadaniem. Krótkie wypady dla zdrowotności w granicach 30-45 minut, okazały się świetną okazją nie tylko dla podnoszenia kondycji, ale jednocześnie do poznania okolicy, w tym coraz piękniej zagospodarowanego obszaru portu morskiego w Darłówku. Miejsca, których nie zdążałem rozpoznać podczas porannych wypadów, penetrowałem podczas spacerów z żoną w późniejszych godzinach.
Następnego dnia po przyjeździe do Darłówka przystąpiłem do rozpoznania zachodniej części miasteczka, w tym głównie rejonu zachodniego nadbrzeża kanału. W taki sposób dotarłem za stację ratownictwa morskiego SAR, gdzie znajduje się nowo oddana i jeszcze w pełni niezasiedlona marina. (http://pl.wikipedia.org/wiki/Marina_(%C5%BCeglarstwo). Na moje szczęście, na skraju tego uroczego basenu spotkałem miejscowego wędkarza. Pan Jerzy, szacowny emeryt, okazał się niezwykle serdeczną, chętną do dyskusji i wymiany doświadczeń osobą. Korzystając z tej okazji, dzięki Panu Jerzemu dowiedziałem się praktycznie wszystkiego, co dotyczy pozyskania pozwoleń na wędkowanie, a także zasad wędkowania na obszarze wód portu morskiego w Darłówku. Pan Jerzy nie stronił także od podzielenia się swoją wiedzą, związaną z technikami wędkowania w poszczególnych porach roku na kanale portowym, a także innymi szczegółami związanymi z połowem określonych gatunków ryb.  

Przepisy regulujące wędkowanie
Zasadniczym dokumentem normującym wędkowanie na wodach portu jest Rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 12 kwietnia 2011r. zmieniające rozporządzenie w sprawie szczegółowego sposobu i warunków prowadzenia połowów w celach sportowo-rekreacyjnych oraz wzorów sportowych zezwoleń połowowych (http://www.nettax.pl/dzienniki/du/2011/87/poz.490.htm ).
Dodatkowo, wędkowanie w granicach portu morskiego Darłowo, a także Dźwirzyno, Kołobrzeg, Łeba, Rowy i Ustka precyzuje Zarządzenie Nr 1/2004 Okręgowego Inspektora Rybołówstwa Morskiego w Słupsku z dnia 1 lipca 2004 r. w sprawie ustanowienia stałych obwodów ochronnych oraz szczegółowych warunków prowadzenia w nich połowów ( http://oirmslupsk.mojbip.pl/?pid=106 ).
Pozostałe dokumenty normatywne wymienione są w załączonym do artykułu wykazie przepisów regulujących połowy sportowo-rekreacyjne. Sam ww. zbiór przepisów, może udostępnić zainteresowanym Pani Inspektor z Inspektoratu Rybołówstwa Morskiego w Darłowie, który zlokalizowany jest w budynku przy marinie na zachodnim brzegu kanału portowego.

Pozwolenie na wędkowanie
Sportowe zezwolenie połowowe wydawane jest w Inspektoracie Rybołówstwa Morskiego w Darłówku. W pierwszej kolejności należy uiścić na wskazane konto Urzędu Miejskiego w Słupsku opłatę skarbową, następnie dowodem opłaty skarbowej i dowodem tożsamości zgłosić się do Inspektoratu. Informację
w przedmiotowej sprawie można uzyskać pod numerem 94 314 63115.
Na szczególna uwagę zasługują moim zdaniem ceny:
 16 zł - za 1 miesiąc;
 49 zł - za 1 rok;
 31 zł - opłata ulgowa za 1 rok (dla młodzieży do 24 lat, rencistów i emerytów za okazaniem legitymacji)

Pierwszą myślą jaka nasunęła mi się po zapoznaniu się z cennikiem opłat za wędkowanie było oczywiście pytanie, jak kształtowały by się ceny w sytuacji, kiedy wody były by w zarządzie PZW?

Wody portu morskiego Darłowo
Wody portu morskiego Darłowo obejmują prawie trzy kilometrowy odcinek rzeki Wieprzy, wpadającej tutaj do morza. Sam port składa się z dwóch części. Pierwsza część zlokalizowana jest w bezpośredniej bliskości morza, z falochronami, wejściem do portu, Awanportem, Basenem Rybackim oraz mostem. Druga część portu położona jest w odległości około 2,3 km od wejścia portowego w bezpośrednim sąsiedztwie miasta Darłowo z Obrotnicą portową, Basenem Przemysłowym
oraz korytem rzeki Wieprza. Obie części portu łączy 2,5 km kanał portowy
o żeglownej głębokości 5,5 m. Darłowo.
(http://www.gospodarkamorska.pl/porty-specjalistyczne/zarzad-portu-morskiego-darlowo-sp-zoo-.html ).
Reasumując, wody portu morskiego Darłowo rozciągają się wzdłuż koryta Wieprzy i kanału portowego, od nowego mostu, wybudowanego w rejonie drugiej części portu przy miejscowości Darłowo, aż do falochronów. 

