Wiadomości o szczupaku

/ 2 komentarzy

Szczupak (Esox lucius) jest to ryba drapieżna z rodziny szczupakowatych. Jest to ryba rozprzestrzeniona bardzo szeroko. Zasięg tych ryb wyłącznie w słodkich wodach jest największym naturalnym zasięgiem. Szczupaki występują w całej Europie z drobnymi wyjątkami: południe Włoch, południe Półwyspu Bałkańskiego, cały Półwysep Iberyjski. Ten drapieżnik spotykany jest również w Azji (północ oraz środkowa część) oraz niektórych rejonach w Ameryce Północnej. Szczupaki występują przede wszystkim w słodkich wodach płynących oraz stojących ale są również spotykane odmiany słonowodne w Bałtyku. I to właśnie tam mamy możliwość spotkania największych sztuk. A to wszystko za sprawą wszędobylskich śledzi, którymi te ryby się odżywiają. Dla niektórych wędkarstwo bez szczupaka nie miało by sensu.

Budowa:
Szczupaki dorastają do 1,2 m długości a ich waga nie przekracza 10kg. Oczywiście zdarzają się prawdziwe okazy jak np. rekord polski szczupaka to ryba mierząca 128cm długości i 24,10kg wagi, natomiast nieoficjalny rekord to 156cm długości i 29kg wagi. Większe a zarazem cięższe okazy są coraz rzadziej spotykane. Ciało tej drapieżnej ryby ma bardzo opływowy kształt oraz jest spłaszczone po bokach. Głowa jest mocno wydłużona, pysk jest szeroki oraz mocno spłaszczony z tendencją do zwężenia szczęk. Szczupak znany jest z mocnych i ostrych zębów, których ma bardzo dużo. Większość zębów umiejscowiona jest na żuchwie, nie występują na szczękach. W duże ilości są też umiejscowione na podniebieniu, pomiędzy szczękami oraz w okolicach łuków przy skrzelach.

 


4.2
Oceń
(10 głosów)

 

Wiadomości o szczupaku - opinie i komentarze

walwozwalwoz
0
Tak ten nieoficjalny rekord Polski padł na pobliskim "moim" Zalewie Koronowskim. Szkoda, że padł łupek kłusownika. (2012-04-07 14:38)
695222932695222932
0
ok! (2014-12-04 19:15)

skomentuj ten artykuł