Wiosenne działania na Warmii i Mazurach

/ 7 komentarzy / 2 zdjęć


Koordynatorzy z Centrali Edukacji Ekologicznej z Olsztyna, Elbląga, Giżycka i Ełku, przy współpracy z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie przeprowadzą akcję „Wiosenne Działania na Warmii i Mazurach. Każda z central opracowała swój program, o czym możemy przeczytać w Gazecie Olsztyńskiej w wydany lutowym. Byłem dość ciekawy co piszą o moim regionie i jakie maja plany. Pisano o ostojach przyrody, poprawie estetyki otoczenia, ochronie roślin, itd. Czytając ten artykuł, swoją uwagę skupiłem na swoim najbliższym obszarze. Co tam wyczytałem?

„Mazurskie Centrum Edukacji Ekologicznej działające przy Fundacji ochrony Wielkich Jezior Mazurskich w Giżycku także już przygotował konkretne propozycje, które będzie chciało zrealizować podczas akcji pod nazwą „Wiosenne działania Warmii i Mazur”. Jednym z przedsięwzięć będzie zorganizowanie dla klas szkół bądź rodzin z Regionu Wielkich Jezior Mazurskich pod hasłem „Mazurski Bociek”.”
Konkurs będzie polegał na zinwentaryzowaniu gniazd Bociana Białego, przeprowadzeniu obserwanci ptaków, a także wykonaniu sprawozdania z dokumentacja zdjęciową. Ma to na celu zachęcić do obserwacji przyrody która znajduje się do okoła nas, oraz zachęcić do udziału w VII Światowym Cenzusie Gniazd Bociana Białego.
Ponadto zaplanowano zorganizowanie otwartego konkursu fotograficznego dla amatorów – młodzieży i osób dorosłych - „Wiosenne przebudzenie” którego celem jest promocja walorów przyrodniczych i krajobrazowych regionu Wielkich Jezior Mazurskich.
Oczywiście nie zabraknie także zajęć w terenie. Miedzy innymi będą przeprowadzone akcje związane z uprzątaniem dzikich wysypisk śmieci. I ta ostatnia inicjatywa mnie zainspirowała by napisać o tym wzmiankę i umieścić ja na łamach Wędkuje.pl. Dlaczego? To chyba jasne jak słońce. Przecież tyle tu osób piętnuje takie składowiska nielegalnych odpadów komunalnych i przemysłowych. Tak więc w moim regionie wędkarze którym tak zależy na czystości wokół jezior, będą mogli pozbyć się tych zalegających hałd śmieci, i odetchnąć świeżym powietrzem, jak też zachwycać się pięknem naszej przyrody.
Śmieciowa akcja jest pod patronatem „Mazurskie Centrum Edukacji Ekologicznej działające przy Fundacji ochrony Wielkich Jezior Mazurskich w Giżycku. Które obejmuje powiaty; Barciany, Srokowo, Węgorzewo, Banie Mazurskie, Gołdap, Korsze, Kętrzyn, Giżycko, Ryn, Mrągowo, Piecki, Mikołajki, Miłki, Ruciane Nida, Pisz, Orzysz, Biała Piska, i kilka innych. Na mapce obszar ten jest zaznaczony na niebiesko.
Podaję kontakt;
Mazurskie Centrum Edukacji Ekologicznej.
ul. Nowowiejska 4 a,
11-500 Giżycko.
Tel. 87 428 04 13,
E-mail; fundacja@jeziora.com.pl
Kierownik; Wioletta Rawa-Rudzińska.

 


4.7
Oceń
(13 głosów)

 

Wiosenne działania na Warmii i Mazurach - opinie i komentarze

Artur z KetrzynaArtur z Ketrzyna
0
Śmierdzący temat, dlatego nikt nie komentuje? (2014-03-05 16:44)
ZielanZielan
0
Chciałbym abyś za jakiś czas zdał relację lub dał źródło do nich, kiedy akcja sprzątania będzie zakończona. (2014-03-06 13:47)
Artur z KetrzynaArtur z Ketrzyna
0
Rogers, taką informacje zasięgniesz tu; Mazurskie Centrum Edukacji Ekologicznej. ul. Nowowiejska 4 a, 11-500 Giżycko. Tel. 87 428 04 13, E-mail; fundacja@jeziora.com.pl Kierownik; Wioletta Rawa-Rudzińska. Umieściłem ten artykuł jako informację o akcji, jak i podałem kontakt by osoba która ma gdzieś takie składowisko, mogła zgłosić tam. Ja swoje śmieci zabieram, i czasami też pozbieram innych w miejscu cumowania łódki. Tak więc mam tam względnie czysto... (2014-03-07 17:46)
Szpulka28Szpulka28
0
Temat bardzo na czasie. Fajnie, że są organizowane takie akcje. Dużo macie tam takich nielegalnych wysypisk? U nas główny problem stanowią pojedyncze śmieci ale je łatwo zabrać ze sobą. Szkoda, że ten kto je tam zostawia myśli inaczej. Gorzej jest w sezonie letnim jak po obozowiczach zostają w poogniskowych paleniskach pobite butelki, zwęglone puszki i to wcale nie w mały ilościach. Ale to straż leśna często kontroluje i sprząta. Ale ile ostrych słów przy tym pada. Ci panowie też już mają dosyć tej brudnej roboty. Ostatnio w lasach mamy coraz więcej kamer tak więc nie wszyscy mogą czuć się bezkarni. (2014-03-08 11:32)
Artur z KetrzynaArtur z Ketrzyna
0
Ja osobiście takie wysypiska widziałem w lasach, ale zostały już sprzątnięte. Nad wodą to przy kąpieliskach i te po wędkarzach.... Dałem wiadomość gdyż może gdzie któryś wędkarz ma takie wysypisko do uprzątnięcia. To może mu się ta wiadomość przyda... Przecież tyle tu o śmieciach się pisze... (2014-03-09 21:55)
Szpulka28Szpulka28
0
Tak na szczęście na bieżąco Straż Leśna stara się sprzątać... Za to głupi przykład znad wody obok plaży: w sezonie letnim przy wjeździe na plażę stoi duży śmietnik. A wokół śmietnika stos na stosie-tyle śmieci! Po co stawiać śmietnik skoro nikt tych śmieci nie wywozi? :/ Dziwny naród... od dziwny... (2014-03-12 01:42)
Artur z KetrzynaArtur z Ketrzyna
0
Szkoda słów... Jeśli kontener stoi na plaży to gospodarz plaży tez go opłaca. Każdy wywóz... Oczywiście musi zgłosić.... (2014-03-12 17:14)

skomentuj ten artykuł