Zaobserwowane techniki wędkowania
Pan Jerzy (zdj. 03, 10-16) wędkuje wykorzystując spławikówkę oraz gruntówkę. Spławikówka od długości około 3,5m, wyposażona jest we własnej roboty spławik, wykonany ze stosiny pióra mewy srebrzystej. Dodatkowo w celu zwiększenia wyporności dodany jest owalny korpus z pianki. Korpus spławika i stosina pomalowana jest na biało, natomiast góra antenki pomalowana została pomalowana intensywnie pomarańczowym lakierem. Wygruntowanie zestawu traktowane jest wręcz priorytetowo, a grunt ustawiony jest tak, aby prowadzić przynętę kilka centymetrów nad dnem. Samo prowadzenie zestawu przypomina metodę bolońską.
Drugi zestaw to gruntówka, prosty teleskopik, z długim na około 1,5m przyponem, uzbrojonym w dwa haczyki i obciążeniem w postaci oliwki na końcu przyponu. Nie zaobserwowałem stosowania jakiejkolwiek zanęty, natomiast uniwersalną przynęta jest „gnojaczek” z własnej hodowli. Na uwagę zasługuje fakt, że szczytówka gruntówki została specjalnie pomalowana na biały kolor, w celu zwiększenia widzialności brań. Mamy więc tu do czynienia z wędziskiem spełniającym rolę feedera. Oprócz podstawowych akcesoriów wędkarskich na uwagę zasługuje specjalny koszyczek koloru zielonego na przechowywanie złowionych ryb. W tym miejscu po prostu ze względu na wysoki brzeg, zastosowanie siatki mijało by się z celem. Wędki wędkami, ale jak wybierać się na ryby bez solidnej fajki?
Innym razem na terenie wschodniej mariny, tuż za zakotwiczonym przy nadbrzeżu kutrem, z drewnianej platformy posadowionej na metalowych pływakach, spokojnie wędkował sobie starszy jegomość dwoma zestawami spławikowymi (zdj.17,18).
Kolejną techniką było wędkowanie batem 6m długości. Wędkarz łowił skutecznie piękne płocie i leszczyki na odległości równej długości bata, mając grunt ustawiony tak, że spławik znajdował się dosłownie 0,5 metra od szczytówki wędziska. Powolny prąd wody w kanale pozwalał na spokojne prowadzenie zestawu utrzymując przynętę lekko nad dnem.
Większość wędkarzy wędkowała gruntówkami różnej maści wyposażonymi w ciężarki ołowiane, a także wyposażone w koszyczki zanętowe. Jako przynęta króluje powszechnie czerwony robak. Oprócz ww. technik spotkałem grupę wędkarzy, którzy wyposażeni po dwie gruntówki zarzucone na środek kanału i pod drugi brzeg, polowali na licznie występujące w tym łowisku sandacze. Oczywiście odmienną zgoła sprawą jest wędkowanie w rejonie falochronów, na główkach których spotkamy wędkarzy poławiających specjalnymi zestawami śledzie i flądry (zdj.24-26).

Dojazd do łowisk
Miejscowi z reguły wyposażeni są w rowery i motorowery, więc z dojazdem do łowiska i parkowaniem nie mają większego problemu. Do zachodniej części łowiska można dojechać od strony elewatorów (spichlerzy) zlokalizowanych przy miejscowości Darłowo lub nowo wybudowaną drogą prowadzącą do portu rybackiego. Po dojechaniu do nadbrzeża, w rejonie stanowiska stacji ratownictwa SAR, znajdziemy po prawej spokojnie miejsce do parkowania samochodu.
Natomiast od strony wschodniej, znajdują się dwa dzikie parkingi, do których możemy dojechać od drogi prowadzącej z Darłowa do Darłówka wschodniego. Pierwszy parking znajduje się zaraz po minięciu granic miasta, drugi tuż przed stacją uzdatniania wody i pierwszym wjazdem na teren basenu portowego.

Wnioski
Łowisko na wodach portu morskiego Darłowo, potrafi mile zaskoczyć nie tylko atrakcyjną dla wędkarzy opłatą za wędkowanie, ale przede wszystkim różnorodnością gatunków, a także obfitością ryb, praktycznie o każdej porze roku.

Opinie (17)

troc

Marku, szkoda wielka że nie mieszkamy bliżej- woda faktycznie wygląda obiecująco, może dlatego, że nie podlega gospodarce PZW.... Pozdrawiam i ***** pozostawiam. [2014-11-21 19:58]

marek-debicki

Ryszardzie! Robiłem prostą kalkulację. Opłata roczna jak w artykule. Przejazd tam i z powrotem 600 km, co daje w wielkim zaokrągleniu nawet, około 150 PLN za paliwo. Nocleg od osoby np. w Korsarzu 60 PLN ze śniadaniem. Reasumując z zaliczeniem dodatkowych kosztów jak np. wyżywienie, otrzymamy za wyjazd z Poznania około 200 PLN od osoby. Niewiele więcej zapłacimy jadąc z żonami. Oprócz wędkowania dwudniowego, zaliczymy jeszcze z dziewczynami dwa dni pięknego spaceru nad rewelacyjnymi plażami Darłówka. W styczniu na 100% wejdą np. do kanału portowego piękne płocie i okonie, a i inne ciekawe gatunki rybek też będzie można tam spotkać. Na dodatek nie ma potrzeby inwestować w drogi i specjalistyczny sprzęt. Nasze feedery z powodzeniem dadzą sobie radę w tych warunkach. [2014-11-21 21:31]

