Węzły owijkowe do haczyków z paletką

/ 3 komentarzy / 4 zdjęć


Węzły owijkowe do haczyków z paletką - Czy w dobie kupowania różnej maści haczyków wędkarskich z gotowymi, idealnie zawiązanymi przyponami o przeróżnych długościach, średnicach i innych właściwościach, uzależnionych od przeznaczenia, ktoś z was potrafi w razie potrzeby prawidłowo, a przede wszystkim szybko i sprawnie zawiązać haczyk do zestawu? Mam duże wątpliwości co do tego oczywiście nie podważając umiejętności żadnego wędkarza. Wpis ten ma na celu w przejrzysty sposób zobrazować i pomóc, przeciętnemu, młodemu czy starszemu wędkarzowi w przypomnieniu, bądź też nauce wykonywania tej że niezwykle istotnej dla wędkarstwa czynności.

A więc do rzeczy. Proponuję zacząć ćwiczenie wiązania na stosunkowo dużych rozmiarach haków, takich jak 6. Dopiero po opanowaniu w znacznym stopniu tej umiejętności proponuje przejście do wiązania mniejszych rozmiarów, jak 18 czy 20.


1. Najpierw ułóż przypon w pętelkę, tak aby zwrócony był równolegle do haczyka.

2. Koniec przyponu przełóż od dołu haczyka, wokół jego ramienia.

3. Po kilku krotnym owinięciu ramienia, zwoje należy przytrzymać palcami, a następnie przełożyć przez pętlę luźny koniec żyłki.

4. Węzeł należy zaciągać chwytając za oba końce żyłki, uważając przy tym aby przypon znajdował się przed paletką.


Po zaciągnięciu węzła należy jedynie obciąć odstający koniec żyłki, a zawiązany przez nas przypon z haczykiem będzie gotowy do użycia.
Mam nadzieje że niektórym przypomniałem i odświeżyłem pamięć tym że wpisem lub po prostu pomogłem zauważyć to co robią nie właściwie przy wiązaniu haczyków.


Pozdrawiam,

Karol R.

 


4.5
Oceń
(39 głosów)

 

Ocena sprzętu (ocen: 1)

Ocena użytkowników:

Jakość:
(4)
Cena:
(4)
Użytkowanie:
(5)

Średnia ocena:

4.3Węzły owijkowe do haczyków z paletką - opinie i komentarze

ryukon1975ryukon1975
0
Wszystko fajnie wszystko prawda.Jednak jest to podstawowy węzeł który można zobaczyć w każdej książce o tematyce wędkarskiej.Co do kupowania gotowców nie kupuję bo gdyby ryba mi takiego zerwała (nie daj Boże na węźle) to bm zachorował.Jak zerwie mój przypon to przynajmniej wiem kto jest winny.Bez oceny.
(2011-09-26 18:15)
pstrag222pstrag222
0
uzywałem gotowców do czasu kiedy zaczeły mi przeszkadzac rozmiary haka na nie odpowiednim przyponie.
wszystko jest potrzebne na portalu, kazda rada jest cenna.
Mysle ze artykuł sie przyda poczatkujacym wedkarzom.
za wpis *****pzdr. pstrag222
(2011-10-14 18:02)
jarmuchjarmuch
0
ok (2012-02-20 11:22)

skomentuj ten artykuł