Wędkowanie z łodzi - osobiste refleksje i uwagi

/ 8 komentarzy / 4 zdjęć


Wędkowanie z łodzi – osobiste refleksje i uwagi.
Od pewnego czasu w różnych materiałach zamieszczonych portalach wędkarskich, m.in. na wedkuje.pl , a także z osobistych obesrwacji widzę sporą rzeszę wędkarzy łowiących lub próbujących wędkować z łodzi lub pontonów. Dla wędkarzy obytych ze sprzętem pływającym to co napiszę nie powinno być nowinką jednak myślę, że warto podzielić własnymi uwagami i spostrzeżeniami wynikającymi z praktycznego działania.
Pierwszą i zasadniczą uwagą jest to, że woda i sprzęt pływający nie lubią brawury i niedbalstwa. Z wodą nigdy nie ma żartów, a o sprzęt pływający należy zawsze dbać. Mówię to nie tylko dla zachowania komfortu wędkowania ale głównie ze względu na bezpieczeństwo. Kilka słów na ten temat poświęciłem już w artykule „Bezpieczństwo a sprzęt pływający” dlatego nie będę wracał do tematu.
( Bezpieczeństwo, a sprzęt pływający ).
Szkoda tylko, że do obecnej chwili nie ma konkretnych przepisów wyknawczych jednoznacznie określających i normujących powyższą problematykę.*
Ważne! Łódż musi być zarejestrowana i oznakowana zgodnie z obowiązującymi przepisami. Wędkujemu na sprzęcie zarejestrowanym w Wydziałach Ochrony Środowiska znajdującymi się w Starostwach Powiatowych. Opłata za rejestrację środka pływającego na obecną chwilę wynosi 17 PLN. Sama rejestracja nie wystarcza ponieważ środek pływający po zarejestrowaniu musi być opisany nadanym mu numerem na obu burtach ponad linią zanurzenia. Litery minim,um 10cm wysokości i 1cm grubości. Szczegóły na stronie (http://www.sorba.pl/forum/viewtopic.php?f=49&t=498)
Na wodach PZW dodatkowych opłat za wędkowanie ze środka pływającego nie potrzeba wnosić, na innych trzeba sprawdzić jak to wygląda u właściciela wody.
Chcąc wędkować z łodzi wskazane jest najpierw zapoznać się z łowiskiem, przeprowadzić dokładną analizę planu batymetrycznego, popytać miejscowych lub przyjrzeć się gdzie łapią z łodzi. Następnie po tej analizie wskazane jest zastanowić się jaką rybę chcemy łowić, a w dalszej kolejności dostosować do tego metodę wędkowania.
Przed wypłynięciem na wodę dobrze jest przemyśleć sobie zagadnienie rozłożenia sprzętu na czas dopłynięcia do łowiska i samego wędkowania. Więcej na ten temat znajdziemy w artykule „Przygotowanie łodzi (katamaranu) do wędkowania”
Przygotowanie katamaranu (łodzi) do wędkowania
Zastanowić się należy na czym i jak będziemy siedzieć i jak będą ułożone do wędkowania wędki. Kolejna sprawa to kotwiczenie łodzi w zależności od głębokości łowiska. Ważny jest dobór ciężaru kotwicy do masy łodzi i sam sposób jej kotwiczenia. Przemyślmy jak się ustawiać w stosunku do kierunku wiatru na łowisku? Generalnie burtą pod wiatr. W sumie dobrze by było aby pierwsze wypłynięcie zrobić z osobą, która ma w tym zakresie doświadczenie.
Nie każdy z nas będzie posiadał GPS dlatego łowisko lokalizujemy tzw. metodą na wcięcie (skrzyżowanie) linii łączących po dwa charakterystyczne punkty na łowisku. Warto też przygotować sobie bojkę do oznakowania miejsca nęcenia łowiska, która dodatkowo ułatwi nam lokalizację wybranego miejsca, a także będzie pomocna w ustawianiu się na łowisku w zależności od kierunku wiatru. Mówiąc o wietrze pamiętajmy zawsze o wcześniejszej analizie pogody. O ile nie stanowi to może większego problermu na małych zbiornikach, z których możemy spłynąć w przeciągu kilku minut, o tyle na większych jest to przedsięwzięcie kluczowe dla naszego bezpieczeństwa.
Zagadnienia, które zostały przedstawione nie wyczerpują w żaden sposób problemu, jedynie sygnalizują te ważniejsze, które każdy wędkarz powinien przemyśleć przed wzięciem wiosła do ręki i zanurzeniem go w wodzie. Temat przy stosownym zainteresowaniu spokojnie możemy rozwijać w formie komentarzy do materiału lub odrębnych artykułów.
* W Ustawie o zmianie ustawy o rybactwie śródlądowym......zapisane jest w art. 20:
b) dodaje się ust. 6 w brzmieniu:
6. Amatorski połów ryb przy użyciu sprzętu pływającego, o którym mowa w ust. 2, odbywa się z zachowaniem zasad bezpieczeństwa przy uprawianiu żeglarstwa, określonych w przepisach o żegludze śródlądowej.”;