troc

Propozycja godna rozważenia- proponuję to jako jeden z tematów na jutrzejsze \"szczupakowanie\". [2014-11-21 21:56]

szuwarowobagienny

Nigdy z wędką nad morzem nie byłem. Tego błędu już nie popełnię. A i żona, jestem przekonany, że będzie za. Przecież latem w np. w godz. 4.30 - 8.00 można się urwać bez uszczerbku na byciu razem. Jeszcze dostanę pochwałę za kilkugodzinną ciszę w pokoju (chrapię). Flądra po głowie mi chodzi (ryba, nie mylić z żoną). Ceny za zezwolenia - bajkowe. Super zdjęcia. [2014-11-21 23:47]

karwos33

Super wpis, bardzo praktyczny i pomocny :) Też czasem łowię nad morzem, głównie w wakacje, z plaży. W okolicach Kołobrzegu można trafić piękne leszcze, flondry i węgorze. Oczywiście *****, pozdrawiam [2014-11-23 13:01]

barrakuda81

Dobrze wiedzieć.Wędkowanie w Bałtyku to póki co nie moja bajka bo dorsz mały a z plaży \"okazji nie było\" ale kto wie czy kiedyś ochota nie przyjdzie tej rozrywki skosztować?Napewno informacje z pierwszej ręki będą bardzo pomocne.Oczywiście jak zawsze moje uznanie *****.Pozdrawiam. [2014-11-24 00:51]

Zionbel

Marku chętnie kupuje taka kurtkę jaka ma na sobie PAN z bacikiem w czołówce twojego artykułu. Jakieś namiary ???? ***** [2014-11-25 20:05]

marek-debicki

Namiarów na kurtkę wędkarza na zdjęciu nie jestem w stanie wskazać, niemniej myślę, że godnym uwagi są ubiory firmy niemieckiej Leber & Hollman, oferującej m.in. ubiory dla leśników, rybaków, itp. Poniżej namiar na kurtkę http://www.leberundhollman.pl/product_hunpol.html. W katalogu znajdą się też inne ubiory zaczynające się od HUN.... Osobiście posiadam kurtkę i spodnie tej firmy, które z powodzeniem używam w sezonie jesienno zimowym i wczesnowiosennym. Pod spód wystarczy bielizna termo aktywna lub polarowa i żaden wiatr ani opad nie jest straszny. [2014-11-25 22:29]

marek-debicki

P.S. Wymieniony w poprzednim wpisie ubiór znalazłem w hurtowni z odzieżą ochronną. [2014-11-25 22:33]

użytkownik

Dużo tego typu rzeczy jest na wyprzedażach związanych z militariami :) A wracając do wpisu to oczywiście 5 ****. Pozdrawiam Boczny Trok [2014-11-27 07:20]

misiek99

Miejsce dobrze mi znane, bywam tam czasem, ale kontaktu z rybą na spin brak, kiedy bym tam nie był wędkarzy dużo a ryb zero, nie mniej jednak pewnie jeszcze nieraz odwiedze Darłówko. [2014-11-27 19:04]

marek-debicki

Podczas tego krótkiego, tygodniowego pobytu w Darłówku zaobserwowałem, jak łowi się leszczyki, fląderki i całkiem przyzwoite płocie. Słyszałem o sporej populacji drobnego sandacza. Nasłuchałem się także sporo o pięknych jesiennych połowach okoni i zimowych płoci. Spinning na wodach portowych jesieni (patrz Rozporządzenie....) jest zabroniony! Od strony zachodniej, tuż za Darłowem są stare elewatory i ich rejonie znajdują się ciekawe , naturalne łowiska, pozbawione betonowego brzegu. [2014-11-27 21:44]

misiek99

Wiem że zakaz czytałem rozporządzenie i trzymam się tego, bywam tam tylko wtedy kiedy można pomachac patykiem :) [2014-11-27 22:40]

marek-debicki

Mariuszu (misiek99), napisz kilka słów o tym swoim spinningu. Ciekawy jestem jak to wygląda w miesiącach styczeń-kwiecień. [2014-11-28 07:48]

marek-debicki

Dzięki Mariuszu za informacje przesłane na prywatną skrzynkę odbiorczą. Osobiście już planuję co najmniej weekendowy wypad w styczniu. Oby tylko pogoda dopisała! Ciekawą ofertę noclegu, wraz ze śniadaniem mają w Korsarzu, po wschodniej stronie kanału, niedaleko stoczni remontowej. [2014-11-28 21:34]

marek-debicki

O ile miał byś dobrego \"szyfra\"! [2014-12-02 19:34]

jez7

Odświeże...Jakieś nowe wieści???Coś się dzieje w Darłowie???Jakieś dobre miejscówki??? ;);) [2018-07-17 20:18]

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze Internautów.

Czytaj więcej