Wielkie sprzątanie.

/ 10 komentarzy / 7 zdjęć


W środę 13 maja 2009 r. w godz. 9.00 - 11.30 na zbiorniku zaporowym 'Słup' k/Jawora - dolnośląskie, przeprowadzono akcję 'Wielkie sprzątanie'. W pracach związanych z porządkowaniem linii brzegowej na tym akwenie wzięło udział 20 uczniów z klas IV, V i VI - Społecznej Szkoły Podstawowej w Złotoryi. Nad młodzieżą opiekę sprawowali i czynny udział w pracach porządkowych brali: opiekunki ze szkoły pp. Krystyna Kozłowska i Anna Chmielowska oraz z Koła Pstrąg-Wilków: v-ce prezes kol. Bolesław Kozłowski, sekretarz koła kol. Stanisław Dyda i wędkarz kol. Mikołaj Waszkiewicz. Zaprzyjaźniona z naszym kołem młodzież bardzo chętnie wzięła udział w pracach społecznych, czym zdobyła dodatkowe punkty w rywalizacji międzyklasowej. Na miejscu podzielono sprzątających na dwie grupy, oraz ustalono program i zasady komasacji zebranych nieczystości. Wyznaczony teren do uprzątnięcia, to linia brzegowa od zapory do tz. 'sadu', czyli odcinek ok. 2.5 km. W terenie okazało się, że znajdujące się tam śmieci to niestety w 80% pozostałości po niechlujnych wędkarzach. Bo jak inaczej wytłumaczyć znajdowane m.in. opakowania po robakach i kukurydzy, plastikowe torebki po zanętach, wiadereczka po rozrabianiu zanęt, porzucone- uszkodzone dwa siedziska-stołki wędkarskie oraz zbierane z typowych stanowisk wędkarskich: puszki po piwie i alkoholu, plastikowe butelki czy zwoje wysnutej żyłki. Wprawdzie były też przypadki porzuconych śmieci na odkrytym terenie / łące / co można przypisać przygodnym 'Biwakowcom' - lecz fakty to sporadyczne. W efekcie przez 2.5 godziny zebrano 40 plastikowych worków / po 50 l / z nieczystościami, które wyniesiono i ułożono przy drodze wzdłuż linii brzegowej celem wywiezienia na śmietnisko. W czasie prac porządkowych młodzieży zapewniono rękawice ochronne i napoje chłodzące, a po ich zakończeniu członek Zarządu Koła Pstrąg, prywatny przedsiębiorca, zasponsorował uczestnikom akcji : napoje, słodycze oraz pieczywo i wędlinę na grilla. Z przeprowadzonej akcji wszyscy byli zadowoleni, zyskało środowisko, a nam członkom Koła Pstrąg-Wilków, pozostaje nadzieja, że przybyli nad wodę wędkarze pozostawią takie stanowiska - jakie zastali. Fotograficznie udokumentował i opracował: stanley584.

 


4.6
Oceń
(33 głosów)

 

Dokumenty (1)

  • - Wielkie sprzątanie. - 3 kbWielkie sprzątanie. - opinie i komentarze

adleradler
0
No tak akcja godna POCHWAŁY. Natomiast gdzie wędkarze?Gdybyśmy po sobie zostawiali zawsze czysto to takie akcje nie byłyby potrzebne.! Siedzielibyśmy nad wodą ,a nie w "berglu", ale to dobrze że są TACY którzy potrafią naprawiać .Myślę że tym uczestnikom i organizatorom należ się coś więcej . DUŻA 5. (2009-05-15 12:27)
KYLONKYLON
0
Muszę pochwalić taką akcję,słowa uznania dla organizatorów i dla młodzieży.Na pewno jest to element dobrego wychowania i szczepienia w młodzież obcowania z przyrodą i godnego zachowania sie nad wodą.Brawo!!!!!!! (2009-05-15 14:30)
mapet77mapet77
0
BRAWO BRAWO jeszcze raz BRAWO!!! Wystarczy,że każdy z nas wyjdzie z założeniem: chcesz zastac porządek na łowisku, to sam pozostaw porządek po sobie. Nic nie wkurza bardziej niż góra śmieci nad wodą. ***** ode mnie (2009-05-15 14:36)
u?ytkownik1117u?ytkownik1117
0
BRAWO Stanisławie, BRAWO dla organizatorów takiej akcji , akcja godna pochwały i naśladowania , oczywiście piątal (2009-05-15 17:37)
KirisKiris
0
Akcja godna pochwały i naśladowania. Szkoda, że często zapominamy o powiedzeniu iż porządek nie zależy od ilości sprzątających tylko od ilości brudzących. Duża piątka!! Pozdrawiam (2009-05-15 20:10)
slawomir66slawomir66
0
No moi mili jestem pod ogromnym wrażeniem akcji jaką przeprowadziliście. Każda taka akcja to pomoc środowisku i przyrodzie z naszej strony. Jesteśmy jej to winni. Ktoś spyta lub powie, że wędkarze powinni sprzątać po sobie. Ja mówię, że sprzątają ale są czarne owce w stadzie, które mają gdzieś przyrodę i późniejszą pracę swoich kolegów lub młodzieży. Ja z kolegami ostatnio rozstawiliśmy beczki 200 litrowe pomalowane aby pseudo czyściochy mogły wrzucić śmieci do beczki a nie w krzaki. Czy pomoże , zobaczymy. Mam nadzieję, że nie będą pływały w stawie. Za akcję 5. (2009-05-15 20:22)
zdzich1zdzich1
0
Super sprawa należy się dla każdego z uczestników 5-tka z plusem. (2009-05-15 22:14)
irek57irek57
0
W pełni popieram tego rodzaju akcje, myślę że to młode pokolenie będzie inaczej podchodzić do sprawy zaśmiecania środowiska. A tak nawiasem, wielokrotnie zastanawia mnie dlaczego my wędkarze - NIE WSZYSCY potrafimy dotrzeć na stanowisko naszej przygody z kilkoma kilogramami zanęty a lekkie opakowania pozostawiamy nad wodą - o kurcze chyba są bardzo ciężkie. W ocenie PIĄTKA pozdrawiam. (2009-05-16 05:51)
kolka1236kolka1236
0
I ja tam byłem i te worki nosiłem. Aż dziw, że można tak naśmiecić nad wodą. Sam jestem wędkarzem i wszelkie odpadki zawsze zabieram do domu. Nad wodą nie piję alkoholu, bo cóż to za łowienie na gazie. Podziękowania dla dzieciaków i ich nauczycielek. Myślę że w sprawie czystości nastąpi poprawa. (2009-05-17 21:24)
janunio1janunio1
0
Inicjatywa godna najwyższej pochwały5+,pozdr. (2009-05-31 09:34)

skomentuj ten artykuł