 


4.2
Oceń
(22 głosów)

 

Wędkowanie z łodzi - osobiste refleksje i uwagi - opinie i komentarze

kostekmarkostekmar
0
Bardzo cenne i pouczające uwagi i spostrzeżenia. Zostawiam piątala i jako, bądź co bądź, marynarz, uważam, że klar na pokładzie musi być i koniec. To gwarantuje nam bezpieczeństwo. Połamania i pozdrawiam. (2011-08-11 13:33)
D-26D-26
0
klar owszem ale gdzie rozsądek. Stojąc na dużym akwenie obserwowałem 2 kamikaze na pontonie [ledwo się mieścili] wypływających z zawietrznej strony w kierunku stojących łodzi. Akwen kapryśny gwałtowny podmuch wiatru,fala gwałtownie rośnie w oczach,ponton zawraca wysiłek wiosłującego maleje i znosi powoli na środek.Żeby nie pomoc z holem przy odrobinie szczęścia do drugiego brzegu mieliby ponad 7 km.Pozostawiam ***** (2011-08-12 03:07)
Zibi60Zibi60
0
Dobrze Marku, że zwracasz uwagę na bezpieczeństwo - dość już tragedii się rozegrało na wodzie, spowodowanych niedoświadczeniem, brawurą, czy głupimi żartami nierzadko po alkoholu. Dwa lata temu holowałem dwie nastolatki z połowy zbiornika, zgubiły wiosło od marketowego kajaczka, były tak przerażone, że chyba więcej nie będą pływać. 5*
(2011-08-12 07:00)
AlwaroAlwaro
0
Witam Marku.Zgadza się bezpieczeństwo najważniejsze .Sam dobrze pływam ale przy wędkowaniu  zakładam kapok a w nocy to pierwsza czynność po wejściu na łódkę.Co do opłat to ja płaciłem 20 albo 25 zł dodatkowo do składki za wędkowanie z łodzi. Masz *****
(2011-08-13 12:15)
spokojnyspokojny
0
Jeszcze pół biedy jak łowimy sami i potrafimy pływać, ale często jest tak że zabierają na łódź osoby nie potrafiące,  bez żadnych zabezpieczeń. I tu do tragedii niedaleko.Ogólnie rzecz biorąc dobrze że przypominasz o bezpieczeństwie, woda to żywioł i maluczki człowiek często jest bezradny wobec potęgi natury. Nawet doświadczonych wodniaków potrafi zaskoczyć.  (2011-08-20 09:55)
użytkownik61658użytkownik61658
0
zdecydowanie łódź czy ponton musi być wyposażona w kapoki ratunkowe to jest nasze bezpieczeństwo, dbajmy o to.Pozdrawiam (2011-08-26 15:40)
BlueFishermanBlueFisherman
0
5 (2013-05-11 10:29)
mulatDMmulatDM
0
przydatne informacje bo od przyszłego roku zamierzam zarejestrować swój ponton i trochę popróbować swych sił kilka metrów od brzegu:) Pozdrawiam, (2013-07-31 20:42)

skomentuj ten artykuł