Wielkość ekonomiczna gospodarstwa - czym jest i jak zwiększyć?


Wielkość ekonomiczną gospodarstwa określa się na potrzeby pewnych poddziałań PROW 2014-2020. Do obliczania SO można wykorzystać kalkulator szacując wielkość ekonomiczną gospodarstwa rolnego w euro.


Wielkość ekonomiczna gospodarstwa - czym jest i jak zwiększyć?

Wielkość ekonomiczną gospodarstwa określa się na potrzeby pewnych poddziałań PROW 2014-2020. Do obliczania SO można wykorzystać kalkulator szacując wielkość ekonomiczną gospodarstwa rolnego w euro. Wielkość jest obliczana w oparciu o współczynnik Standardowej Produkcji „2010” (SO „2010”) opracowany zgodnie z rozporządzeniem unijnym obowiązującym we wszystkich państwa Unii Europejskiej. Jeśli chcesz poznać szczegóły na obliczenie i powiększenie wielkości ekonomicznej gospodarstwa, kontynuuj czytanie naszego artykułu. Jesteśmy przekonani, że pomoże Ci on zdobyć najważniejsze informacje na temat obliczania SO. Zapraszamy serdecznie!


W jakich sytuacjach konieczne jest określenie wielkości ekonomicznej gospodarstwa?

Wielkość ekonomiczną gospodarstwa należy oszacować w celu ubiegania się o wsparcie w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich 2014-2020. Dzięki PROW można otrzymać:


  • wsparcie inwestycji w gospodarstwie rolnym np. modernizacja,
  • pomoc w rozpoczęciu działalności gospodarczej na rzecz młodych rolników,
  • premie na rozpoczęcie działalności pozarolniczej na obszarach wiejskich,
  • pomoc na rozpoczęcie działalności na rzecz rozwoju małych gospodarstw.

 

Jak zwiększyć wielkość ekonomiczną gospodarstwa?

Aby powiedzieć, jak zwiększyć wielkość ekonomiczną gospodarstwa, trzeba na początku zaznaczyć, od czego ona zależy. Otóż SO zależy głównie od typu uprawianych roślin oraz powierzchni, na której się znajdują, a także rodzaju hodowanych zwierząt i stanu średniorocznego. Aby skutecznie zwiększyć wielkość ekonomiczną swojego gospodarstwa, najlepiej rozpocząć uprawę drogich roślin i warzyw. Szczególnie polecane są ziemniaki przemysłowe i jadalne, kukurydza, kapusta głowiasta, kalafior, marchew, pomidory, groch, buraki ćwikłowe oraz cebula. Poza uprawą warto zainwestować w hodowlę zwierząt. Wielkość ekonomiczną gospodarstwa można skutecznie zwiększyć dzięki hodowli gęsi, kaczek, krów mlecznych i indyków. Oczywiście należy pamiętać również, że im większa powierzchnia upraw i hodowli, tym większa wielkość ekonomiczna gospodarstwa.


Jak obliczyć wielkość ekonomiczną gospodarstwa?

Zastanawiasz się, jak obliczyć wielkość ekonomiczną gospodarstwa rolnego? To proste! SO wylicza się na podstawie Regionalnych Współczynników Standardowych Nadwyżek Bezpośrednich SGM 2004 dla produktów zwierzęcych i roślinnych, które zostały przygotowane w Zakładzie Rachunkowości Rolnej IERiGŻ w Warszawie. Gospodarstwami żywotnymi ekonomicznie są gospodarstwa, dla których wyliczona wartość wynosi minimum 4 ESU, przy czym 1 ESU = 1200 Euro pomnożone razy 4,57 według kursu.

Europejska Jednostka Wielkości (ESU) to miernik wykazujący przypuszczalną zdolność do przynoszenia dochodu w przeciętnych dla danego regionu warunkach oraz przy konkretnych zasobach produkcyjnych. ESU mierzona jest  tzw. Standardową Nadwyżką Bezpośrednią (SGM). Na jedną Europejską Jednostkę Wielkości składa się 1200 euro standardowej bezpośredniej nadwyżki. Nadwyżkę tę dla wszystkich typów produkcji oblicza się ze wzoru: SGM = standardowa produkcja - standardowe bezpośrednie koszty. Wartość produkcji to suma wartości wszystkich głównych i ubocznych produktów, które znajdują się w rynkowym obrocie, powiększona o dotacje do hodowanych zwierząt i produktów. W rachunku uwzględnia się wyłącznie dopłaty przypisywane do działalności rozpatrywanych. Produkcja standardowa (SO) to miernik wytwórczych możliwości. Określa on możliwą wartość produkcji, którą dany rolnik jest w stanie osiągnąć w konkretnym regionie przy danych zasobach produkcyjnych. Standardową produkcję oblicza się ze wzoru: SO roślinna = wartość produkcji z głównych produktów + wartość produkcji z towarów ubocznych; SO zwierzęca = wartość produkcji z głównych produktów + wartość produkcji z ubocznych towarów - koszty wymiany stada. Warto dodać, że w przeciwieństwie do GSM, podczas obliczania produkcji standardowej nie bierze się pod uwagę wartości bezpośrednich dopłat/

Należy pamiętać, że nadwyżka bezpośrednia jest wyłącznie ekonomiczną kategorią, która nie ma nic wspólnego z rzeczywistymi dochodami gospodarstwa. Ma ona na celu jedynie porównanie gospodarstw oraz ich klasyfikację.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat obliczania wielkości ekonomicznej gospodarstwa, wejdź na stronę: https://www.okiemrolnika.pl/. Zostały na niej umieszczone informacje dotyczące aplikacji umożliwiającej szybkie i łatwe obliczenie wielkości ekonomicznej gospodarstwa rolnego na podstawie Standardowej Produkcji SO 2010. Z podanej powyżej strony możesz pobrać kalkulator, który SO stworzony przez Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie z oddziałem w Radomiu. Kalkulator służy do własnego użytku i celów szkoleniowych. Jesteśmy przekonani, że ułatwi Ci on wyliczenie SO i pomoże w ubieganiu się o pomoc z PROW.

 


0
Oceń
(0 głosów)

 

Wielkość ekonomiczna gospodarstwa - czym jest i jak zwiększyć? - opinie i komentarze

skomentuj ten artykuł